Vabadusest ja vastutusest Vabamu muuseumitundides

31. jaan. 2020 Vabamu - Kommenteeri artiklit
Muuseumi eesmärk on rääkida Eesti lähiajaloost liigutavaid lugusid, mis paneksid ka lapsi mõtisklema vabaduse väärtuse ja hapruse üle. Foto: okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu

Vabariigi aastapäeva eel on paslik tagasi vaadata Eesti lähiajaloo keerdkäikudele ning meie väärikate ja vaprate esivanemate lugudele, kes sõdu ja võõrvõime trotsides hoidsid ülal vabaduse ja iseseisvuse ideed. Vabadussõjas kätte võideldud omariiklus püsis kaks aastakümmet ja kadus seejärel pea pooleks sajandiks. Ent usk ja soov omariiklus võimalikult kiiresti taastada püsis.

Millega riskiti ja milliseid valikuid tehti iseseisvuse idee hoidmiseks? Mida tähendas eestlaseks olemine ja vabadus okupeeritud Eestis? Neile ja paljudele teistele vabadust ja vastutust käsitlevatele küsimustele leiab vastuseid okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu muuseumitundidest. Ennekõike võib esile tõsta muuseumitunde „Mis on vabadus?“ ning „Sõja mõju üksikisikule“.

Lasteaiale ja I kooliastmele mõeldud tund „Mis on vabadus?“ räägib kodumaa ja isikliku vabaduse kaudu selle väärtustamisest ja hoidmisest. Okupatsiooniajal elanud laste lugude kaudu arutletakse tunnis olevikuliste küsimuste üle. Millised on vaba riigi tunnused? Miks on oluline enda kodumaa, keele ja kultuuri eest seista? Miks on oluline nii peres, koolis kui ka mujal üksteist toetada ja hoida? Kas vabadus tähendab kõigi jaoks ühte ja sama või võib vabaduse mõiste aja jooksul muutuda?

Et vabadust ja sellega kaasnevaid võimalusi ja vastutust paremini mõista moodustatakse rühmades vabadusele pühendatud inimskulptuurid ning iga õpilane meisterdab endale isikliku vabadusekompassi.

Kolmandale kooliastmele ja gümnaasiumile mõeldud tunnis „Sõja mõju üksikisikule“ keskendutakse põhjalikumalt sõja ja rahu küsimusele. Arutletakse sõja olemuse üle. Uuritakse, milliseid jälgi jätab sõda inimese ellu, millised ühiskondlikud muutused sõjaga kaasnevad ning milliste valikute ette sõda meid paneb. Kuidas saavad noored ise panustada rahu püsima jäämisesse?

Muuseumitunnis vaadatakse tagasi Teise maailmasõja aegsele põgenemisele ning repressioonidele Saksa ja Nõukogude okupatsiooni ajal. Rühmades tutvutakse eestimaalaste lugude, nende valikute ja hirmudega, ootuste ja lootusega taastada riiklik iseseisvus. Milliseid riske nad vabaduse nimel võtsid ja mil moel tehtud valikud mõjutasid nende ja nende lähedaste edasist elukäiku?

  • Eesti Vabariigi sünnipäevakuul ootame kooligruppe Vabamusse, et rääkida meie ühist vabaduse lugu.
  • Broneerides muuseumitunni veebruaris, kehtib õpilasele soodushind 4 eurot.
  • Uuri muuseumitundide kohta lähemalt www.vabamu.ee/haridus.


Eesti Vabariigi 102. aastapäeval, 24. veebruaril, on Vabamu ja KGB vangikongid külastamiseks avatud juba alates kl 8.

Vabamu pakub Eesti sünnipäeva puhul

  • tasuta ekskursioone püsinäitusel „Vabadusel ei ole piire“,
  • põnevat meisterdamist,
  • sooja suppi,
  • muusikalisi etteasteid.

SISSEPÄÄS MUUSEUMIDESSE ON ERIHINNAGA:

  • Vabamu pilet 5/3 eurot.
  • KGB vangikongide pilet 2 eurot.

Vaata lähemalt www.vabamu.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!