Eesti Loodusmuuseumi uus näitus viib öösse hirmus armsaid nahkhiiri avastama

31. jaan. 2020 Kätlyn Metsmaa Eesti Loodusmuuseumi kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit
Näitus „Hirmus armas nahkhiir“ avatakse Eesti Loodusmuuseumis 13. veebruaril. Foto: Lennart Lennuk

Eesti Loodusmuuseumis avatakse 13. veebruaril näitus „Hirmus armas nahkhiir“. Tänavuse aasta looma elu ja olu tutvustav näitus annab ülevaate nii nende salapäraste loomade öisest eluviisist kui kohastumisest ning vaatleb müüte ja pärimust, mis nahkhiirtega kaasas käivad. Kõike seda põnevat saab uurida ka näituse juurde kuuluvates uhiuutes muuseumitundides.

Müüdid ja rahvapärimus, füsioloogilised iseärasused, toitumine, roll ökosüsteemis, ränne, ohustatus ja hoidmine – kõik see mahub veebruari keskpaigas avatava näituse teemavalikusse. Kas nahkhiired on tõesti surematud? Miks nahkhiired pea alaspidi ripuvad? Mis juhtuks siis, kui nahkhiiri poleks või nende arvukus väga palju langeks? Kas meie igapäevaelus muutuks midagi? Miks on nahkhiired valinud „öise vahetuse“ ning kuidas on nad selleks kohanenud? Miks ei tohi talvituvaid nahkhiiri segada? Kõigile neile küsimustele leiab näituselt vastused!

Nii neid kui mitmeid teisi teemasid aitavad seletada ja mõista mitmesugused lahendused, mis näitusesaali loodud on. Saab lugeda, kuulata, vaadata, katsuda, katsetada ja mängida. Näituselt leiab ka mõnusa istumisala, kus saab nautida suvist metsa ja vaadelda nahkhiire vigurlendu, liblikapüüki, toitumislendu ja õhuakrobaatikat.

Nahkhiiretundi!

Nii nagu varasemalt tavaks on olnud, on ka näituse „Hirmus armas nahkhiir“ juurde loodud spetsiaalsed muuseumitunnid. Õppeprogramme saab broneerida juba praegu, läbi hakkame neid viima märtsi algusest. Programmide keskmes on nahkhiirte aastaring, toitumine, ränne, võimed ja suhted inimestega. Lisaks eesti keelele saab nahkhiiretarkusi muuseumitundides tundma õppida vene keeles.

Näituse ühe osana loodud virtuaalreaalsuse film on kahtlemata haaravaks täienduseks muuseumitunnile. Umbes viieminutilises filmis saab vaataja lennata nahkhiirena soojas sügisõhtus ning õppida tundma nii nahkhiire toidulauda kui ka ööpimeduses saagi püüdmist. Nahkhiire virtuaalreaalsuse filmi saab vaadata nii eesti, vene, inglise kui soome keeles.

Kuid muidugi saavad soovijad, nii grupid kui üksikkülastajad, näitusega tutvuda ka omal käel – selle tarbeks on kõigile tasuta kasutamiseks audiogiid, mida saab igaüks oma isiklikus nutiseadmes kuulata.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!