Loeng usust Eestis enne ja pärast Taani vallutust

Fragment rekonstruktsioonist linnamuuseumi näitusele „Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi“. Foto: Jaana Ratas
Neljapäeval, 14. novembril räägib ajaloolane Tiina Kala Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis usust Eestis enne ja pärast Taani vallutust.
Tallinna 13. sajandi ajaloost on palju kirjutatud, samas allikaid leidub selle kohta suhteliselt vähe. Eriti napilt on neid säilinud kirikuajaloost. Kõik, mis puudutab kristlikku või mittekristlikku usku enne Taani vallutust, piirdub üksnes oletustega. Loengu teema on, kuidas suhtuda Tallinna varast kiriku- ja usuelu puudatavatesse hüpoteesidesse ning mida lubavad selle kohta väita olemasolevad allikad.
Registreeri loengule SIIT
Loengul osalemine muuseumipiletiga, 6/4 eurot.
Loengu algus kell 18.
NB! Soovitame tulla kohale varem, et vaadata näitust „Dannebrog
ja Eesti 1219–2019“ ning nautida vaadet Neitsitorni kohvikus.
Neitsitorni lektooriumi neljapäevaõhtused loengud sarjast „Kuidas Tallinn alguse sai?“ toimuvad Tallinna juubeliaasta raames.
Millal sai Tallinn alguse? Pikka aega arvati, et araabia geograaf al-Idrisi on tähistanud meie linna juba 1154. aastal oma maailmakaardil. See lugu on aga tänaseks arvatud pigem muinaslugude kilda. Kindlam linnaehitusprojekt sai aga alguse 1219, kui vägev Taani kuningas Valdemar II jõudis siiakanti mererannikule, pidas siin kohalikega lahingu ja seejärel hakkas praegusele Toompeale kindlust ja püsiasustust rajama.
Miks aga võõrad võimud üldse siiapoole kippusid? Millised on ajaloolastele teadaolevad faktid selle aja kohta ja milliseid järeldusi annab nende põhjal teha? Need ja paljud teised teemad tulevad jutuks Tallinna juubeliaasta jooksul.
Loe lisaks