Mida on nukul meile õpetada?

31. jaan. 2020 Maria Usk NUKU muuseumi juhataja - Kommenteeri artiklit
NUKU muuseumis on avatud „Gulliveri reiside“ nukkude näitus. Foto: Indrek Rammus

Väärtusküsimused ja väärtuskonfliktid on kogu aeg meiega. Inimesed on väga erinevad. Kuidas panna erinevaid inimesi üksteist mõistma ning koos ühe eesmärgi suunas liikuma selliselt, et nad teineteist vastastikku kuulaksid ja austaksid? Kas see on üldse võimalik?

Teater on väärtusküsimuste mõistmiseks ja mõtestamiseks ideaalne paik, sest teatris saab vaataja elada lavakangelase kogemustele vahetult kaasa. Eriti käegakatsutav ja sügav on väärtusküsimuste esitamine nukuteatris, kus mõtteid väljendavad ideede sümbolid – teatrinukud. Teatrietendusi vaadates saame loost ja tegelastest mõtteainet, kogemusi ja emotsioone, aga mõndagi võib jääda ka avastamata. Selleks ongi NUKU teatril muuseum, kus lavastused nukkude kaudu edasi elavad ja uusi tähendusi loovad. Muuseum saab nukkude (lava)elule tagasi vaadata, nende lugusid ja sõnumit vahendada ning mõtestada. Tuleb välja, et teater, mida peetakse kaduvaks kunstiliigiks, säilib nukuteatri puhul muuseumis lavastuste ideede kontsentratsioonina ja areneb seal edasi. Kuidas nii?

Nukuteatri tegelaskujud jäävad pärast etenduste lõppu alles. Teatrinuku empiiriline väärtus kasvab etenduste käigus. Nukuetenduste mängimist saab võrrelda hea veiniga, mis läheb ajas aina paremaks – etenduste käigus lisandub nuku lavaelule nuku biograafia – kõik see, mis temaga enne ja pärast etendusi nii laval kui lavaväliselt juhtub. Teatrinukk on väärtuste kogum, mille loomine algab lavastaja ja kunstniku ideest ning nukumeistrite teostusest. Nukk täieneb proovide ja etenduste käigus lisanduvatest mõtetest, mis kvintesseeruvad nukus väärtussüsteemi väljendusena. Nukk on vaimse maailma materiaalne üldistus ehk sümbol. Nii muutubki nukk kasutamise käigus aina põnevamaks ja „kogu tõde” selgub alles pärast nuku lavalaudadelt lahkumist.

Kuigi muuseumisse jõudes saab läbi nuku lavatee, avab ta meile ukse tunnetuslikku väärtusmaailma, kus nähtamatud ja sageli ka sõnulseletamatud väärtused omandavad käegakatsutava mõõtme. NUKU muuseum on üks neist paigust, mida saab pidada väärtusmaailma saladuste avajaks.

Sel hooajal on NUKU muuseumis teatrinuku vaimse suuruse uhkeks sümboliks suurim NUKU teatri laval mänginud teatrinukk – 7-meetrine Gulliver kunstnik Marion Unduski ja lavastaja Taavi Tõnissoni lavastusest „Gulliveri reisid”. Läbi kahe korruse ulatuva Gulliveri kõikvõimsuse kaudu hakkab igaüks aru saama teatri ja nukkude ülendavast mõjust inimesele.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!