Nutivabalt, -rivitult!

15. nov. 2019 Heiki Raudla peatoimetaja - Kommenteeri artiklit
Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Maailma koolid on saanud uue „korrarikkuja“ – nutitelefonid. Mõnel pool reguleeritakse nutiseadmete kasutamist kampaania, mõnel pool kodukorraga.

Nutitelefonid ja muud digiseadmed on muutunud igapäevasteks tarbeesemeteks. Nagu paljude asjade puhul, võib neid kasutada nii enese arendamiseks kui tühjaks ajaviitmiseks. Pole vähe neid, kes arvavad, et lapsi tuleb õpetada nutiseadmeid vastutustundlikult kasutama.

Nii haridustegelased, arstid kui poliitikud on avaldanud jõuliselt arvamust, et nutitelefonide koht ei ole koolis, paljud õpetajad aga kasutavad nutiseadmeid edukalt õppetöös. Üha enam levib arvamus, et nutiseadmete keelamisega on hiljaks jäädud, seega peaks neid nii palju kui võimalik õppetöösse integreerima. Kõik taandub ikkagi sellele, milleks neid seadmeid kasutatakse.

Nutivaba Austraalia

Läinud aastal hakkas Prantsusmaa koolides kehtima nutiseadmete keeld – kooliõpilastel keelati nutiseadmeid kooliruumides kasutada. Keeld puudutab nii nutitelefone kui ka teisi veebiga ühendatavaid seadmeid, nagu tahvelarvutid ja nutikellad. Kõik sellised seadmed tuleb kas välja lülitada või üldse koju jätta. Uued reeglid kehtivad õpilastele vanuses kolm kuni 15 eluaastat.

Tänavu 30. oktoobril teatas Austraalia valitsus, et keelab alates eelolevast aastast üle kogu maa riigikoolides mobiiltelefonide kasutamise terve koolipäeva jooksul. Peaminister Mark McGowan ja haridusminister Sue Ellery tutvustasid seda kui off and away all day („kinni ja ära“) põhimõtet, mis puudutab igasuguste nutiseadmete, sh nutikellade, kõrvaklappide ja tahvelarvutite kasutamist. Keeld hakkab kehtima õpilaste kooli saabudes, kehtib ka vahetunnis ning lõpeb koos koolipäevaga.

Lasteaialastel ja kuni kuue aasta vanustel õpilastel ei tohi nutiseadmeid üldse koolis kaasas olla, 7–12-aastastel peab seade olema välja lülitatud ja silma alt ära pandud. Nutikellad peavad olema lülitatud lennurežiimile. Erandid tulevad kõne alla eriolukorras, nt terviserikete korral, erivajaduste puhul või kui seadet kasutatakse õppetöö eesmärgil.

Lapsevanematel on võimalik saada oma võsukestega koolipäeva jooksul ühendust kooli administratsiooni vahendusel.

Peaminister McGowani sõnul aitab uus kord õpilastel keskenduda õppimisele, ilma et nutiseade nende tähelepanu kogu aeg mujale viiks. Uus kord aitab tema sõnul parandada õpilaste tervist ja suurendada heaolu, innustades lapsi omavahel vahetunni ajal nii koolimajas kui kooliõuel vahetult suhtlema. Mitmes koolis on selle kohta juba häid näiteid tuua.

Samuti on nutiseadmete keelustamine vastutulek vanematele ja õpetajatele, kes peavad kurbusega pealt vaatama, milliseid pingeid, sealhulgas küberkiusamisest tekkivat stressi ja pingeid, nutiseadme kaasas kandmine lastele kaasa toob.

Haridusministri sõnul peeti enne otsuse langetamist läbirääkimisi nii koolijuhtide, õpilaste kui ka lapsevanematega. Mõnes Austraalia koolis kehtib nutiseadmete keeld juba varasemast ajast. Senine kogemus on näidanud, et koolid, kus nutiseadmete kasutamine on keelatud, suhtlevad õpilased omavahel tihedamalt ja tehakse rohkem koostööd.

„Toetan täielikult uute tehnoloogiate kasutamist õppevahendina ja see kord ei piira seda võimalust,“ teatas haridusminister Sue Ellery. (www.communitynews.com.au)

Mõnel pool on nutitelefonide kasutamine osaliselt keelatud või takistatud. Näiteks ühes Walesi koolis on reeded nutitelefonivabad. Kui Walesi õpetaja Simon Hill nutitelefonide sõltuvust tekitavast mõjust luges, tekkis tal mõte katsetada telefonita reedese koolipäevaga. Esialgu andsid õpilased hommikul telefonid vabatahtlikkuse alusel ära. Andsid nii paljud, et vabatahtlikkus muutus kohustuslikuks.

Iga reede on tema koolis nutitelefonivaba. Õpilaste sõnul suudavad nad siis paremini kodutöödele keskenduda ja korrata. Pooled õpilastest jäävad kooli internaati ja nemad andsid telefonid ära ka ööseks.

Nutivaba november

Võru Kesklinna kool toetab mõtet, et nutiseadmed peaksid olema koolipäeva vältel keelatud. Kooli kodukorras on sätestatud järgmised punktid. Õpilasel on õigus kasutada nutiseadet õpetaja loal. Õpilastel on nutiseadmete kasutamine kogu õppepäeva jooksul (sh vahetunnis) koolihoones keelatud, välja arvatud õppe eesmärgil kokkuleppel aineõpetajaga. Keelust üleastumise korral on õpetajal õigus keelatud vahend enda kätte hoiule võtta tunni või vahetunni lõpuni.

„Viimane punkt tähendab, et koolihoones on nutiseadme kasutamine keelatud, kuid õuealal lubatud,“ selgitab Võru Kesklinna kooli õppejuht Õnne Kronberg. „Kuna meil on ka keset koolipäeva pikk õuevahetund, siis õues me nutiseadmes olla ei keela.“

Kronberg nendib, et kodukorras sätestatust hoolimata on kool hädas mõne õpilasega, kes ei taha korrale alluda. „Enamik aga peab korrast kinni. Kui meie koolis vahetunnis ringi liikuda, siis lausa mobiilis olekut ei näe,“ lisab õppejuht. „Mõnda üksikut aga paraku küll. Eks õpetaja siis vestleb õpilasega sel teemal ning palub tal telefoni ära panna.“

Sellel kuul katsetab Võru Kesklinna kooli 8.b klass nutivaba novembrit. Mõte ühe kuu vältel telefone mitte kasutada tuli õpilastel endal. „Õpilased panevad iga tunni alguses telefonid kokkulepitud kohta,“ täpsustab Kronberg.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!