Stipendiumisadu Pärnumaa KHK-s

29. nov. 2019 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit
Stipendiaat Maire Nuut koos õpetajate ja ettevõtte esindajatega. Fotod: Pärnumaa KHK

Eelmisel aastal sõlmisid Henkel Balti OÜ ja Pärnumaa KHK koostöölepingu, et edendada ja populariseerida kutseharidust ning toetada tulevasi spetsialiste. Nüüd novembris anti teist korda välja Ceresiti stipendium, millega toetatakse parimaid üldehituse ja siseviimistluse eriala õppureid. Esmakordselt andis Amserv stipendiumi Pärnumaa KHK edukale autoeriala õppijale.

Henkel Balti OÜ on aastaid teinud koostööd suuremate ehituse eriala kutseõppeasutustega Eestis. Igal aastal võetakse kasutusele uusi ja uuenduslikke ehitusmaterjale. Ettevõte on neid jaganud ehituskoolidele, et noored saaksid õppetöös kõige nüüdisaegsemaid tooteid proovida. „Usume, et investeering kutseharidusse on oluline nii ehituskultuuri ja -oskuste arendamiseks kui ka jätkusuutliku töökeskkonna loomiseks,“ ütles Henkel Balti OÜ juhataja Siiri Odrats-Koni. Tema sõnul on rahatugi tähtis, aga võistlusmoment ja võimalus saada väljavalituks paneb noori rohkem pingutama.

Stipendiumile võisid kandideerida kõik Pärnumaa KHK üldehituse ja siseviimistluse eriala õpilased, kellel on täidetud stipendiumi statuudis esitatud nõuded. Tingimus on õppida hästi ja jõuda praktilises töös parimate tulemusteni. Oluline on ka eeskujulik töösse suhtumine.

Ceresiti stipendiumi 1200 eurot selleks õppeaastaks sai Maire Nuut, kes õpib ehitusviimistleja eriala teisel kursusel.

Henkel Balti OÜ tootejuht Andres Mikli ütles, et stipendiume hakkas ettevõte maksma kutseõppuritele alates eelmisest aastast ja seda on saanud lisaks Pärnumaa KHK-le ka Tallinna ehituskooli tublimad ehituse ja siseviimistluse õpilased.


Lepingut allkirjastavad stipendiaat Agnes Hunt, Amservi järelteenistuse juht Ahti Aasala ja kooli direktor Riina Müürsepp.

Konkurents paneb ettevõtteid pingutama

Vaid mõni päev hiljem oli Pärnumaa KHK kooliperel taas põhjust saali koguneda. Seekord oli stipendiumi tooja Amserv. Tugev konkurents tehnoloogia ja inseneeria valdkonnas on pannud ettevõtted omavahel järelkasvu nimel pingutama. Noorte innustamiseks pani Amserv Pärnumaal autoerialade õppijatele välja tuhandeeurose stipendiumi. Amservi järelteeninduse juht Ahti Aasala ütles, et stipendiumi välja andes soovib ettevõte, et rohkem noori tuleks autoeriala õppima ja et nad oma õpingud ka lõpule viiksid.

„Kolme aasta jooksul tuleb kindlasti ette raskeid momente,“ rääkis Aasala õpilastele, „kuid ärge laske end neist heidutada.“ Ta rõhutas kutseeksami tähtsust, mis on tööandjale hea töötaja eeldus. „Olge julged valima töökohaks firmasid, kellel on ambitsioone,“ soovitas Aasala. Ta tuletas noortele meelde ka keeleoskuse vajalikkust, tutvumaks tehnilise kirjandusega. Ka ilukirjanduse lugemist nimetas ta vajalikuks, sest sellest ammutab noor eneseväljendusoskust, mida läheb vaja suheldes klientidega.

Aasala rääkis, et ettevõttel on kooliga pikaaegne praktikakoostöö, stipendiumi maksmist alustati nüüd. „Soovime kindlasti järgmisel aastal jätkata, anda stipendiumi nii 2. kui 3. kursuse õppijale,“ sõnas Aasala. Stipendiaadid valiti pärast vestlust kümmekonna kandidaadiga. „Kõik stipendiumile kandideerinud noored jätsid vestlusel väga asjaliku mulje ja väärivad kiitust,“ lausus Aasala. Amservi stipendiumi pälvis sõiduautotehniku eriala 2. kursusel õppiv Agnes Hunt.

Neiu oli mullu esimesel kursusel Amservis praktikal ning Aasala sõnul äärmiselt sümpaatne. „Me tunnustame motiveeritud noori, kes tahavad meie eriala mitte ainult õppida, vaid teha ka karjääri,“ sõnas Aasala.

Pärnumaa KHK direktor Riina Müürsepp rõhutas Amservi ja kooli vahelist stipendiumilepingut allkirjastades, et koostöö õppeasutuse ja ettevõtlusmaailma vahel on äärmiselt oluline. Lepingu järgi võttis kool kohustuse vaadata iga kuu üle stipendiumi saanud õpilase edusammud. „Järgmisel aastal on kõigil võimalus stipendiumile kandideerida,“ innustas direktor noori.

Stipendium määratakse ühe õppeaasta jooksul ühele Pärnumaa kutsehariduskeskuse teise kursuse autoeriala õpilasele, kes on avaldanud toetuse saamiseks soovi ja kelle kool on nominendiks esitanud. Lisaks kümne kuu jooksul saadavale saja euro suurusele stipendiumile saab stipendiaat praktikakoha Amservi teeninduskeskuses.

Agnes Hunt rääkis, et talle on lapsest saati autod hingelähedased ja suur huvi tehnikamaailma vastu. „Mulle meeldivad autod ja kõik tööd, mida autodega tehakse,“ sõnas neiu. Praktikast on tal Amservist tööandjana väga hea mulje.

Pikkade ripsmetega kaunis praktikant oli ettevõttes imestust tekitanud, tunnistas Agnes, kuid temasse suhtuti kohe väga hästi. „Ma olin iga päev tööle minnes rõõmus, seal oli väga hea õhkkond. Kõik olid abivalmis ja aitasid,“ rääkis Agnes. „Õppisin nädalaga rohkem kui aastaga koolis. Mu praktikajuhendaja seletas palju ja sain ise üksi teha mõnda hooldustööd. Mul oli võimalus ennast teostada ja näidata, et saan hakkama.“ Tal on veel aasta õppida ja seejärel kavatseb ta töötada aasta Amservis ning siis minna kõrgkooli autoeriala edasi õppima. Agnes ütles, et on oma elukutsevalikuga väga rahul ning iga päev kooli tulles tunneb, et tahab õppida.

Autoeriala on Pärnumaa KHK-s populaarne, konkurss on kaks soovijat kohale. Teisel kursusel teevad õppurid eneseanalüüsi. „Tundub, et kõik on justkui sünnist saati autoga tegelnud,“ rääkis tehnikaõppeosakonna juhataja Jüri Puidet, „aga õppides selgub, et auto ei olegi imelihtne. Ja õppida tuleb ka üldaineid ning kaks ühes õppimine pole kerge.“ Kuigi erialal on väljalangejaid, on see pigem erand ning kool on uhke oma lõpetajate üle.

Koolil on praktikakoostöö umbes 70 ettevõttega. Autoalal on Amserv esimene stipendiumimaksja. Tehnika erialadele ootab kool õppima ka tütarlapsi. Autoerialal lõpetab igal aastal mõni edukalt õppinud neiu, mõnel aastal isegi mitu. „Hirm, et töö on raske ja füüsiline, on tänapäeval alusetu,“ ütles Puidet.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!