Tallinna koolijuhtide ühingu juubelil arutati hariduse väljakutseid

13. dets. 2019 Raino Liblik Tallinna koolijuhtide ühingu esimees, Kuristiku gümnaasiumi direktor - Kommenteeri artiklit
Tallinna koolijuhtide ühingu 30. aastapäeval tervitasid saabujaid linnapea Mihhail Kõlvart ning koolijuhtide ühingu juhatuse liikmed, Kristiine gümnaasiumi direktor Tiina Pall, Kuristiku gümnaasiumi direktor Raino Liblik ja Nõmme põhikooli direktor Ardi Paul. Foto: Mats Õun

Tallinna koolijuhtide ühingu 30. aastapäeval kogunesid ühingu liikmed 3. detsembril Eesti ajaloomuuseumis Maarjamäe lossis.

Koos tähistati kolleegide panust pealinna ja Eesti haridusellu. Vanima tegutseva koolijuhtide ühenduse ajaloo meenutamise kõrval andis tähtpäev põhjust arutleda koolide arengu, juhtimise ja suuremate väljakutsete üle. Leiti, et iseseisev, hakkaja ja tegus koolijuht, kes annab endast parima, suudab tagada koolis õppimist toetava ning koolipere tugevamate ja nõrgematega võrdselt arvestava õhkkonna.

Oma ühingu ajalugu meenutades märgiti, et esimestena hakkasid ühingu ideed arendama Haljand Hallis ja Ain Siimann. 1988. aastal kogunenud koolijuhtide initsiatiivrühm valis aasta hiljem ühenduse esimeseks juhiks Tallinna reaalkooli direktori Hain Hiieaasa. Aastate jooksul on ühendust juhtinud Rein Rebane, Tõnu Mändveer, Ain Siimann, Matti Martinson, Rita Rumm ja Marko Rööpson. Praegu on esimees Raino Liblik. Ühenduse ridadesse kuulub juba 73 koolijuhti, kellest 53 juhivad ka praegu Tallinna eripalgelisi koole.

Nii pidulikus formaadis kogunesid Tallinna koolijuhid siiski esmakordselt. Koolijuhte tervitas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes tunnustas nende tööd ja tundis rõõmu PISA tulemuste üle. Kõlvart, kes oli pikalt Tallinna abilinnapea just hariduse valdkonnas, toonitas, et hariduse teema on talle väga oluline, ja ta soovib olla koolijuhtide hea koostööpartner. Tallinna haridusameti juhataja Andres Pajula rõhutas, et hoolimata aeg-ajalt esinevatest arvamustest, on Tallinna koolijuhtide ühing linnale hea partner, ning on väga oluline, et enamik Tallinna koolijuhte on koondunud, et panustada üheskoos linna haridusellu. Koolijuhtide ootused on kõrged ja ees ootavad suured väljakutsed, kuidas hoida ja miks mitte ka parandada tulemusi senisega võrreldes.

Tallinna koolijuhid tunnetavad üha enam, kui oluline on nende roll ja vastutus Eesti hariduse hea maine hoidmisel. See tähendab, et tuleb selgemalt osutada ka hariduse uutele väljakutsetele, mida on Tallinna koolijuhtide ühingu eestseisuse arvates praegu viis.

  • Esiteks peavad põhikoolis kõik lapsed saama hommikul ühes vahetuses koolis käia ja õppida 24 õpilasega klassis – sellest taganemine tuleb laste tervise ja teadmiste arvelt.
  • Teiseks maksab jutt hariduse väärtustamisest ainult seni, kuni meie fookuses on kvalifitseeritud ja motiveeritud personal – ning ennekõike õpetajad kui lapse õpitee kujundajad.
  • Kolmas tugisammas on koolide jätkusuutlik rahastamine, mis toetab kaasavat haridust ja võimaldab õpikeskkonda kogu aeg nüüdisajastada.
  • Neljandaks on oluline, et hariduselu arengut toetavad ametnikud saaksid võimaluse oma haridusteadmisi pidevalt värskendada, et koolijuhte toetada ja koolipidaja rollis asjalikult tegutseda.
  • Viiendaks, nagu mitmed värsked sündmused näitavad, vajavad koolid nii argiste hariduskorralduse küsimuste lahendamiseks kui ka tulevikustrateegiate kujundamiseks hädasti koostööd – nii koolipidaja, lapsevanemate kui kohaliku kogukonnaga laiemalt.

Tallinna koolijuhid tänavad kõiki, kes on andnud Tallinnas oma panuse meie koolide arenguks, ja kutsuvad üles samade eesmärkide nimel tegutsema ka kõiki teisi.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!