Tuuline talv ja tagurpidi kevad NUKU-s

7. veebr. 2020 Peep Ehasalu NUKU teater - Kommenteeri artiklit
Kaspar Jancise kavandid lavastusele „Tagurpidi“. Foto: Indrek Rammus

NUKU teatri kevadhooaja neli väga eriilmeliselt harivat uuslavastust ühendavad tervikuks mängurõõm, huumor, terav sisu ja värske vaatenurk.

Kevadhooajal rõõmustab NUKU teater oma publikut nelja uuslavastusega ning neist esimene esietendub juba 16. veebruaril. Kirjandustundidest tuttav August Kitzbergi „Tuulte pöörises“ noortele ja täiskasvanutele jõuab lavale Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakunstikooli 29. lennu lõpulavastusena, jätkates NUKU teatris noortele suunatud kodumaise kirjandusklassika tõlgenduste rida, millest viimane oli Tammsaare „Noored hinged“.

Eesti kutselise teatri alguseks peetakse Vanemuise teatri esimest esietendust 1906. aastal, mil lavale toodi „Tuulte pöörises“, sündmuste taustaks 1905. aasta revolutsioon.

„Näen ka tänases ühiskonnas kahte hoovust: üks optimistlik ja idealistlik, mis kuulutab sallivust ja kannatlikku ühist pingutust kõigile helgema tuleviku nimel. Seejuures on aga kannatamatus teiste suhtes – et kuidas nad seda juba ei mõista,“ kirjeldab lavastaja Mihkel Kohava lavakunstikoolist. „Teise hoovuse elutõde tundub karmim ja üksildasem, nad tunnevad, et esimesed elavad oma roosas vahus ega saa üldse aru, kui raske elu tegelikult on. Mõlemad teevad väga lõpliku otsuse teise suhtes.“ 

Lavastuse kunstnik on Rosita Raud, muusika loob noor helilooja Kristjan Kannukene. Lavastaja juhendaja on Mart Koldits Von Krahli teatrist. Mängivad Lena Barbara Luhse, Maris Lüüs, Kaarel Pogga, Oskar Punga ja Oskar Seeman EMTA lavakunstikoolist. Lisaks noortele teevad lavastuses kaasa NUKU teatri näitlejad Liivika Hanstin ja Andres Roosileht. 

5. aprillil jõuab esietenduseni vanusele 12+ suunatud lavastus ühelt eesti teatri intrigeerivamalt ja hinnatumalt lavastajalt Renate Keerdilt. „Tema teater on näide sellest, et kaasaegne kunst ei pea olema arusaamatu, elitaarne või ropp. Renate Keerd pakub lohutust moodsa kunsti publikust võõrandumise ajastul,“ kirjutab Meelis Oidsalu ajakirjas Teater. Muusika. Kino (2/2018).

Need, kes on Renate eelmiste töödega tuttavad, võivad aimata, et tulemas on pöörane, plahvatuslikult vaatemänguline ja särtsuvalt mitmekihiline teatriteos, millest ei puudu tänapäeva kõnetav sõnum. Lavastuse lõplik nimi, teema ja sisu on praegu veel Renate peas, kindel on, et mängivad Getter Meresmaa, Steffi Pähn, Anti Kobin ja Sander Roosimägi.

Üsna tagurpidi paneb mõtlema mais esietenduv „Tagurpidi”, mille toob lavale Leino Rei. Lavastus põhineb Priit Pärna 1980. aastal ilmunud äraspidise loogika ja uperpallitava sõnamänguga koomiksiraamatul. Loo väike Ants teeb kõike tagurpidi, tema vanemaid teeb see aga murelikuks ja nad saadavad poisi Tagurpidi-Antslasse, päris ehtsasse tagurpidimaailma.

„Dramatiseeringut kirjutades imestasime ikka ja jälle, kuivõrd kihiline ja rikas on iga viimne kui pilt,“ rääkis Rei. „Ants otsib läbi tagurpidi maailma iseennast ja oma teed selles maailmas. See on autoril olemuslikult täpselt tabatud – lapsed armastavad vastanduda, esitada tüütuseni küsimusi. Ometi on nad ühel hetkel ise vanemad ja peavad tegelema samade küsimustega oma laste puhul.

Vanusele seitsmest ülespoole mõeldud lavastuse taga on põnev kooslus: dramatiseeringu on teinud filmikriitik ja näitleja Donald Tomberg koos lavastajaga, kunstnik ja muusikaline kujundaja on animaator Kaspar Jancis ja liikumisjuht Poola-Kanada päritolu näitleja ja lavastaja Viktor Lukawski. Mängivad Lee Trei, Doris Tislar, Taavi Tõnisson ja Risto Vaidla.

Juunis hakatakse Kernu mõisa küünis mängima suvelavastust „Kummituste suvi,“ mis põhineb Jaanika Juhansoni näidendivõistlusel auhinnatud näidendil ja mille lavastaja on Mirko Rajas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!