Alanud aasta toob Eesti Rahva Muuseumi nii aja- kui muinaslugu

31. jaan. 2020 Kaari Siemer ERM-i hariduskeskuse juhataja - Kommenteeri artiklit
Muinasjutunäituse „Elas kord …“ võluesemete turg: parimate nõidade valmistatud, kõige uhkemates seiklustes järele proovitud. Foto: ERM

2. veebruaril möödub sada aastat Tartu rahulepingu allakirjutamisest Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. Sündmuse tähistamiseks on Tartu rahulepingu originaal 30. jaanuarist 2. veebruarini ERM-i Eesti püsinäituse ruumis „Rahvas ja riik“ huvilistele välja pandud. Lisaks toimub 3.–14. veebruarini kolmas üle-eestiline ajarännak, mis on pühendatud Tartu rahulepingu sõlmimise olustiku läbimängimisele. Taas vaatame olulist ajaloosündmust läbi tavainimese silmade – projekti „Ajarännak 1920“ raames on valminud kaks üldstsenaariumi, mille huvilised saavad oma rännaku aluseks võtta. Esimese käigus valmistutakse õppursõdurite ja Ühistöö tütarlaste tantsuõhtuks, teine lugu keskendub aga sellele, mis võis toimuda 2. veebruaril 1920 Tartu rahuläbirääkimiste uste taga. Millest räägiti, millised küsimused kütsid kirgi – just seda ajarännakul arutatakse ning kogetakse.

Värskelt valminud muuseumitundides arutletakse samuti Eesti riigi ja rahva ajaloo ning olemuse üle. Nooremale koolieale mõeldud „Meie lipu lugu“ tutvustab Eesti riigi lipu sünnilugu ning riiklikku sümboolikat. Gümnasistidele suunatud „Usurikas Eesti“ vaatleb lähemalt ristiusu voolude – katoliikluse, luterluse ja õigeusu, samuti rahvausu – rolli Eesti aja- ja mõtteloos. Lisaks nimetatuile leiab meie valikust tunde nii keele, kultuuri kui mõtteviisi kohta.

Loodushoid ning elukeskkond on teemad, mis tänapäeval aina enam üles kerkivad ning kaasa mõtlema panevad. ERM-i haridusprogrammid pakuvad aruteluks mitmeid võimalusi: „Rahvakalendri aastaring“, „Leiud keskaegsest jäätmekastist“, „Kuidas taltsutada plastmassi?“ ja „Tants epideemia ümber“ räägivad nii talupojatarkusest kui ökoloogilisest jalajäljest, plastmassi kasutamise võludest ja valudest ning vastutustundetu käitumise tagajärgedest ühiskonnas.

8. veebruaril avatakse ajutiste näituste saalis muinasjutunäitus „Elas kord …“. Põnevaid elamusi pakkuv väljapanek viib külastaja muinasjutu imemetsa kangelaste ja kangelannade, rääkivate loomade-lindude, ootamatute abiliste ning imeesemete maailma. Näitusel saavad selgeks muinasjutu seadused ja põhitõed. Haridus- ning elamusprogramme pakume alates 1. märtsist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!