Renate Keerdi eluabsurdi käsitlev lavastus „LÄVI“ aprillis Tallinnas ja Tartus

7. veebr. 2020 Tartu Uus Teater - Kommenteeri artiklit
Liisa Tetsmann ja Taavi Rei lavastuses „LÄVI“. Foto: Ruudu Rahumaru

Renate Keerdi füüsilise teatri lavastustest on saanud omaette kaubamärk ja ehk isegi teatristiil, kuid Keerd suudab iga uue lavastusega üllatada. Tema viimatist lavastust „LÄVI“ (Tartu Uus Teater) näeb aprillis ning mais Tartus ja aprillis ka Tallinnas.

Renate Keerdile on iseloomulik, et ta ei anna publikule enne saalitulekut algava kohta just palju vihjeid. Pealkiri ongi seekord ainus vihje, vihje iseeneses. Nii ei olegi justkui rohkem midagi öelda. Kindel on aga see, et on, mida oodata. Laval on Kompanii Nii trupp kooseisus Gerda-Anette Allikas, Liisa Tetsmann ja Taavi Rei.

Postimehe kultuuritoimetaja Heili Sibrits soovitab lavastust järgmiselt: „Aasta viimastel kuudel olen päris mitut tugevat lavastust näinud, aga Renate Keerd ja tema „LÄVI“ on vist mu selle aasta number üks. Kindlasti on see esikolmikus. Poeetiline, vaimukas, sügav ning elujõudu andev. Ilus ka. Istusin täna pea kogu etenduse lapselikult (kui harva saab teatris just nii maailma näha) vaimustuses, nägu oli vaheldumisi naerul või imestusest suu ammuli.“

Renate Keerdi lavastusi on iseloomustatud kui elujaatavaid, mängulisi ja metafüüsilisi. Keerd kajastab ühiskondlikke nähtusi ja protsesse tundlikult ning vaimukalt ja seda isikupärases kunstnikukeeles. Keerdi lavastused käsitlevad peaasjalikult alati eluabsurdi. Tema lavastusi on esitatud paljudel teatri- ja kaasaegse tantsu festivalidel nii Euroopas, Skandinaavias kui ka Aasias. Keerd on olnud mitmete oluliste Eesti teatripreemiate laureaat, aga ka näiteks Venemaa olulisema teatripreemia Kuldse Maski nominent. 2012. aastal asutas ta oma füüsilise teatri trupi Kompanii Nii.

„LÄVI“ sobib vaatamiseks õpilastele alates 7. klassist kuni gümnaasiumi lõpuni. Lavastus teeb sõbraliku tutvuse kaasaegsete etenduskunstidega, on vaimukas, poeetiline ja üllatav vaatamine. Lõpetuseks teatrikriitik Meelis Oidsalu sõnad: „Tema teater on näide sellest, et kaasaegne kunst ei pea olema arusaamatu, elitaarne või ropp. Renate Keerd pakub lohutust moodsa kunsti publikust võõrandumise ajastul.“

  • Etendused Tallinnas Kanuti Gildi SAAL-is 23., 24., 25. ja 26. aprillil.
  • Etendused Tartu Uues Teatris 16., 17., 18., 30. aprillil, 1. ja 2. mail.
  • Lisainfo uusteater.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!