Õppida mängides – nii on kõige vahvam!

13. dets. 2019 MTÜ Teadlik Noor - Kommenteeri artiklit
MTÜ Teadlik Noor koolitaja Kaie Palumets õpilastega Monopoli mängimas. Fotod: MTÜ Teadlik Noor

MTÜ Teadlik Noor alustas juba viiendat hooaega vahva projektiga: mängudest pungil kotid õlal käiakse koolist kooli ja mängitakse lastega lauamänge.

Mis te arvate, kui igas koolis oleks oma lauamänguring ja pea norus telefonis istuvate laste asemel näeks rõõmsalt laua taga mängivaid lapsi?

Meil on kokku pea 60 mängu, mida lastega mängida. Meie ringides osalevad lapsed 1.–6. klassini, mõned neist juba viiendat aastat järjest. See on nagu väike perekond, kes korra nädalas kokku saab, et rõõmustada uute mänguelamuste üle, omavahel mõõtu võtta või uusi mänge katsetada.  

Meie lauamänguringis on olnud palju lemmikmänge. Selle aasta parim leid on mäng Gravitrax. Sellist indu ei ole ma laste silmis ammu näinud kui seda gravitatsiooniseadustel põhinevat mängu mängides. Hämmastavalt vahva on laste loogika ja järeldamisoskus, kui lasta neil reegliteta ehitada. Üllatavalt kiiresti õpivad nad tehtud vigadest, kui taipavad, et radu ja tunneleid mööda veerema pandud kuulid oodatud sihtkohta ei jõua. 

Füüsikareeglid, matemaatiline mõtlemine, loogika ja korduvad katsed – kõik õlekõrred võetakse appi. Lõpuks ongi valmis ideaalselt toimiv rada, kus eri kanaleid mööda veerevad kuulid teevad ägedaid trikke ning omavahel on võistlemas näha kiirelt finiši poole kihutavaid eri värvi kuule.  

Meie arvates võiks lauamänguringi juhendada oma kooli õpetaja, abiõpetaja või huvijuht. Oleme valmis teie koolis toimuva lauamänguringi juhendaja välja koolitama ning koolile ka head mängud mängimiseks andma, lisaks saab ringi juhendaja tasu vastavalt grupi suurusele ja tunni kestusele. Oleme komplekteerinud igale koolile oma kotitäie mänge. Kotid roteeruvad koolide vahel, olles igaühes maksimaalselt kolm-neli nädalat. Ükskõik kui hea mäng ka ei ole, lapsed soovivad vaheldust ning seda oleme neile ka pakkunud. 

Mänge võib kokku osta tohutult palju, aga nende mängimine, endale reeglite selgeks tegemine ja lastele soravalt selgeks õpetamine on ringi edukalt toimimise võti. Lapsed on kiired õppijad, enamik haarab reegleid lennult ja pikalt selgitamist ei kannata. „Hakkame juba mängima, mängu käigus õpime!“ on nende deviis.

Hea mõte – lastelt on alati midagi õppida! Nii õpimegi koos kannatlikkust, kaotamist, aktsepteerimist, et me kõik oleme erinevad. Mõnele meeldivad muinasjutu vestmise mängud, teisele „Monopoli“ tüüpi finantsharidust toetavad mängud; mõni on hea kiirust ja reaktsiooni vajavates, teine kindlat kätt eeldavates torniehituse mängudes, kolmas on tugev strateegilises mõtlemises ja loogikas.

Igal mängul on oma võidustrateegia ja igat mängu mängime mitu korda, et saada aru, kuidas kujundada oma strateegia ja leida üles oma tugevused selles mängus.  

Õpime ka koostööd ja läbirääkimisoskust ning sedagi, et mängust ei minda kohe ära, kui see tundub igav. Iga õpetaja teab, et kui mäng on lapsele igav, ei ole too selle reeglitest veel aru saanud. Mõni laps vajab rohkem aega, teine paid ja kolmas lohutamist. Poisid lähevad tulisemaks ja õiglus on kõrges hinnas (lapsed ju teineteisele järeleandmisi ei tee, nagu meie vanematena kodudes tihtipeale teeme).

Kõige toredam meie ringi juures on aga see, et telefonid on kottides, need ei tule isegi meelde ja laua taga käib äge mängimine. Vahel lapsed kurdavad, et neil on küll kodus mõni lauamäng, aga kellelgi pole nende jaoks aega. See on ühtepidi kurb, teistpidi mõistetav – selleks meie lauamänguring loodigi, et oleks koht, kus rahulikult mängida. Osa lapsi mängib 45 minutit, teised 1,5 tundi ja kolmandad mitu tundi järjest – me ei ole kunagi kedagi poole mängu pealt ringist ära ajanud. 

Kui teie kooli kõnetas lauamänguringi idee ning soovite lauamänge kui õppevahendit oma tundides kasutada, kirjutage meile kaie@teadliknoor.ee.

Meil on põnevaid ja haaravaid mänge nii matemaatika, eesti keele, kirjanduse, loodusõpetuse, ajaloo- kui füüsikatunniks. 

Lisainfo www.teadliknoor.ee; www.insplay.eu.


Vaata ka Gravitraxi tutvustavat videoklippi: https://www.youtube.com/watch?v=IBei94hbJ8A


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!