Sihikul on matemaatika e-spordiliiga miljonitele õpilastele

9. veebr. 2020 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Tiimiliikmed (vasakult) Tõnis Kusmin, Timo Timmi, Anastasiia Kuchynska, Ain Arend. Foto: 99math

Õpilastes matemaatikahuvi tõstvaid kaasahaaravaid mänge loov noorte eestlaste idufirma 99math sai laienemiseks poole miljoni euro suuruse investeeringu, mida kasutatakse ka õpetajate töö lihtsustamiseks. Platvormile lisanduvad teemad matemaatikatundideks ning õpianalüütika.

Kolme noormehe – 19-aastase arvutimängude entusiasti Timo Timmi, Eesti suurima õppematerjalide panga Tebo õpiveebi looja Tõnis Kusmini ja tarkvarainseneri Ain Arendi – loodud veebipõhised matemaatikavõistlused 99math on juba esimese aastaga haaranud üle 30 000 noore 20 riigist. Platvormi kasutajaid on enim USA-s, järgnevad Eesti, Suurbritannia, Türgi ja teised Euroopa riigid.

Reaalajas toimuvatel matamängude päevadel (Math Game Day) võtab ühe kooli võistkond teisega mõõtu ja veebi teel saavad kaasa elada lastevanemadki. E-sporditurniiril osalemiseks on vaja vaid nutitelefoni ja internetiühendust.

99mathi loojate siht on tekitada lastes mängupsühholoogia abil huvi matemaatika vastu ja jõuda miljoneid õpilasi kaasava matemaatika e-spordiliigani. Nagu näitab õpetajate tagasiside, paneb mäng juba praegu lapsi tunnis innukamalt keskenduma ja isegi kodus vabatahtlikult matemaatikaülesandeid lahendama.

99math ongi sündinud koostöös õpetajatega, kelle käest on küsitud, mida nad oma tööks vajavad. Toodet on pidevalt arendatud ja antud õpetajatele proovida, tagasiside põhjal on mänguplatvorm saanud järjest paremaks.

„Algul oli võistlustel sada õpilast, siis 500 ja varsti 9000,“ kirjeldab Tõnis Kusmin. Esimestel rahvusvahelistel võistlustel võtsid meie õpilastega mõõtu soomlased, seejärel USA, Türgi ja Läti.

„Rääkisime hulga investoritega ja saime eitavaid vastuseid või tingimusi, mis meile ei sobinud,“ meenutab Kusmin. Ideel nägi jumet Heateo haridusfond, kes üle poole aasta seni tehtut analüüsis. Põhjalikult kaalus 99math tegemisi ka peainvestor Change Ventures. Koostöös arendati äriplaani ja arutati uute turgude hõivamist ning seda, kuidas projekt ennast lõpuks rahaliselt ära tasub.

„Ajujahis jäime napilt esikümnest välja, kuid mõned žüriiliikmed innustasid arendama e-spordi poolt ja sellele keskendusimegi,“ lausub Kusmin.

Peainvestorilt ongi nüüd raha laekunud ja juurde on värvatud inimesi tarkvaraarenduseks ja laienemiseks.

„Oleme töötanud välja paarkümmend harjutuse tüüpi, mida platvormile lisame. Iga kuu hakkab lisanduma uusi matemaatikateemasid, mida saab tunnis õpilastega harjutada. Aasta jooksul lisame funktsioone, mis võimaldavad õpilasel harjutada omas tempos ja õpetaja saab anda koduülesandeid,“ selgitab Kusmin.

Plaanis on lisada selliseid teemasid nagu harilikud ja kümnendmurrud, protsentarvutus, järjestamine, võrdlemine, lihtsam geomeetria, tehete järjekord ja võrrandid. Platvorm genereerib harjutusi õpilastele lahendamiseks ise.

„Õpetajal piisab vaid teema valimisest ja raskusastme määramisest ning seejärel, nagu on kirjeldanud õpetajad, on näha märgatavat keskendumist, klassiruumis on vaikus. On peaaegu kuulda, kui pingsalt õpilased mõtlevad,“ räägib Kusmin.

Mängu õpianalüütika arendamine peaks õpetaja tööd lihtsustama. Programm hindab õpilaste vastused ja mõõdab lahendamise kiirust, millest esimene näitab, kas õpilane saab teemast aru ja mis kohad on nõrgad ning kui vilunud õpilane teemas on. Selline info on õpetajale kogu aeg näha ja loodetavasti peab ta edaspidi vähem tunnikontrolle tegema, sest õpilaste oskuste tasemest on tal juba ülevaade.

„Veelgi enam, plaanime jõuda olukorrani, kus iga õpilane saab individuaalsed harjutused, täpselt võimete piiril, mitte liiga rasked ja mitte liiga kerged,“ osutab Kusmin.

Pool miljonit võib tunduda väga suure summana, kuid ühe organisatsiooni eelarveks on see seemneraha. Tarkvaraarendajad ja tippspetsialistid, keda on vaja platvormi arenduseks värvata, küsivad suurt palka. Investeeringust jätkub aastaks kuni pooleteiseks, misjärel tuleb juba uus rahastus leida.

Et iga organisatsiooni jaoks on eluliselt oluline olla jätkusuutlik, tuleb juurde arendada ka tasulisi teenuseid. 99math loojad lubavad jätta ka edaspidi põhifunktsionaalsuse õpetajatele tasuta kättesaadavaks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!