Roboteid arendav Eesti teadlane pälvis suure stipendiumi

15. nov. 2019 Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit
Anastasia Bolotnikova. 
Foto: PR Strategies

Prantsusmaal robootika ja arvutiteadustes karjääri tegevat Eesti naisteadlast Anastasia Bolotnikovat tunnustati mainekas L’Oréal ja UNESCO programmis 15 000 euro suuruse auhinnaga. Selle abil on noorteadlasel võimalik edasi arendada maailmas tuntust kogunud Pepperi-nimelisest robotist abilist piiratud liikumisvõimega inimestele.

L’Oréal ja UNESCO annavad alates 2007. aastast välja „Naised teaduses“ noorte talentide stipendiumi Prantsusmaa ülikoolides õppivatele naisteadlastele. Stipendiumi eesmärk on toetada nende uurimistööd ja luua kõik võimalused, et oma akadeemilist kogemuspagasit maksimaalselt täiendada. Sel aastal valis ekspertžürii 826 kandidaadi seast välja 35 andekat noort talenti, kelle seas pälvis maineka tunnustuse ka Eesti arvutiteadlane.

„Mul on väga suur au olla selle programmi stipendiaatide seas. Saadud tunnustus tähendab, et mu tööd hinnatakse ja väärtustatakse kõrgelt, ning see annab mulle palju enesekindlust ja usaldust minu karjäärivalikute suhtes,“ kommenteeris võitu Anastasia Bolotnikova.

Peipsi-äärsest Kallastest pärit ning Tartu ülikooli infotehnoloogia teaduskonnast oma teadusteed alustanud Anastasia Bolotnikova viib nüüdseks Prantsusmaal Montpellier’ ülikoolis ellu oma doktoritööd robootikas. Oma töö raames töötab andekas teadlane humanoidse Pepperi-nimelise robotiga.

Doktorandi eesmärk on programmeerida robotile uusi funktsioone, et see võimaldaks abistada nõrgemaid inimesi füüsilistes toimingutes, kus nad vajavad välist jõudu või tuge liikumisel. Eelkõige on Anastasia huvitatud robotile n-ö kompimismeele andmisest ning seda liiki roboti liigutuste plaanimisest ja juhtimisest füüsilisel kokkupuutel inimestega.

„Et olla kasulik kaaslane, peab Pepper õppima ära tundma emotsioone ja kavatsusi ning kohandama oma liigutusi inimeste liikumisega. Näiteks, kui piiratud liikumisvõimega inimene sirutab oma käe välja, peab ta inimese aitamiseks olema suuteline mõistma liigutust selle semantilises mõõtmes,“ kirjeldas Bolotnikova lähemalt oma teadustöö sisu.

Lisaks loodab ta, et tema edukas töö teaduses on eeskujuks noortele tüdrukutele ja aitab purustada soostereotüüpe. Noore talendi sõnul on robootika ja arvutiteadus valdkonnad, kus naised on täiesti omal kohal.

Ülemaailmne „Naised teaduses“ programm loodi 1998. aastal. Alates sellest ajast on UNESCO ja L’Oréal panustanud selle programmi kaudu teadustegevusse, samuti püüdesse naisteadlaste arvu suurendada ning soolist võrdõiguslikkust ka teadusmaailmas edendada. Igal aastal annab L’Oréali sihtasutus välja kuni 280 stipendiumi naisteadlastele 117 riigist. Stipendiume jagatakse igal aastal konkursipõhiselt ka Balti riikides, sel aastal pälvisid Eestist preemia Tartu ülikooli teadlased Tuul Sepp ja Kaarin Parts.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!