Lähitulevikus aitab keeleoskustaset automaatselt hinnata veebirakendus

22. nov. 2019 Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus - Kommenteeri artiklit

Vasakult: ITL-i president Andre Krull, stipendiumisaaja Kais Allikivi-Metsoja ja tema juhendaja dotsent Pille Eslon. Foto: Joanna Jõhvikas

Eile, 21. novembril kuulutas Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liit (ITL) välja Ustus Aguri nimelise stipendiumi saaja. Tunnustuse pälvis Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi doktorant Kais Allkivi-Metsoja, kelle doktoritöö teema on „Statistical Modeling of Language Proficiency Levels for Automated Assessment of Written L2 Estonian“ („Keeleoskustasemete statistiline mudeldamine eesti keele kui teise keele kirjalike tekstide automaatseks hindamiseks“).

Doktoritöö eesmärk on aidata kaasa eesti keele kui teise keele paremale omandamisele, kasutades infotehnoloogia võimalusi. „31% Eestis elavatest inimestest moodustavad vähemusrahvused, kes meie keelekeskkonnas iga päev toime peavad tulema,“ selgitas stipendiumisaaja Kais Allkivi-Metsoja. „Tehnoloogia annab keeleõppijatele võimaluse saada automaatset tagasisidet oma kirjutatud tekstide kohta. Kui mudeldada keele omandamise etapid statistilisi ja masinõppe meetodeid rakendades, saab luua keeleõppetarkvara keeleoskuse automaatseks hindamiseks. Teadmine sellest, milliseid keelelisi väljendusvahendeid on tarvis, et täita eri tasemel vajalikke suhtluseesmärke, aitab samas täiustada keeleõppekavu ja arendada mitmesuguseid tasemekohaseid e-õppe lahendusi. See muudab keeleõppe paindlikumaks.“

Allkivi-Metsoja doktoritöö lõpptulemusena valmib veebirakendus, mida on keeleõppijatel võimalik kasutada näiteks kodutööde, ametikirjade ja muude tekstide kontrolliks, samuti saavad automaathindajat kasutada õpetajad keeletundides loominguliste ülesannete ühiseks analüüsiks ning objektiivse toena õppijate kirjatööde hindamisel.

ITL-i president Andre Krull rõhutas stipendiumit üle andes, et stipendiumi saaja töö panustab mitmesuguste probleemide lahendamisse, mis ei puuduta üksnes keeleõppijaid ja -õpetajaid, vaid sotsiaalse kaasatuse kaudu Eesti ühiskonda tervikuna. „Allkivi-Metsoja töös on ühendatud ühiskondlik mõju, teadus ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, teadustööl on reaalne väljund Eesti ühiskonda,“ selgitab Krull. „Sel aastal esitati Eesti infoühiskonna teerajaja Ustus Aguri nimelise stipendiumi konkursile väga palju hea tasemega töid ning rõõm oli tõdeda, et teemaring laieneb aasta-aastalt, uuringuid saadeti plokiahela tehnoloogiast, isejuhtivatest seadmetest kuni targa linna lahendusteni.“

Doktoritööd keeleoskustasemete statistilisest mudeldamisest eesti keele kui teise keele kirjalike tekstide automaatseks hindamiseks juhendab Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi dotsent Pille Eslon.

ITL-i Ustus Aguri nimeline stipendium on mõeldud avalik-õigusliku ülikooli doktorandi õpingute toetamiseks, kelle doktoritöö teema on seotud kitsamalt IKT-valdkonnaga või käsitleb laiemalt IKT kasutamist teises valdkonnas,. Stipendiumiga tunnustatakse ühtlasi Ustus Aguri silmapaistvat panust Eesti ühiskonna arengusse. Stipendiumi suurus on 2000 eurot, ITL annab seda välja koostöös HITSA koordineeritava IT Akadeemia programmiga. tipendiumit antakse välja 2003. aastast.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!