Kuidas olla õnnelik õpetaja

20. dets. 2019 Julia Smirnova Kohtla-Järve Maleva kooli ühiskonnaõpetuse ja ajalooõpetaja - Kommenteeri artiklit
Hetk Ida-Virumaa koolide konverentsilt „Olla õnnelik õpetaja“. Fotod: Maleva põhikool

Oleme harjunud rääkima, kui raske on olla õpetaja, kui palju on tal teha. Aga kui otsida hoopis seda, mis teeb õpetaja õnnelikuks?

Meid ju huvitabki just selline õpetaja, kes on positiivselt häälestatud, oskab vältida professionaalset läbipõlemist ja naudib oma tööd, hoolimata pedagoogitöö kõigist raskustest. Ent mis aitab õpetajal koolis optimistiks ja õnnelikuks jääda? Aasta tagasi algas Kohtla-Järve Maleva põhikoolis Erasmus+ projekt „Olla õnnelik õpetaja“, mille käigus otsisime vastust just sellele küsimusele. Vaatasime selle aasta jooksul üle, kuidas meie õpetajad oma stressi maandavad, missuguseid õppemeetodeid kasutades tuju üleval hoiavad, kui palju uusi asju välja mõtlevad, et koolitöö neile värske ja uudne tunduks.

Selle töö kokkuvõtteks korraldasime oktoobris Maleva koolis maakonna konverentsi „Olla õnnelik õpetaja“, kuhu kutsusime õpetajaid ka slaavi ja Ahtme põhikoolist ning Sillamäe gümnaasiumist, et nemadki räägiksid, mis on aidanud neil rasket tööd tehes õnnelik olla. Ettekanded ei valminud muidugi põhjalike teoreetiliste uuringute põhjal, vaid õpetajad lihtsalt rääkisid, kuidas nad on osanud koolis töötades rõõmsaks jääda. Toon järgnevalt välja mõningad retseptid.

Tegutse ka väljaspool kooli

Mitu õpetajat märkis konverentsil, et neile annab jõudu igal aastal Narva kindluses toimuv Rootsi ball. Õpetajatele meeldib selle piduliku sündmuse ettevalmistamine. Nad õpetavad hea meelega õpilastele ballile sobivaid laule ja tantse, annavad nõu kostüümide tegemisel jne.

Ka ajalooteatrite festival, mille läbiviimine nõuab mitme kooli õpetajatelt ja õpilastelt suurt ühist pingutust, annab õpetajatele hea emotsiooni. Õpetajad on märganud, et selliste klassiväliste ettevõtmiste käigus on ka palju kergem näha, milles on üks või teine õpilane andekas. Tulemuseks on rohkem austust, usaldust ja toetust.

Leia endale põnev hobi

Sellel õppeaastal tegutseb meie koolis kolm põnevat huviringi. Mina ise juhendan õpilaste keraamikaringi, mis on minu kirglik hobi ja suurepärane stressimaandaja. Samas on keraamikaring väga hea võimalus õpilaste loovuse arendamiseks ja neile teadmiste andmiseks. Näiteks hiljuti valmistasime keraamikaringis Babüloonia savinõusid ja see ei olnud avastus mitte ainult õpilastele, vaid ka mulle endale.

Meie kooli käsitööring Etno-art tutvustab lastele Põhjamaade käsitöökunsti. Juhendaja on selle ala tõeline entusiast ja tema õpilased õpivad viltimist, tekstiilimaali, valmistavad etnostiilis ehteid jpm. Seegi kõik on ka õpetajale endale väga huvitav ja ühtlasi rahustav.

Meie kooli vabatahtlike ring ühendab õpetajaid ja õpilasi, kes soovivad maailma paremaks muuta. Eelmisel aastal ilmusid linna mitmesse kohta plakatid, mis propageerisid eakate aktiivset eluviisi. Õpilased ja õpetaja märkasid, et osa inimesi suhtub eakatesse üleolevalt, ja nii valmistatigi üheskoos plakatid, mis kutsuvad eakaid inimesi elama sama aktiivselt nagu noored.

Vähenda rutiini

Üks õpetaja rääkis konverentsil, kuidas ta korraldab aeg-ajalt ebaharilikke tunde. Näiteks kutsus ta NATO-teemalisse tundi Eesti esindaja NATO juures. Kuna see inimene asus Brüsselis, suheldi temaga Skype’i kaudu. Õpilastel ja õpetajalgi oli põnev suhelda silmast silma nii võimsa sõjalise organisatsiooni nagu NATO esindajaga.

Kauaks jääb meie õpilastele ja õpetajatele meelde töötuba, mille viis läbi populaarne kunstnik Navitrolla. Kõik said sellest kohtumisest innustust ja inspiratsiooni. Huvitav oli kohtumine ühenduse Ida-Virumaa Vabatahtlikud juhiga, kes tegeleb kadunud inimeste otsimisega. Üks õpetaja viis aga oma inglise keele ja ühiskonnaõpetuse tunni läbi osaluskohviku vormis, kus õpilased said arutada ühiskonnaelu teemadel inglise keeles Guatemala, Kambodža ja Itaalia vabatahtlikega.

Usalda õpilasi

Rutiini vähendab see, kui õpetaja vahetab oma õpilastega kohad. Meie koolis on selline traditsioon, et kooliekskursioonide giidideks on õpilased ise. Õpetaja aitab neil valmistuda, kuid peamine roll on õpilastel. Rutiini on vähem ja õpilased saavad hea organiseerimiskogemuse ning harjuvad iseseisvalt projekte ellu viima.

Inimeseõpetuse projektis „Terve olla on popp“ õpetaja ainult konsulteerib ja õpilased valmistavad projekti ise ette ja viivad ka ellu. See projekt on väga populaarne. Näiteks tervislike maiustuste valmistamise töötoast võttis osa 40 õpilast. Nii retseptid kui ka töötoa valmistasid ette õpilased ise. Õpetajal on huvitavam ja õpilastel tekib rohkem usku iseendasse, mis ongi ju koolis käimise mõte.

Me pakume igale õpilasele võimalusi oma võimeid iseseisvalt arendada. Näiteks Ahtme koolis saavad õpilased liituda ajalooklubiga Rebase Lokid, slaavi põhikoolis osaleda näiteringis või lüüa kaasa projektis „Ühiskonna sidusus“, mida viiakse ellu koostöös Tallinna ülikooliga. Maleva põhikooli õpilased on püüdnud leida vastust keerulisele küsimusele, kuidas peatada noorte väljarännet Eestist. Iga õpetajat ju rõõmustab, kui tema õpilased tegelevad tõsiselt ja süvenemisega meie ühiskonna tähtsate küsimustega.

Ehita häid suhteid

Üks õpetaja kirjeldas konverentsil „Olla õnnelik õpetaja“ lihtsaid võtteid, mis aitavad õpilastega häid suhteid hoida või luua. Näiteks kevadel kirjutasid nad vabatahtlike ringi õpilastega kõnniteedele selliseid innustavaid lauseid nagu „Ole hea inimene!“, „Unista ja loo!“, „Tee maailma paremaks!“, „Ole õnnelik!“ jms. Inimesed, kes läksid tööle, naeratasidki, ning õpilased ja õpetaja ise samuti, sest nad said maailma natuke paremaks muuta. Nii sai kinnitust klassi ja õpetaja hea suhe, kuid just head suhted teevadki ju inimese, sealhulgas õpetaja, õnnelikuks.

Õpi oma kolleegilt

Kes on juba mõnda aega koolis töötanud, see ei peaks olema enam lihtsalt õpetaja, vaid oma ala ekspert. Kahjuks töötavad meie linna õpetajad nii suure koormusega, et neil on raske käia koolitustel, sest iga koolitus tähendab kadunud koolipäeva. Kuid väljapääs leidub alati. Nii on meie linna koolides väga levinud õpetajalt õpetajale metoodika, mille puhul pedagoogid õpetavad oma kolleege ise. Ka projekti „Olla õnnelik õpetaja“ käigus organiseeriti festival MalevaFest, mille käigus kutsusid õpetajad kolleege oma tunde vaatama ning ideid jagama. Tunnustavaid sõnu kuulis palju ja ka hea sõna teeb ju igaühe natuke õnnelikumaks.

Ole loov

Uued lahendused toovad koolipäeva uut värskust ja hoogu. Meil Maleva põhikoolis on õpetajad loonud uusi õppematerjale teemadel „Sallivus“, „Õppemängud“, „Quiz viktoriinid“, „QR-koodi ülesanded“, „Lugemine vahetunnis“. Tammiku põhikooli kodu-uurimise projektid lõpevad alati paljude mängude, viktoriinide, ristsõnade koostamisega, nii et sellest kõigest võiks koostada isegi e-õpiku.

Kasuta ebatraditsioonilisi lahendusi

Pahanduse korral on kõige lihtsam kutsuda kooli lapse vanemad, esitada nendega vastastikku pretensioone ja süüdistusi. Enamasti ei vii see kuhugi. Palju õigem on lähtuda positiivsest. Näiteks heategevuslaat meie koolis. Õpilased, kes olid alles hiljuti kellegagi konfliktis, löövad laada ettevalmistustes innukalt kaasa ja pälvivad laituse asemel hoopis kiitust. Üks õpetaja rääkis konverentsil, kuidas ta usaldas just konfliktsele õpilasele tähtsaid rolle mitmesugustes tegevustes ja üritustes. Nii sai ühest halva käitumisega õpilasest, kes õpetaja märkustele ei reageerinud, üllatuslikult 6.–7. klassi lauatennise võistluse korraldaja. Tulemuseks oli tore võistlus, see õpilane ei kiusanud enam kedagi ning hakkas isegi paremini õppima. Nutikas lahendus, mis tegi ka õpetaja palju rõõmsamaks.

Toredat vana aasta lõppu, head kolleegid, ning rõõmsat ja õnnelikku uut aastat teile kõigile!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!