Hää pää toit sada kätt!

14. veebr. 2020 Kersti Kivirüüt SA Innove sotsiaalainete ja karjääriõppe peaspetsialist - 1 Kommentaar
Kersti Kivirüüt. Foto: erakogu

See Lõuna-Eestist pärit vanasõna võiks sobida kenasti karjääriõppe motoks. Ei tohiks üldhariduse karjääriõppes olla vähimat eesmärki, kui tagada igale Eesti koolis õppivale noorele maksimaalselt parim ettevalmistus tööturuks ja elukestvaks õppeks. See tähendab, et karjääriõppe sisu pole pelgalt teadmised sellest, kuidas töötab juuksur ja kus saab õppida keevitajaks.

Karjääriõpe on teadmiste ja oskuste järjepidev arendamine, mis aitab noorel teha läbimõeldud edasiõppimise valiku kohe pärast põhikooli ja gümnaasiumi, et edukalt hakkama saada ka tulevikus. Näiteks mitte heituda, kui ootamatult koondatakse või selgub, et kunagi omandatud oskused on lootusetult vananenud. Läbimõeldud karjääriõpe annab koolis lisajõudu üldpädevuste omandamisel tervikuna ja on rõõm näha, et paljud koolid on selle seose ära tabanud.

Kuni 2018. aasta lõpuni pakkusid SA Innove Rajaleidja keskused koolidele intensiivset karjääriteenuste tuge maakonnatasandil. Üsna julgelt võib eeldada, et õppimisest ja tööturult eemalolevate noorte vähenev arv oli seotud karjääriteenuste tõhusa võrgustikutööga. Teisalt jälle jäi kooli vastutus karjääriteenuste korraldamisel süsteemselt välja arendamata. Karjääriteenuste reformi järgses maailmas on aga kooli vastutus paratamatu eeldus, et kogu pakett ühes karjääriõppe, -info ning -nõustamisega jõuaks parimal moel õpilaseni.

Siin ongi õige moment tuletada meelde Põhja-Eesti vanasõnad: „Tahad latva ronida, hakka tüvest pääle!“ ja „Julge pealehakkamine on pool võitu.“ Elukestvas õppes ja tööturul toimetuleku oluliseks eelduseks on ettevõtlikkus. Eestis tegeleb ettevõtlus- ja ettevõtlikkusõppega süsteemselt ja läbimõeldult erinevatel haridustasemel „Edu ja tegu“ programm, mille eestvedamisel on Innovel vastutusrikas roll. Kui uurida programmi erinevaid tegevusi, siis on ilmne, et need toetavad täiel määral karjääri kujundamise pädevuste arendamist. Milleks siis väikeses Eestis rabeleda mitmel rindel täpselt sama teemaga, killustades väärtuslikku tarkust ning koormates üle õpetajaid? Regionaalse õigluse mõttes toome sellise oimetu toimetamise illustratsiooniks vanasõna Lääne-Eestist: „Mis pelgät kirvest vette visata, küll kuas pääle jääs.“

Seepärast ongi alanud 2020. aastal esimesed sammud karjääri- ja ettevõtlusõppe tegevuste liitmiseks – ikka selleks, et pakkuda meie õpilastele seda kõikse kõige paremat tuge. Selle aasta tegevused on suunatud eeskätt programmi „Edu ja tegu“ rikastamisele karjääriõppe teemadega. Algatuseks loob Innove uuendatud karjääri- ja ettevõtlikkusõppe valikainekava ning selle juurde õppevara. Ettevõtlusõppe baaskursuse sisu on kohandatud selliselt, et see kõnetaks ka karjääriõpetajaid. Paraku on esimese poolaasta baaskursuse registreerimine juba läbi, ent kindlasti tasub silma peal hoida täienduskoolituste infosüsteemil Juhanil, et aegsasti registreeruda II poolaasta baaskursusele.

Kaugemas tulevikus on plaanis karjääri- ja ettevõtlusõpe maakondlike arenduskeskuste toel siduda karjääriteenustega koostöiseks ühtseks tervikuks. Kindlasti tuleb õppust võtta Rajaleidjate ümberkorralduse kogemusest – ei tohi tekkida olukorda, kus programmi lõppedes jäävad koolid segadusse. Koolitasandi vastutuse võimestamine karjääriteenuste korraldamisel on esmatähtis teema.

Lõpetuseks julgustan kõiki üldhariduskoolide karjääriõppe kolleege uurima programmi „Edu ja tegu“ infokanaleid veebis https://ettevotlusope.edu.ee/ ja sotsiaalmeedias. Kindlasti leiab juba praegu siit palju väärtuslikku, mis sobib ka karjääriõppe tundidesse. Ehk nagu öeldakse Ida-Eestis: „Tark nõu nõmmed künnab, aru maad äästab“.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Hää pää toit sada kätt!”

  1. Ôpetaja ütleb:

    Kahju, et hästi käimalükatud ja toimiv süsteem lagundati.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!