Must Kast pakub publikule mõtteainet ja meelelahutust

7. veebr. 2020 Must Kast - Kommenteeri artiklit
Stseen lavastusest „Evolutsiooni revolutsioon“. Foto: Gabriela Liivamägi

Must Kast pakub sel kevadel eriilmelisi teatrielamusi, mis ühendavad meelelahutuse mõtteainega. Sobilikku vaatamist jagub lasteaialastele, põhikooliõpilastele ja abiturientidelegi, õpetajatest-lastevanematest rääkimata.

„Ernesto küülikud“ on seikluslik perelavastus, mille mitmekihilisuse ja mängulisuse eest on tänulikud olnud nii noored kui suured vaatajad. „Ernesto küülikud“, mitmetes koolides kohustuslik kirjandus, jutustab loo töö ja tsirkuse kaotanud avatud hingega mustkunstnikust, kes endale uut elukohta otsides kohtub paljude tänapäevast tuttavate tegelaste ja arhetüüpidega. Armastatud autori Piret Raua esikromaani tõlgendus kõnetab lapsi alates lasteaia vanematest rühmadest, kuid kuna materjal ei tee publikule allahindlust, sihtgrupi ülemine vanusepiir puudub. „Ernesto küülikuid“ mängime kevadel põhiliselt Tartus saksa kultuuri instituudis, kuid sõidame külla ka Otepää ja Kambja rahvale. Elurõõmu toovad lavale Agur Seim, Jaanika Tammaru, Karl Edgar Tammi ja Siim Angerpikk.

Venekeelne „5 grammi“ on noortele suunatud monolavastus, mis moraliseerimata jutustab esmalt pealtnäha tavalise noormehe kujunemisest süstivaks narkomaaniks ning seejärel madalkohast punkti, kus ta peab vajalikuks oma lugu teistega jagada. Peaosalist kehastavat Aleksandr Zhilenkot on tunnustatud elutruu mängu ning hapruse ja jõhkruse ühendamise eest oma tegelaskujus. Etendust mängitakse kevade teises pooles Narvas, Tartus, Jõhvis ja Tallinnas Lindakivi kultuurikeskuses.

Oma viiendale teatrikevadele vastu astuv „Jõud“ on noortelavastus, kus käsitletakse koolikiusu, üksinduse ja kuuluvuse teemat ning pakutakse vabastavaid lahendusi üle pea käivatele probleemidele. „Jõud“ on vaatajate tänutunde ära teeninud eluläheduse ja mängurõõmuga, mis oma kerguses kutsub kaasa mõtlema keerulistel teemadel. Muusikalist noortelavastust mängitakse sel kevadel vaid veebruari esimeses pooles Jõhvis, Viljandis, Tartus ja Paides. Tallinnasse jõuab „Jõud“ taas oktoobris. Lavale astuvad Jaanika Tammaru, Birgit Landberg, Silver Kaljula, Kaarel Targo ja Mihkel Kallaste.

Salme Reegi preemia laureaat „Peks mõisatallis“ on sobilik vaatamine keskkoolile, pakkudes võimalust mõelda eestluse olemuse üle mitmete üle võlli keeratud stseenide kaudu. Must komöödia on füüsiline ning naerutav, aga tõstatab olulisi küsimusi selle kohta, mida millegi pühaks pidamine rahva tulevikule tähendada võib. Pärast külalisetendusi Brüsselis ja Luksemburgis mängivad Jaanika Tammaru, Kaarel Targo ja Kristjan Lüüs „Peksu mõisatallis“ märtsi alguses Viljandis ning märtsi lõpus ja aprilli alguses Tartus ja Tallinnas.

Sügisel esietendunud „Evolutsiooni revolutsioon“ annab samuti sobilikku mõttematerjali vanemale kooliastmele. Muusikalised lühisketšid uurivad paratamatu läbipõlemiseni viivat meeleheitlikku eneseloomist vaatemänguühiskonnas, sotsiaalmeedias ja päris elus. Kuidas leida isiklikku õnne meediaruumis, mis pakatab õigesti elamise õpetustest? Etendused toimuvad veebruaris ja märtsis Tallinnas ja Tartus, kui lavale astuvad Jaanika Tammaru, Kaarel Targo ning Kristjan Lüüs.

Mai alguses jõuab Must Kast uuslavastuse esietenduseni – Maret Tamme „Memm“ uurib vanavanemate ja lastelaste eripärast suhet, mille üks osapool on tasapisi elust lahkumas, kuid teine pole veel päris inimeseks saanudki. Sageli saab selle suhte tähenduslikkus selgeks alles liiga hilja, kuid paigutub ometi kõige soojemate toonidega mälestustesse. Lavastuse dramaturg on Joosep Susi, kunstnik Keili Retter, valguskujundaja Karl Marken, helilooja Juhan Vihterpal. Lavastuses mängivad Laura Kalle (Ugala teater), Kaija M Kalvet, Karl Edgar Tammi ning Kristo Kruusman.

Kõigile Musta Kasti täiskasvanutele ning noortele suunatud etendustele järgnevad traditsiooniliselt vestlusringid – avatud ja vabatahtlikus vormis on kõigil soovijatel võimalik laval nähtu üle mõtteid vahetada. Sageli võtavad vestlustest Musta Kasti kutsel osa ka erialaspetsialistid: psühholoogid, noorsootöötajad ja teised, võimaldades nii anda sisukam ja mitmekülgsem sissevaade saadud kogemusse ning pakkudes rohkelt teemasid ka klassiruumis ning kodus edasi arutamiseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!