Kuidas õpetajana juhtida rahvusvahelist koostööprojekti?

20. dets. 2019 Merit Karise Kuressaare ametikooli disainisuuna õpetaja - Kommenteeri artiklit
Newcastle‘is varjualuste prototüüpide ehitamine. Foto: erakogu

Eesti õpetaja pole ammu enam ainult klassi ees tarkuse jagaja, vaid suudab edukalt olla ka rahvusvahelisel tasandil suunaja. Rahvusvaheliste strateegiliste koostööprojektide tulemusel on valminud hulga käegakatsutavat: õppematerjale, -kursuseid, -kavu, -mooduleid, -platvorme, metoodilisi juhendeid.

Sain Erasmus+ koostööprojekti kogemuse kõigepealt partnerina, mis andis julguse oma projekt algatada ja seda juhtida. Sel sügisel sai läbi kolm projektiaastat kümne partneriga kutsekoolidest ülikoolideni ning tulemuseks on e-õppevara ja platvorm disaini ja reaalainete lõimitud projektidega (DesignSTEM), millega saab sisustada osa tunnist, mitu tundi või terve poolaasta. 

Õpetaja töökoormus on suur ka mitmeaastase rahvusvahelise projekti puhul. Seetõttu vähendas enamik Kuressaare ametikooli õpetajaid, juhtmeeskonna liikmeid, projekti perioodiks oma tunnikoormust. Projektist saadav töötasu võimaldas seda. Juhtiv meeskond leiab partnerid, planeerib tööprotsessi, tegeleb rahaasjade ja aruandlusega, meediasuhete ja levitamise tööga, hindab ise või korraldab projekti tööprotsessi ja tulemuse kvaliteedi hindamist. Lisaks sellele vajab haridusprojekt mõistagi pedagoogilist ning tootmis- ehk kujundus- ja tehnoloogilist pädevust.

Tööprotsessis on otsustav faktor meeskondade näost näkku koostööaeg, st nädalad, milleks üle Euroopa lendab kokku paarkümmend inimest, et intensiivselt arutada, õppida, katsetada, luua, testida, kokku leppida. Neil nädalail on oluline, et eri tausta ja keelega meeskonnaliikmed, kes kohtuvad üle mitme kuu, kiiresti ühise keele leiaks ja kogu nädala aktiivselt panustaks. Sarnaselt õpilastega tüdivad ja väsivad õpetajadki, kui päevade kaupa ühes ja samas ruumis istuvad.

Igal maal leidub aga kohti, mis ei muuda vaheldusrikkamaks ainult töökeskkonda, vaid annavad töö sisule asjakohase inspiratsiooni ja allika. Raamatukogud, muuseumid, kunsti- ja loomekeskused, avatud töökojad pakuvad ruume mittetulunduslikuks, harivaks tegevuseks sageli isegi tasuta. Näiteks Ateenas sai meie projektimeeskond omavahel tuttavaks avatud töökojas kohaliku arhitekti juhtimisel Rube Goldbergi masinat ehitades ning laevasõidul Odüsseia stseenidest reaalainete ülesanneteks ideid leides. Newcastle’i moodsa kunsti muuseumis genereerisid osalejad paarides kunstiteoseid rikastavaid, st uut infot või suhestumist pakkuvate rakenduste ideid.

Trento teadusmuuseumis suunas direktor meeskonda mõtlema ruumi ja ekspositsiooni sobitamisele, mis tekitas ideid õpilastele füüsikaülesannete koostamiseks. Portugalis avasid arhitektidest autorid mäe sisse ehitatud kohaliku ajaloo muuseumi väliskeskkonna ja ehitise koosmõju loomise tagamaid, millest meeskond sai mõtteid, kuidas ühendada õpilaste muuseumikülastus matemaatika ja loodusteaduste õppimisega. Riia rahvusraamatukogu andis lahkelt projektikohtumiseks tasuta kolmeks päevaks täisvarustuses ruumi. Muidugi, säästlikkus ei viita niivõrd enam rahale, kuivõrd keskkonnale, mistõttu üle Euroopa tuleks kokku lennata ainult siis, mil tõesti vaja intensiivselt kogu meeskonnaga koos töötada. 

Projekti juhtimisel tasub säästlikkusele mõelda ka projekti tulemuse, tööprotsessi ja levitustöö osas. Pole mõtet teha bukletti, mida vaadatakse vaid üks kord, ega kulutada aega tööprotsessi kajastamiseks eraldi veebilehe ehitamisele, kui info saab huvitatuteni viia sotsiaalmeedia jm olemasolevate kanalite kaudu. Projekti logo kujundamisega koos on mõistlik teha valmis näiteks osalemistunnistuse põhi, seina- ja rinnasildid, mida partnerid saavad välja printida ja üritustel kasutada.

DesignSTEM-i projekti tööprotsessi materjalid olid koondatud Google Drive’i kaustadesse alates projektitaotlusest kuni aruanneteni. Kaustadele pääses ligi iga partneri projektijuht, et vajalikku infot näha, alla laadida ja oma materjale üles laadida. Omaette küsimus on eelarve jälgimine mitte etteantud ühikute, vaid tegelike kulude lõikes, mida Erasmus+ töövahendis Mobility Tool teha ei saa, kuid ka siin pakub Google lihtsa võimaluse valemitega tabelid teha.

Kui plaanite luua õppematerjale, siis uurige ka siinkirjeldatud projektis loodud DesignSTEM-i (https://designstem.github.io/projects/), võtke vajadusel punti haridustehnoloog. DesignSTEM-i avatud lähtekoodiga platvorm Fachwerk võimaldab luua, kohandada ja jagada õppematerjale tasuta ja sisse logimata. Ja mõistagi mitte lihtsalt teksti ja pilti, vaid interaktiivseid materjale, mis sisaldavad dünaamilist matemaatikat, 3D-mudeleid, generatiivset disaini, VR-elamusi. Mis kõige olulisem – olenemata teemast saab rahvusvaheline koostööprojekt olla võimas kogemus, mis annab ideid, energiat, kontakte palju kauemaks kui projekti algus- ja lõppkuupäeva vahele jääv aeg.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!