Hei, õpetaja, kutsu lapsed leiutama!

7. veebr. 2020 Annika Poldre - Kommenteeri artiklit
Aasta võidutöö Rõõmumeeter autorid Eleonora ja Gustav Juhkam. Foto: Lottemaa

On sul klassis või lasteaiarühmas lapsi, kes on nutikad ja aina nuputavad midagi? Kes tahavad maailma paremaks teha, katsetada ja proovida, kuidas muuta elu huvitavamaks. Neil on suurepärane võimalus mõelda välja midagi niisugust, mille eest võib saada auhinna ja kuulsaks ka.

Lottemaa kuulutas juba kolmandat aastat välja leiutamisvõistluse. Iga laps on oodatud osa võtma. Leiutada võib üksi, kasutades juhendaja abi, aga ka kahekesi koos sõbraga. Juhendajaks võib appi võtta ema-isa, vanaema-vanaisa, suure venna-õe või miks mitte õpetaja. Huviringides tegutsevad lapsedki on kaasa löönud ning leiutajaid on olnud isegi klassitäis ja lasteaiarühm.

Kui lapsed küsivad, mida võiks leiutada, siis suunake nad mõtlema Lottemaale – millist leiutist seal pole, aga võiks olla. Mis pakuks huvi nii Leiutajateküla elanikele kui lastele, kes suvel külla tulevad. „Eesmärk on äratada lastes leiutamistahe ja viia neid vahelduseks eemale nutimaailmast,“ ütles Lottemaa turundusjuht Kaire Lerg.

„Me soovime, et lapsed tuleksid ekraanide eest ära ja leiaksid koos vanemate, vanavanemate, õdede-vendadega aega, et rääkida maailma asjadest ja mõelda, mis teeks elu põnevamaks või lihtsamaks,“ rääkis Lottemaa turundusjuht. Kõige tähtsam selle võistluse juures on üheskoos ideid välja mõelda, loovust ja inspiratsiooni rakendada. Võistluse juurde käib mängulisus, lustlikkus ja natuke raamidest välja mõtlemine. Näiteks jõudis eelmisel aastal finaali Porgandi maasselööja – see leiutis kõnetas iseenesestmõistetavalt just Leiutajateküla jäneseid. Oluline ongi leiutamise protsess, kus on tähtis koht ka huumoril.

Lapsel võib olla keeruline alustada, aga kui keegi talle räägib, et tal on vahvaid mõtteid, paneme need paberile ja võib-olla ehitatakse Lottemaale just tema leiutis – see soovitus võib panna lapse tegutsema. Ja siis peab lapsevanemal või juhendajal lapse jaoks aega olema.

Leiutamisvõistlus on algusest peale suurt huvi äratanud. Esimesel aastal kvalifitseerus leiutiseks 70 tööd, järgmisel aastal juba 120. Leiutajaid oli kahe aasta peale kokku umbes 500, lisaks juhendajad. Enamasti on leiutajaiks lapsed vanuses 3–7 aastat, kuid võistlema on oodatud kõik, eelkoolieast kuni 12. klassini.

Valmis töid Lottemaal juba oodatakse. Tähtaeg läheb lukku 15. veebruaril. Leiutise esitlemiseks on mitu võimalust: joonistada see paberile, meisterdada valmis – ükskõik mis materjalist, paberile joonistatud, kirjeldatud või valmis prototüüp, tähtis on, et idee korraldajateni jõuaks. Kellel on mitu head mõtet ja kes oskab need leiutiseks meisterdada, see võib mitu asja võistlusele saata.

Lottemaa kodulehelt leiate täpse info, kuidas esitada töid elektrooniliselt. Teine võimalus on saata postiga. Kindlasti tuleb lisada leiutaja nimi ja kontaktandmed ning lapsevanema või juhendaja kontakt. Tööde esitamisel on tingimus, et need ei tohi olla varem auhinnatud. Kuid neid, mida on varem Lottemaa leiutamisvõistlusele saadetud ja nüüd täiendatud, võib esitada uuesti.

Pärast 15. veebruari hakkab tegutsema žürii, kuhu kuuluvad Lottemaa elanikud, juhtkonna liige ning sponsorite, SEB ja AirBalticu esindaja. Kõigepealt valitakse välja kümme kõige ägedamat tööd, neist omakorda viis parimat. Seejärel algab avalik hääletamine Lottemaa kodulehel. Lottemaa publik on aktiivne olnud, möödunud aastal oli üle 2000 hääletaja.

Hääletuse tulemusena selguvad 1., 2. ja 3. koha võitjad. 10. märtsil kuulutatakse välja kolm parimat leiutist. Seejärel hakkavad Lottemaa atraktsioonimeistrid võidutööd leiutajatekülalikuks projekteerima ja 21. juunil on Lottemaal uue leiutise pidulik avamine. Võidutöö juurde pannakse leiutaja nimi ning see on võistluse peamine autasu, aga mitte ainus. Võitjaid ootab uhke auhinnafond – lennureis Londonisse koos Harry Potteri stuudio külastusega, lend Kopenhaagenisse ja Legolandi külastus ja lennupiletid Berliini koos inspireeriva tehnikamuuseumi külastusega. Korraldatud on lend, transfeer, majutus, muuseumikülastus ja tagasilend. Kohale viib AirBaltic. Kel rohkem huvi, leiab Lottemaa FB-lehelt eelmise aasta võitja blogipostituse leiutamisest ja reisist.

Kõik finalistid saavad priipääsme Lottemaale, viis finalisti kutse võidutöö avamisele. Auhindu on veelgi SEB-lt. See on ettevõtjate pank, kes loob pinnast ägedate ideede teostamisele, mis võib alguse saada juba lapsepõlvest.

Esimese aasta võidutöö oli Kommipaberiavaja, mis on kasutusel küla kommipoes. Teisel aastal võitis esikoha Rõõmumeeter, mis asub Leiutajateküla Laada platsil juba eelmisest suvest. See 2,5 m kõrgune atraktsioon mõõdab iga soovija rõõmu taset ja juures on juhised, mida teha, et see tase tõuseks. Mõlema töö juures on info autori ja leiutise kohta. Võidutööd näeb suve jooksul umbes 70 000 inimest.

Õpetaja, kas tekkis mõtteid?


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!