Kust Greta Thunberg need mõtted võttis?

21. veebr. 2020 Raivo Juurak toimetaja - Kommenteeri artiklit
Raivo Juurak.

Meie ikka imestasime natuke, kui Greta Thunberg loodushoiu teemadel nii võimsalt kogu maailma silme all välja astus. Kust tal selline mõte üldse tuli? Pakun vastuseks, et koolist. Nimelt on Rootsi ja teiste Põhjamaade koolides juba 1970. aastatest õppeaine keskkond. Kui 1990. aastatel Bornholmi saarel üht kooli külastasin, anti mullegi võimalus analüüsida ilusa lookleva oja vett. Selgus, et sinna oli põldudelt päris palju väetist valgunud. Püüdsime kahvaga mutukaid ja uurisime, mis liigid on saastumise survele vastu suutnud panna.

Hiljutisel seminaril Tallinna õpetajate majas, kus Turu, Næstved, Panevėžys, Riia ja Tallinn tutvustasid oma STEAM-i kogemusi, tuli mulle Bornholm jälle meelde. Nimelt selgus, et STEAM keskendub samuti väga suures osas keskkonnahoiule. Nägin seal mitut videot, kus murelike nägudega õpilased mererannas veest mutukaid püüdsid ja katseklaasis vett analüüsisid.

Otseselt Gretale läks mõte siis, kui Næstvedi linna esindaja selgitas, et mererannas tehtud uuringud on neil täiesti tõsine asi ja koolilapsed on käinud saadud andmetega isegi kohalikus omavalitsuses ning teinud seal ettepanekuid olukorra parandamiseks. Õpilased on neil uurinud ka linnaõhu saastet ja töötanud välja oma soovitused linna transpordi ümberkorraldamiseks.

Üks asi on lugeda looduse kohta õpikust või ajakirjast, hoopis teine aga isiklikult tehtud katsete ja mõõtmiste põhjal teada saada, et loodusega ei ole kõik korras. Ja linnavalitsuse õpetamas käimine on hoopis kolmas asi.

Tallinna linn tutvustas STEAM-i teema all oma õpikodade projekti „Vau! Ohhoo!“. Seal uurivad linna koolide õpilastest koosnevad meeskonnad samuti loodust. Tallinn näitas slaidi lastest, kes toimetavad murelikud vee ääres. Kui „Vau! Ohhoo!“ ülesandeid lugeda, siis seal lastakse välja selgitada, miks ühe talu kaevuvesi äkki halvaks läks, miks põrsad haigeks jäid jms.

Sellelt seminarilt jäi eelkõige meelde sõna „elu“. Næstvedi linna esindajat kuulates süvenes arusaam, et STEAM – see on meie elu probleemide uurimine, kasutades selleks kõiki aineteadmisi ja kättesaadavaid tehnilisi vahendeid. STEAM-i õpetaja on elu ekspert, ütles Turu linna esindaja. Ja eks Tallinna õpikojadki uuri elu ennast. Rootsi veebileht „Steam Education“ märgib aga, et STEAM õpetab lapsi mõtlema meie elu homsetele probleemidele.

Mõnevõrra üllatab, et STEAM-i eestikeelseks vasteks valiti „matik“. See seostub väga hästi matemaatika ja science’iga, kuid mitte meie elu homsetele probleemidele mõtlemisega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!