Paide Teater kohtub noore vaatajaga

7. veebr. 2020 Paide Teater - Kommenteeri artiklit
„Kuidas kaevata kraavi?“ Vasakult Johannes Richard Sepping, Ursel Tilk ja Joosep Uus. Foto: Paide Teater

Teater on kohtumiste kunst. Aga kohtumine on enamat kui pelk märkamine „Ah, sa ka siin“. Kohtumine nõuab meilt rohkem kui lihtsalt ühte ruumi kokkutulemist. Paide Teater otsib võimalusi luua aktiivseid kohtumisruume 21. sajandi maailmas, kus suur osa inimlikust suhtlusest on kolinud virtuaalruumi.

2018. aasta augustis tööd alustanud Paide Teater toob märtsis publiku ette koguperelavastuse „Blablabla“. Emakeelekuule kohaselt räägib lavastus keelest ja kõigest sellest, millest keel koosneb ja sünnib: tähtedest, häälikutest, sõnadest, lausetest, aga ka juhuslikest näpu- ja kirjavigadest. Kui Piiblis saab sõna lihaks, siis lavastuses „Blablabla“ saab sõnast mäng, keelemäng, kus ühe tähe langemine sõnataevast teeb teiseks kõik. Nii nagu taevas, nõnda ka maa peal. Sõlme läinud keel väljendab seda, mida korralikud sõnad ära ei ütle. Üksainus sõna loob tohutu maailma.

Paide Teater on võtnud eesmärgiks uurida teatri ja kogukonna suhteid 21. sajandil, küsida, milleks meile praegu teatrit tarvis on. Et vastusele lähemale jõuda, püüame jõuda ka igas vanuses vaatajani. „Blablabla“ sobib kõigile lastele alates 5. eluaastast, aga ka vaarvanaemale, kel aastaid juba 505. Et teemaks on keel, siis on lavastus eriti paslik klassiga vaatamiseks.

Kevadel mängime alates 26. märtsist kuni 23. aprillini vaid üheksa etendust, aga juba tasub silmad lahti hoida ka lisaetenduste kuupäevade suhtes. Ja miks mitte pakkuda hoopis omalt poolt teatrile sobivaid kuupäevi, mil soovite etendust vaadata – ennekõike septembris ja oktoobris.

„Blablabla“ lavastajad on Eva Koldits ja Anne Türnpu, kunstnik Kairi Mändla, helikunstnik Jaan Pehk ja valguskunstnik Airi Eras. Keelega mängivad Paide Teatri näitlejad Joosep Uus, Ursel Tilk, Johannes Richard Sepping ning Kirill Havanski. 

Paide Teatri mängukavas on teinegi lavastus, mis mõeldud ennekõike noortele, seekord gümnasistidele. Motivatsioonikoolitus „Kuidas kaevata kraavi?“ uurib, miks paneb Tammsaare nime nägemine kohustusliku kirjanduse nimekirjas nii mõnegi noore värisema, miks jääb raamat kätte võtmata või miks on kogu sisu pärast lugemist ikkagi meelest läinud. Kuidas lugeda eesmärgistatult? Kust leida eesmärk? Ja mis vahe on ikkagi motivatsioonil ja distsipliinil?

Teater saatis lavastuse ettevalmistamiseks viide kooli küsimustiku Tammsaare ja tema teoste lugemise kohta ning sai tagasi 245 täidetud ankeeti. Ühe küsimusega uurisime, mis tunne tekib noorel, kui ta kohtab kohustusliku kirjanduse nimekirjas Tammsaare nime. Õpilastel oli lubatud valida mitu vastusevarianti ja nii sai selgeks, et 64,9%-l vastanuist tekitab Tammsaare nime nägemine uudishimu, ent 60% märkisid, et neis tekitab kõnealuse kirjaniku nimi hoopis hirmu, ärevust, paanikat või suisa meeleheidet. Paide Teater usub, et pärast lavastuse „Kuidas kaevata kraavi?“ vaatamist ei tundu „Tõe ja õiguse“ või mõne teise Tammsaare teose lugemine enam sedavõrd hirmutav. Enamgi veel – lugemisest saab eesmärgistatud tegevus.

Motivatsioonikoolitust „Kuidas kaevata kraavi?“ mängib Paide Teater Tammsaare muuseumis Vargamäel. Seega on see kõigile koolidele hea võimalus ühendada muuseumi külastamine etenduse vaatamisega. Motivatsioonikoolituse on lavastanud Jan Teevet ning koolitajatena astuvad lavale Ursel Tilk, Johannes Richard Sepping ning Joosep Uus. Seda lavastust mängime mais ja juunis. Huvi korral palume võtta ühendust Paide Teatri või Vargamäe muuseumiga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!