Raamatud Riho Pätsist

25. okt. 2019 - Kommenteeri artiklit

„Riho Päts ajapeeglis“

Koostanud Leelo Kõlar, Inge Raudsepp, Kristi Kiilu.

Väljaandja Koolibri kirjastus ja Riho Pätsi koolimuusika fond, 2019.

2019. aastal möödub helilooja, pedagoogi, koorijuhi, publitsisti ja uurija Riho Pätsi sünnist 120 aastat. Eesti muusikakasvatuse aluserajaja ja paljude muusikaõpikute autorina kujundas ta oluliselt muusikaõpetust koolides ning selle kaudu muusikakultuuri laiemalt. Kes ei oleks laulnud koolis tema loodud või seatud laule, nagu „Muti metroo“, „Marupolka“, „Pill oll’ helle“. Koorilauljate seas on tuntud „Lepalind“, „Ühte laulu tahaks laulda“, „Rõõmulaul“, „Jaan läeb jaanitulele“ ja paljud teised.

Raamat annab ülevaate Riho Pätsi elu- ja loominguteest tema enda mälestuste ja kaasteeliste meenutuste kaudu. Tähenduslikkust tänapäeval mõtestavad praegused muusikaõpetajad, koorijuhid, kõrgkoolide õppejõud Eestist ja välismaalt.

Eri aegade ajaloolist tausta ja emotsioone peegeldavad rohked fotod ja käsikirjalised materjalid: laste- ja koorilaulud, instrumentaalmuusika partituurid, kirjavahetus Eesti ja teiste riikide silmapaistvate heliloojatega.

Muusikateadlane Kerri Kotta: „Riho Pätsi muusika ei ole ainult rida helisid, pelgalt klaveripala või koorilaul, see on meie eneseteadvus, meie kultuur. See on midagi, mille omandame peaaegu instinktiivselt ja mis peaks looma meis tausta, mille pinnalt mõista ja mõtestada kõike seda, millega me hiljem kokku puutume. See on muusika, mis ei manifesteeri end tingimata suurtel lavadel ega aita kergelt loorbereid lõigata. Sellisele muusikale pühendumine nõuab omajagu sisemist julgust, ja seda Riho Pätsil jätkus.“

Trükise ilmumist on täies mahus rahastanud Koolibri kirjastus.

„Midrimaa laululaegas“. Valik lastelaule Ellen Niidu tekstidele

Väljaandja Talmar & Põhi kirjastus, 2019.

Helilooja Riho Päts armastas oma elu jooksul kirjutada laule ja lugusid just lastele. Sellesse kogumikku on koondatud lastelaulud valdavalt Ellen Niidu sõnadele, kuid tekstidena on kasutatud ka lasteriime ja rahvaluulet. Lauludele on lisatud põnevad klaverisaated ja ilmestatud lastepäraste instrumentidega nagu võrutrumm, kellamäng, kuljused jne.

Laulud, mis on kirjutatud veerand sajandit tagasi mõjuvad ka täna värskelt ja uudselt ning seda just tänu ilmekatele klaverisaadetele. Riho Pätsi tütar Leelo Kõlar kirjutab eessõnas: „Siin kogumikus on läbi eesti rahvalaulu rõõmuga loodud ja südamega tehtud kingitus laululastele ja nende õpetajatele. Olgu julgust ja algatusvõimet mudilasrühmade juhendajatele, et kuulata koos, kui toredasti kõlab laul lõbusa klaveri- ja huvitavate pillidega.“

Trükise ilmumist on rahastanud Talmar & Põhi kirjastus ja Riho Pätsi koolimuusika fond.

Riho Päts „Valik artikleid muusikapedagoogikast ja muusikapsühholoogiast“

Koostanud Inge Raudsepp, Maie Vikat. TLÜ kirjastus

Kogumik „Valik artikleid muusikapedagoogikast ja muusikapsühholoogiast“ koosneb neljakümnest Riho Pätsi artiklist. Neis kajastuvad tema ligi poole sajandi pikkuse pedagoogilise tegevuse põhimõtted ja seisukohad, mis on aktuaalsed tänapäevaseski Eesti üldhariduskooli muusikakasvatuses. Autor sünteesib muusikapedagoogika parimaid tulemusi kogu maailmas, annab metoodilisi juhtnööre kooli muusikatöö korraldamiseks ning otsib vastuseid muusikapedagoogika võtmeküsimustele: kuidas arendada õpilaste kognitiivseid ja muusikalisi võimeid, aktiviseerida muusikalist mõtlemist, siduda kooli muusikakasvatust koolivälise muusikakultuuriga ning mis alustel saavutada muusikahariduses efektiivseid tulemusi. Pätsi pedagoogitöö juhtmõte – muusikakasvatus peab iseloomult olema mitte niivõrd õpetav kui emotsionaalne, et lastes tekiks huvi ja armastus muusika vastu – on olulisim eesmärk ka praeguses muusikakasvatuses.

Artiklikogumiku ilmumine juhatab sisse Riho Pätsi koolimuusika fondi III rahvusvahelise konverentsi „Muusikakasvatus eile, täna, homme“, mis on pühendatud professori 120. sünniaastapäevale. Konverents toimub 25. ja 26. oktoobril Tallinna ülikooli aulas.

Trükise ilmumist on rahastanud TLÜ kirjastus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!