Eesti koolid ja ettevõtjad hakkavad koostöös uusi digilahendusi välja töötama

14. veebr. 2020 Hariduse Infotehnoloogia SA - Kommenteeri artiklit

Hariduse Infotehnoloogia SA, Startup Estonia ja Tallinna ülikool alustavad koosloomeprogrammi, mis viib kokku Eesti haridusasutused ja hariduslahendusi arendavad ettevõtted. Eesmärk on luua Eesti haridusele kvaliteetseid digilahendusi ja vältida tulevikus olukorda, kus meie õpilastel on võimalik õppida vaid välismaiste rakenduste abil.

Startup Estonia algatatud programmi valiti kuus haridustehnoloogia valdkonna ettevõtet, kes hakkavad koos koolide ja lasteaedadega uusi digilahendusi looma. Sõelale jäänud ideed ulatuvad väikelastele mõeldud emakeele õppevahenditest kuni virtuaalreaalsuse lahendusteni, kõigil soov saada uuteks Eesti edulugudeks maailmas. Projekti käigus kohtuvad ettevõtted regulaarselt koolide ja lasteaedade esindajatega, kaasates arendusse ka õppijad.

„Parimad eraettevõtjate loodud hariduslikud digilahendused saavad sündida vaid koos haridusasutustega, aga seni on ametlik võimalus iduettevõtete ja koolide koostööks puudunud,“ selgitas HITSA programmijuht Aivar Hiio. „Seetõttu liitusime rõõmuga Startup Estonia algatusega. Tahame vältida olukorda, et kümne aasta pärast kasutavad Eesti koolid vaid välismaiseid ja võõrkeelseid lahendusi. Aga just selles suunas me praegu liigume.“ 

„Digitehnoloogia rakendamine koolides on praegu üsna ebasüstemaatiline,“ lisas TLÜ haridustehnoloogia keskuse juhataja Kairit Tammets. „Sageli on õpetajatel raske valida, milliseid lahendusi nad peaks katsetama, ning neil napib infot tõenduspõhiste otsuste tegemiseks. Prof Tobias Ley juhitud uurimisrühm on viimastel aastatel tegelnud intensiivselt koosloome rakendamise ja uurimisega kooli-ülikooli koostöös. Algatuse raames on meil võimalus rakendada seniseid kogemusi meie jaoks uudses koostöövormis, mis aitab meid jõuda ühise arusaamani, kuidas kõige paremini tõenduspõhiste hariduslahenduste loomist toetada.“

„Lisaks sellele, et koosloome pakub koolirahvale võimalust rääkida kaasa nende vajadustele vastavate lahenduste välja töötamisel, on sellel praktilist väärtust ka õpilastele,“ ütles Startup Estonia haridusvaldkonna projektijuht Inga Kõue. „Koosloome pakub lastele ja noortele võimalust osaleda innovatsiooni edendavas, projekti- ja ettevõtluspõhises õppes, tutvuda start-up-mõtteviisi tööpõhimõtetega ja õppida tundma uusi tehnoloogiaid. Ettevõtete jaoks lühendab koosloomes osalemine oluliselt arendusprotsessi ja tagab haridustoodetele asjakohase sisu ja parema jätkusuutlikkuse.”

12. veebruaril toimus HITSA nutiklassis projekti avaseminar, kus ettevõtete ja haridusasutuste esindajatele jagas koosloomekogemusi ning soovitusi uute teenuste disainimiseks eduka idufirma Clanbeat Education juht Kadri Tuisk.

Haridusasutuste ja ettevõtete koosloome mudeli katsetamine kestab 2020. aasta maikuuni ja lõppeb avatud üritusega Eesti suurimal tehnoloogiakonverentsil Latitude59.

  • Osalevad ettevõtted: A Story, ALPA Kids, CogniSpot, Futuclass, Mastery ja Proovikivi.
  • Osalevad koolid: Kolga lasteaed, Loksa lasteaed Õnnetriinu, Järveotsa gümnaasium, Paide gümnaasium, Põltsamaa ühisgümnaasium, Rocca al Mare kool, Tallinna Kuristiku gümnaasium, Tallinna saksa gümnaasium, Tartu erakool, Tartu Hiie kool ja Vene Õismäe lütseum.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!