Palamuse muuseum on parim koht vaba aja veetmiseks
3. jaanuaril tähistati muuseumis poole sajandi möödumist „Kevade“ filmi esilinastusest. Kohal olid ka filmi režissöör Arvo Kruusement (paremal) ja filmiloolane Jaak Lõhmus. Foto: Andra Kirna Palamuse muuseumi projekt „Meie keiser, kes sa oled kaugel!“ sai muuseumiroti aasta muuseumikogu arendaja kategoorias. Muuseumi teadur Tiina Kivits pärast muuseumiroti kättesaamist koos kultuuriminister Tõnis Lukasega. Foto: Liis Reiman
Kogu maailm on täis muutuvaid muuseume. Ka Palamuse muuseum on viimaste aastatega muutunud – nii oma ideoloogialt kui ka kujult.
Mis või kes on Palamuse muuseumi jaoks kõige tähtsam? Külastaja! Palamuse muuseum pidas 8. detsembril taasavamise sünnipäevapidu ja kui külastajate arv kokku arvutati, selgus, et uuenenud muuseum on suurendanud muuseumi külastajate arvu ligi 25 000-ni.
„Kevade“ tee ekraanile
3. jaanuaril möödus 50 aastat „Kevade“ mängufilmi esilinastusest. Sel puhul koostas muuseum näituse „Õhus on kevade hõngu ehk „Kevade“ tee ekraanile“ ja korraldas filmi ühisvaatamise. Näitusel oli vaatamiseks ja lehitsemiseks varasemate „Kevade“ ekraniseerimiskatsete jaoks tehtud stsenaariumide koopiad, Veljo Tormise süit „Kevade“ ja lisaks sai mängida filmiteemalisi lauamänge. Näitus on rändnäitus, mida on võimalik kõikidel huvilistel laenutada.
Triloogiast saab tetraloogia
Oskar Lutsu Paunvere lugude põhjal valminud filmide hulgas viimane mängufilm „Talve“ esilinastub veebruaris. Lisaks filmielamusele on võimalik 3. veebruarist 15. märtsini vaadata muuseumis rändnäitust „Talve“ filmi saamisloost. Vastuse saavad küsimused „Kuidas sündis film?“, „Kuidas ümbrus sobivamaks muuta?“, „Millest tekib ekraanile nähtav elu?“. Näituse kuraatorid on Killu Mägi ja Janne Vaabla ning näituse fotod on teinud Robert Lang.
Filmiõhtute sari
Palamuse muuseumis toimuvad 2020. aastal Eesti ajaloole pühendatud mängufilmiõhtud. Valikus on filme, mis ekraniseerivad Eesti kirjandusklassikat, aga näidatakse ka originaalstsenaariumidele tuginevaid linateoseid. Filmiõhtutel on külalistena filmide loojaid-tegijaid või ka filmides mänginud näitlejaid. Filmiesitused toimuvad kaks korda kuus neljapäeva õhtuti. Programmi on koostanud ning õhtuid juhib filmiajakirjanik ja -õppejõud Jaak Lõhmus.
Ajarännak aastasse 1920
Eestile olulise aastapäeva puhul rändame ajarännaku formaadis läbimängule – Tartu rahu sõlmimine 1920. aastal. Ajarännaku teeb eriliseks kaasas käiv õppetöö ja millegi uue omandamine töötubades. Peale ajalooteadmiste tutvutakse ka muude oskustega, mis parasjagu selle ajastuga seostuvad. Kuna Palamuse muuseumil omal lapsi pole, tähistame 11. veebruaril Tartu rahulepingu 100. aastapäeva Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi 7. ja 8. klassi õpilastega.
Koolivaheaeg
Sel aastal on vastlapäev koolivaheajal. Muuseum pakub lastele hulgaliselt kasulikke ja põnevaid tegevusi, mis aitavad muuseumiskäigu meeldejäävaks teha. Koolivaheajal, 25. veebruaril saab muuseumis meisterdada käpiknukke, mängida teatraalseid mänge ja vaadata Palamuse noortekeskuse nukuteatri etendust.
Kui ilmataat lubab, on vastlaliu harjutamiseks muuseumisse oodatud kõik, et koos lasta pikka liugu ja meisterdada vurri.
Muuseumiroti nominent
Muuseumihariduse edendaja nominentide hulgas oli täiskasvanutele mõeldud eriprogramm „Köster ja teised“, kus tutvustatakse „Kevade“ raamatu algkujusid. Köstrile ja tema ametikohustustele pööratakse suuremat tähelepanu ning lisaks saavad külastajad vaadata katkendeid Andrus Kivirähki näidendist „Köster“. Õhtu lõpetuseks pakutakse suupisteid ja „punsli eli“. Sel aastal saab programmis osaleda 5., 6., 7., 18., 19. ja 20. märtsil kell 18.
Kõik teed viivad Palamusele …
Tule sina ka!