Kirjastus Tiritamm soovitab

22. nov. 2019 Kirjastus Tiritamm - Kommenteeri artiklit

M. G. Leonardi „Mardikapoiss“

Tõlkinud Martiina Viil. Kirjastus Tiritamm, 320 lk.

Kui Darkuse isa, doktor Bartholomew Cuttle kaob loodusloomuuseumis lukustatud ruumist, on kõik juhtunust hämmingus ja häiritud. Kuid ajalehed kaotavad loo vastu kiiresti huvi, politsei paneb juhtumi kalevi alla. Darkus peab isa kadumise loo üksi lahendama. Appi tulevad talle tema kaks parimat sõpra, Bertolt ja Virginia. Juhuslikult saab Darkus endale ka lemmiklooma, mitte koera ega kassi, vaid Baxteri, üsna ebatavalise, lausa hamstrisuuruse mardika. Baxter on vägagi arukas ning tal on mitusada sõpra. Darkus avastab peagi, et mardikad on kõike muud kui tavalised. Nad on imelised ja intelligentsed superisendid ning võivad olla võtmeks tema isa leidmisel. M. G. Leonardi raamat ei paku üksnes põnevat ja mõnusat musta huumoriga vürtsitatud lugemiselamust, vaid heidab pilgu mardikate maailma. Te saate tuttavaks suure hulga eksootiliste mardikatega, kes kõik ka tõeliselt olemas on. Leonard segab loodusteadust, uljaid seiklusi ja salasepitsusi ning tulemuseks on midagi palju enamat kui lihtsalt lugu mardikatest. Raamatu lõpus on väike entomoloogia sõnastik.

Mardikapoiss on triloogia esimene raamat. M. G. Leonard elab Londonis, on õppinud inglise kirjandust, töötanud Suurbritannia Kuninglikus Rahvusteatris, Shakespeare’i Globe’is, olnud tegev muusikatööstuses. Mardikapoiss (Beetle Boy), mis ilmus 2016. aastal, on autori debüütraamat, kuid muutus kiiresti bestselleriks nii Inglismaal kui mujal. Oli Carnegie medali nominentide nimekirjas. Raamat on tõlgitud 35 keelde.

Kreetta Onkeli „Poiss, kes kaotas mälu“

Soome keelest tõlkinud Ave Leek. Kirjastus Tiritamm, 112 lk.

Pärast tühisest asjast alanud naeruhoogu taipab Arto, et ei mäleta, kus ta elab, ega ka seda, kes ta on. Püksitaskus on vaid paber. Paberil kirjas: „Arto, tule kella viieks koju. Magustoiduks on maasikajäätis! Kalli-kalli. Ema.“ Mälu ei paista taastuvat ning Arto läheb nüüd nendega, kes talle abi pakuvad. Need on poisid, kes on omamoodi võitlejad, kes peavad ise oma eluprobleemidega toime tulema, vanemate toetusele ja abile ei saa nad eriti loota. Siin saab alguse Arto ja Kimo sõprus.

„Poiss, kes kaotas mälu“ ongi südamlik lugu sõprusest, südikusest, uue õppimisest, erinevustest ja sarnasustest. Nõuab palju pealehakkamist, et tulla toime võõras olukorras. Kuid poiss ei suhtu ümbritsevasse eelarvamusega, vaid ausalt ja avatult. Lugu on väga tõepäraselt kirja pandud ja hea lugemisvara eriti poistele.

Kreeta Onkeli (s 1970 Jyväskyläs) on soome kirjanik. Kreeta Onkeli teine lastele mõeldud raamat „Poiss, kes kaotas mälu“, mis ilmus 2013. aasta kevadel, on pälvinud Finlandia Juniori auhinna.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!