Tallinna Ühisgümnaasium – sajand kooli meie moodi

7. veebr. 2020 Tallinna Ühisgümnaasiumi koolipere - 2 kommentaari

Nagu muistsed meresõitjad vabades vetes arukalt oma töökat peret kaitsesid, nii olgu viikingilaev meie lipul targa vabaduse sümboliks.

Valge on headuse ja puhtuse, violetne kultuuri värv.

Olgu need sihid meie kooli iga õpilase ja õpetaja kõrgeim püüe.

Perfectus esse in litteris


Tallinna Ühisgümnaasiumis saab igaüks kujundada enda jaoks parima võimaliku haridustee.

See suur kollane ja positiivne koolimaja Tallinnas Pärnu mnt viadukti kõrval ongi meie maja. Meie kool, mis tähistab 11. veebruaril oma 100. sünnipäeva.

Meie kooliks saab seda pidada üle viie tuhande inimese: kui lõpetanuid on 5165, siis siin algklassides või põhikoolis käinuid on palju rohkem. Kui kooli esimeses lennus aastal 1949 oli õpilasi 38, siis nüüd on pea kõikides aastakäikudes kolm paralleeli ja abiturientide arv küünib sajani. Praegu õpib meil kokku 890 õpilast, kellega jagavad haridusteed 78 õpetajat.

Keeleõpet toetav kool

Aastate jooksul on siin õppinud väga erinevad õpilased, kellest on kasvanud nii kultuuri- kui keeletegelasi, nii filmi- kui spordirahvast, nii meditsiini- kui haridusinimesi, nii teadlasi ja leiutajaid kui ka kunstnikke ja ajakirjanikke. Vahva ongi see, et siin saab hästi õppida igaüks – igaühel on võimalus enda jaoks parim võimalik haridustee kujundada.

Atmosfäär on meil hea: meie kooli sõbralikku õhkkonda kiidavad õpetajad, õpilased, vilistlased, aga ka inimesed, kes meie juurde vaid paariks tunniks või päevaks saabuvad.

Oleme keeleõpet toetav kool. Üks põnevaim päev koolis on kõnevõistluste päev, mil aulasse kogunev gümnaasium saab kuulata iga klassi enda valitud kahte paremat just selle aasta jaoks antud kolmest teemast ühel kõnelemas. Teemade valik on alati nii hea, et isegi kui kõik räägivad samal teemal, on vaatenurgad üldjuhul nii erinevad, et publikule jagub nii nuttu kui naeru, äratundmist kui üllatusi.

Lisaks tavapärastele võõrkeeltele õpetam Teie Postimees Grupp SportID kontole lisati kompensatsiooni! e soome keelt. Kolmanda võõrkeelena lisandub see juba 6. klassis ja gümnaasiumis on see üks viiest pakutavast kolmandast keelest. See tähendab, et tähistame lisaks Eesti iseseisvuspäevale aktusega ka Soome iseseisvuspäeva. Paar kuud tagasi oli gümnaasiumipoiste soome keeles lauldud laul keele erisustest ja saunast nii lõbus, et Nordplusi projekti raames külas olnud Taani ja Soome õpilased ning õpetajad ühes meie koolipere ning saatkonna ja ministeeriumi külalistega rappusid naerust. Oleme laulev kool. Meie kõik koorid ja koorijuhid teevad nii head tööd, et laulupeol oleme ikka alati kohal. Ka koolijuht laulab meil.

Teadusega käsikäes

Oleme kool, kes professorite ja ülikoolidega koostöös on muutnud ja muutmas teadust käegakatsutavaks juba algklassiõpilastele. Meil toimetab näiteks 1.–6. klassi õpilaste Paepõnnide seltsing, kes osaleb õppekäikudel, konverentsidel ja muudel vahvatel loodusteemalistel üritustel. Oleme liitunud ülemaailmse Rohelise kooli programmiga, kelle vedajad on väga pühendunud. Lisaks toetavad avastamisrõõmu ka majandus- ning robootikaringid. Eri vanuses toimub draama- ja filmiõpe.

Oleme avatud uuendustele ning avastustele. Ehk seepärast ühes vanemate ja õpilaste, õpetajate ja juhtkonnaga eelmise aasta riiklikul talgupäeval mai alguses kooliõuealale õuesõppeklassi kujundasimegi. See ei olnud ühe päeva töö; ettevalmistused ja sammhaaval toimetamine oli kestnud terve aasta. Juba sügisel hakkasime koguma vanu T-särke, et neist jõulude eel peetud teemapäeval istumisalustele katted punuda. Kevade jooksul saime lastevanemate abiga õuele suured puupakud, mis tulevaste inseneride töökate käte abil kooriti ning lihviti.

Igale algklassile kujunes oma väike peenar, kuhu juba mitu kuud klassi aknalaual topsis kasvatatu mulda istutati. Aia nurka kerkis kompostikast, mis oma protsessidega kujuneb põnevaks õppematerjaliks edaspidigi.

Rahvusvaheline koostöö

Tänu avatusele alustasime selle õppeaasta alguses gümnaasiumi reaalharus uue suunaga – digitoote disain. Ühena kolmest koolist Eestis olime valmis avama enda uksed, õppekava ning tunniplaani baltisaksa päritolu Riesenkampfi fondile, kelle soov on panustada Eesti haridusellu ning rikastada õppetööd. Praeguseni on need tunnid nii-öelda Codesters Clubis osalevate õpilaste jaoks ühed põnevamad ja elulisemad.

Toetame rahvusvahelist koostööd. Lisaks projektidele nii õpilastele kui õpetajatele (Comenius, Erasmus+, Nordplus) on meil juba aastaid koolis ka YFU vahetusõpilasi. Lisaks õpilasreisidele Peterburi ja Saksamaale ning Austriasse oleme käinud õpilaste esindusega Ameerikas ning viimasel aastal ka Soomes ja Taanis ning põhikooliõpilastele toimuvad regulaarsed Inglismaa õppereisid.

Oleme koostööd toetav kool, kes hoiab kokku. Tänu suurele staadionile koguneme igal aastal kogu kooliperega kokku spordipäevaks sügisel ja siis taas staadioni hooaja avamisel kevadel. Kui kogu koolipere staadionil soojenduseks kaerajaani tantsib, on see päris lõbus ja kaasakiskuv.

Oleme staadionil kogu kooli aktusi korraldanud, neist üks meeldejäävaimaid on vabariigi iseseisvuspäeva aktus 2019. aastal lippude, laulmise ja marsiga. Eelmisel õppeaastal käisime Eesti Vabariigi ning kooli juubeliaastate auks 400 õpilase ja õpetajaga Estonias „Kratti“ ja terve kooliga Kosmoses „Tuulte tahutud maad“ vaatamas. Kui Tartus Eesti Rahva Muuseum avati, sõitsime ainult meie gümnaasiumiõpilasi täis rongiga ühiselt muuseumi külastama.

Parim kool

Meie majas töötavad mitmed enda aine ja valdkonna fännid, õpivad mitmed silmapaistvad noored. Mõnel on konkreetseid saavutusi nii riiklikul kui rahvusvahelisel areenil, teiste suur saavutus on ületada takistused ja regulaarselt kooli jõuda. Igaüks neist ületab ühel või teisel moel iseennast. Igaüks neist pingutab vastavalt enda võimetele.

Tahame toeks olla neist igaühele, tahame olla hea kool. Direktor palub aulas aktusele kogunenud õpilastel kooli õppeaasta alguses või lõpus aeg-ajalt ikka kätt tõsta neil, kes usuvad, et käivad parimas koolis. See tundub natukene veider, sest oleme ju veel nii kaugel … nii kaugel sellest täiuslikust koolist. Aga, kui mõtlema hakata, siis me ei taha ju olla täiuslik kool, sest oleme kindlad, et päris sellist olla ei saagi. Aga parim kool saab ju olla. Isegi kui mitte maailma parim, siis meie koolis toimetajatele parim kool maailmas! Ja seda juba sajandi jagu ja meie moodi!


2 kommentaari teemale “Tallinna Ühisgümnaasium – sajand kooli meie moodi”

  1. Milvi Rüütmaa ütleb:

    Olen vilistlasena ka samal arvamuse.et on parim kool.Meil oli väga üksmeelne klass(1952.a lõpetanud)

  2. Milvi Rüütmaa ütleb:

    Oli suurepärane kontsert-aktus (fotod ja videoprogrammid koos etendusega).Jättis sügava mulje. Tänu kõigile korraldajatele!

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!