Eesti lasteaednike liidu pöördumine peaminister Jüri Ratase, haridus- ja teadusministeeriumi ning sotsiaalministeeriumi poole

27. märts 2020 - Kommenteeri artiklit

Viiruse leviku takistamiseks peavad kõik eesliinil olevad töötajad olema terved ja kaitstud.

Kaitsevahenditega varustamine peab olema kehtestatud eriolukorras riigi poolt tagatud ja kindlustatud.

Viiruste leviku takistamiseks on vajalik, et lasteasutuste avatud rühmades töötavad õpetajad ja abipersonal määratletakse kui elutähtsate valdkondade töötajad. See tagaks neile tööks vajalikud isikukaitsevahendid, annaks ligipääsu viiruse testimisele ja võimaldaks vähendada nakkuse levikut tööülesannete täitmisel. Positiivse testi vastuse korral saaksime kohe isoleerida nakkuskolded ja ennetada viiruse levikut laiemalt.

Kui seda ei suudeta teha, on lasteasutuste avatuna hoidmisest kehtestatud eriolukorras tunduvalt rohkem kahju kui kasu.

Praeguse seisuga jälgitakse lasteasutuste töös hoidmisel HTM poolt väljasaadetud juhiseid, riiklikult kehtestatud eriolukorra korraldusi ja lisaks veel KOV-ides kehtivaid nõudeid lasteasutuse tööle.

Vajadused ja otsused rühmade avamise kohta (äärmisel vajadusel ka ööpäevarühmade kohta) tehakse kohalike omavalitsuste ja lasteaiajuhtide koostöös. Praegu on see kõik vägagi erinev. Riskirühma kuuluvatele töötajatele ja riskirühma kuuluvate vanematega koos elavate või nende poolt hooldatavate vanematega töötajatele on loodud võimalused kaugtööks. Lapsi võetakse vastu ja saadetakse koju õues. Rühmades on valdavalt eesliinil olevate töötajate lapsed. See vajab täpsemat määratlemist.

Vaja on hoida olukorda selliselt, et koha saavad ainult eesliinidel töötavate vanemate lapsed ja need, kes kuidagi teisiti ei saa. On tekkimas olukord, kus lapsevanemad väsivad ja toovad lapsi lasteaeda, aga pole võimalik teada, kes on nakkusekandja. Kõik haigustunnustega töötajad ja lapsed vajavad testimist, et suuta nakatanutega kontakte vältida.

Seni olemasoleva informatsiooni kohaselt lapsed küll haigestuvad vähem ja põevad kergemalt, kuid eesliinil töötavate vanemate töö tõttu on nad potentsiaalsed viiruste levitajad. See kõik on seadnud lasteaiaõpetajad suletud ringi ja ainus viis olukorda lahendada on pöörduda abi saamiseks riigi poole.

Kaitsevahenditest on lasteaedades kasutada desinfitseerimiseks vahendid, kindad. Minimaalne maskide varu on olnud üksikutel asutustel. Selles olukorras ei saa tagada tööpäeva jooksul haigestunud laste või personali isoleerimist ja teiste nakatumise takistamist. Samuti ei ole meil võimalik hoida kahemeetrilist distantsi ja täita teisigi riigi pandud kohustusi.

Palume leida kiiremas korras võimalus varustada töötavad koolieelsed lasteasutused esmaste isikukaitsevahenditega (testimise võimalused, maskid, ühekordsed kindad, desinfitseerimisvahendid).

Alles siis saame tööl olles turvaliselt hoida ja kaitsta meie lapsi ja ühist tulevikku.

26. märtsil 2020


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!