Kvaliteetne tuleohutus eeldab kogenud teenusepakkujat

21. veebr. 2020 - Kommenteeri artiklit
Tuki OÜ tuleohutusekspert Madis Moor.

Tuleohutusega puutume kokku iga päev nii tööl kui kodus. Tuleohutuse nõuded on meile teada ja järgime neid hoolega. Et kinnitada oma teadmisi ning neid täiendada, on kohustus teha tuleohutuskoolitusi haridusasutustes (lasteaiad, põhikoolid, gümnaasiumid ja ka kõrgkoolid) kord aastas.

Juba 2017. aastast on välja antud kutsekvalifikatsiooni tuleohutusspetsialisti tase 5 ja tuleohutuseksperdi tase 6. Need kutsekvalifikatsioonid tagavad kõikidele teenuse tellijatele kvaliteetse teenuse. Koolituse ja õppuse läbiviimiseks on vaja teadmisi ja kogemusi.

„Praegu on laual uus tuleohutusseaduse eelnõu, mis paneb paika ka teenuse osutajate kutsekvalifikatsioonid. Selle tulemusena teab teenuse tellija, et teda koolitab ainult see ettevõte, kellel on olemas kutsekvalifikatsioonid,“ ütleb Tuki OÜ tuleohutusekspert Madis Moor.

Seadusepunkti muutmise mõtte kohaselt ei soovita muuta olemasolevat olukorda, mille kohaselt võivad objekti valdajad ka ise oma töötajaid koolitada, koostada tulekahju korral tegutsemise plaane ja korraldada õppusi. Kui otsustatakse teenus sisse osta, siis on kohustus valida just selline ettevõte, kellel on vajalik pädevus. Sisult muutuvad need tegevused eelnõu mõistes tuleohutusteenuseks alles juhul, kui nende tegemiseks ostab objekti valdaja või ettevõtte teenuse sisse. Sellisel juhul peab teenuse osutamiseks olema kutsetunnistus.

Miks tellida tuleohutuskoolitus professionaalidelt?

„Kogemused,“ vastab tuleohutusekspert lühidalt. „Kutsetunnistusega isikud ei pruugi olla küll objekti ja selle eripäraga kursis, kuid nad suudavad orienteeruda mis tahes objektidele kehtestatud tuleohutusnõuetes, seda ka haridusasutustes.“ Näitena tõi tuleohutusekspert välja tuletõkkesektsioonide terviklikkuse. Õppuse olukorras on vaja vaadata üle tuletõkkeuste sulgumine, ja kui neil on ühendus automaatse tulekahju signalisatsiooniga, peavad need olema kindlasti töökorras. See tagab kuumuse ja suitsu leviku piiramise hoones, mis mõjutab evakuatsiooni ja tulekahju arengut.

„Oma aastatepikkuse kogemuse põhjal saame öelda, et paljud nõude kohuslased ei järgi etteantud kriteeriume seoses koolituse ja õppuse läbiviimisega. Kõige kurvem on, et koolitusi ja õppusi tehakse mõnikord ainult paberil,“ tõdes tuleohutusekspert.

Proovitakse ise kuidagi hakkama saada, koolitus ja õppus kuidagi ära teha, mis aga ei pruugi tõsta töötajate teadlikkust tuleohutusest ja evakuatsioonist. Pigem on tegevuse eesmärk saada paberid korda ja mitte saada ettekirjutust riikliku järelevalve käest. Paraku on nende tegevuste eesmärgid hoopis vastandlikud. Soovitud tulemust ei tule ja kui peaks süttima päriselt tulekahju, võivad tagajärjed olla väga kurvad.

Millistel olulistel põhjustel peaks tuleohutusteenuse tellima selleks kutsekvalifikatsiooni saanud isikult?

„Tehnilised seadmed ja simulaatorid teevad õppuse võimalikult tõetruuks. Ma ei kujuta ette, kuidas oleks võimalik korraldada õppust näiteks suitsumasinata. Tänapäevaste seadmetega on võimalik õppust läbi viia just nii tõetruult, et see täidab oma eesmärgi täielikult,“ ütleb Tuki OÜ tuleohutusekspert Madis Moor.

„Samuti on lugu tulekustuti kasutamise harjutusega,“ lisab ekspert. „Oleme küsinud klientidelt, kelle juurde läheme tuleohutuskoolitust ja evakuatsiooniõppust läbi viima, millal viimati said nende töötajad proovida tulekustutiga kustutamist. Üsna sage vastus on, et polegi kunagi saanud.“ Tuleohutusekspert rõhutab, et esmaste tulekustutusvahendite kasutamine on A ja O. On väga oluline tulekahju kiirelt kontrolli alla saada. Sellega on võimalik suur õnnetus ära hoida.

„Paljud haridusasutused on linnast väljas ja maapiirkondades. Siin mängib eriti tähtsat rolli asutuse töötajate pädevus korraldada evakuatsioon ja osata kustutada tulekustutiga. Enamjaolt kulub abil kohale jõudmiseks üle viie minuti. Viie minutiga aga teeb tuli väga palju kahju ja võib paisuda nii suureks, et seda on pea võimatu takistada. Sellepärast on väga oluline töötajate professionaalne tegutsemine,“ rõhutas tuleohutusekspert just selle olulisust.

Tuki OÜ teeb koolitusi ja õppusi üle Eesti. Ta omab koolituste läbiviimise kogemust alates 2011. aastast. Aastas teeb Tuki haridusasutustes ligi viiskümmend tuleohutuskoolitust ja õppust. Tuki meeskonnas on inimesed, kes on töötanud või töötavad senini päästevaldkonnas. Tema inimestel on olemas vajalik kutsekvalifikatsioon, et tagada kvaliteetne teenus ja täita tuleohutuskoolituste ja õppuste eesmärk. Palju infot leiab veebilehelt www.tuki.ee.

Tuleohutusettevõtte teenuste spekter on väga laiapõhjaline ja sisuliselt hõlmab kogu tuleohutust, mida iga ettevõte või asutus vajab.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!