Eesti pakub digitaalhariduse lahendusi tasuta toetamaks teisi riike

16. märts 2020 - Kommenteeri artiklit
  • Eesti, juhtiv haridusriik Euroopas (nr 1 PISA katses Euroopas), on hakanud jagama kõiki oma digiõppe vahendeid toetamaks teiste riikide haridussüsteeme COVID-19 kriisi ajal. Üle kogu maailma kättesaadavate haridustehnoloogiate nimekiri on leitav siit.

Praeguseks on kõik Eesti koolihooned suletud. Kogu õpetamine ja õppimine toimub veebikeskkonnas.

„Kes ei karda digiharidust? Digitaalne õppimine ja õpetamine on keeruline isegi tavalistes tingimustes, kuid COVID-19 puhangu ajal on digiõpe ainus võimalus,“ ütles haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets. „Eestis teeme IKT-tööd hariduse valdkonnas, meil on mitmeid lahendusi, mis toetavad täielikult kaugõpet. Oleme valmis jagama Eesti parimaid haridustehnoloogiaid ja -lahendusi teiste riikidega. Hariduse andmine on jätkusuutliku ühiskonna jaoks hädavajalik,“ lisas ta.

Europe EdTech Alliance’i kaasasutaja Märt Aro märgib, et tänu digitehnoloogiate rakendamisele üle kogu Eesti on meie haridussektoril mõistagi olemas kogum veebilahendusi, mis toetavad koduõpet. Üldjuhul on need loodud koolide, ülikoolide ja ettevõtete koostöö tulemusena. „Mitmed rakendused olid loodud rahvusvaheliseks kasutamiseks ja neid arendanud ettevõtted on lahkelt nõustunud toetama ka teisi abi vajavaid riike. Algatuse eesmärk on toetada selle kriisi ajal kaug-/koduõpet ja haridussektori tööd. Lahenduste eesmärk on suurendada kaug- ja koduõppe sotsiaalset aspekti ja teha oma parim, et motiveerida õppijaid,“ sõnas Aro.

Praegu on sellised ettevõtted nagu 99math.com, Lingvist.com, Clanbeat.com, Speakly.me, ALPA Kids ja DreamApply.com ühinenud algatusega pakkuda oma lahendusi tasuta. Üle kogu maailma ligipääsetavate lahenduste täielik loetelu on kättesaadav siin ja seda täiendatakse pidevalt.

Heateo haridusfondi ja taksofirma Bolt kaasasutaja Martin Villig lisas: „Eesti on üle maailma tuntud oma e-riigi teenuste poolest ning tänu veebilahendustele on Eesti selleks kriisiks mõnevõrra paremini ette valmistunud. Uhkusega jälgin seda, kuidas ettevõtted tulevad kiiresti appi nii koolidele kui ka ülikoolidele, korraldades tasuta veebikoolitusi tagamaks haridustöötajate parimaid töötulemusi.“

Nimekiri lahendustest, mida saab kohe kasutada

1. 99math

1.‒8. klassi õpilased, ka vanemad õpilased, klassiõpetajad ja matemaatikaõpetajad, lapsevanemad

99math on klassiruumi mäng matemaatikateemade harjutamiseks, mis motiveerib õpilasi saavutama. Õpilasi saab ka virtuaalselt kokku tuua sõpradega matemaatikat mängima ja võistluslikult arengut kiirendama. 

Kuidas ettevõte aitab?

Arendame kiiresti välja toote eriversiooni kaugõppe jaoks ja anname selle tasuta kasutamiseks. Veebiseminarid mitu korda nädalas.

2. Lingvist

Õpetajad, üldhariduskoolid, kõrgkoolid; sobilik õpilastele alates 7.‒8. klassist.

Võõrkeeled:

eesti keele baasil: inglise ja prantsuse keel;

vene keele baasil: inglise ja prantsuse keel;

inglise keele baasil: prantsuse, saksa, vene ja hispaania keel.

Kuidas ettevõte aitab?

Oleme valmis pakkuma tasuta pakette koolidele. Esialgu tasuta üheks kuuks, kui olukord jätkub, siis ehk pikemalt. Tavaolukorras on koolidele erihinnad.

3. Tebo Õpiveeb

Õpetajad ja õpilased (kõik klassid ja kõik õppeained).

Õpiveeb on eestikeelne ja lihtsasti kasutatav õpikeskkond, kus õpetaja saab korraldada kaugõpet: luua õpilastega gruppe, jagada õppematerjale ja viia läbi harjutusi veebis, samuti on saadaval üle 20 000 õppematerjali.

Kuidas ettevõte aitab?

Tebo Õpiveeb on nõustunud pakkuma keskkonna kasutamist eriolukorras tasuta. Korraldame veebiseminare õpetajate juhendamiseks ja ladusaks kasutamiseks.

4. ALPA Kids

Lasteaiad, 2‒7-aastased lapsed, lapsevanemad.

ALPA Kids loob koostöös ekspertidega kultuuripõhist, harivat ja mängulist mobiilirakendust Eesti eelkooliealistele lastele, nende vanematele ja lasteaednikele.

Kuidas ettevõte aitab?

Arvestades, et aina enam lasteaedu suleb ajuti uksed ja lapsevanemad teevad kodus koos lastega kaugtööd, avaldame eriolukorra vältel kogu tasulisena plaanitud sisu tasuta kättesaadavana.

5. Clanbeat

Kõikide koolide töötajad: õpetajad, administratiivtöötajad, koolisisesed tugiteenuste pakkujad.

Virtuaalne õpetajate tuba, mis aitab siduda koolitöötajad kogukonnaks, kes toetavad üksteist ja lahendavad igapäevaelu väljakutseid.

Kuidas ettevõte aitab?

Tasuta selle kooliaasta lõpuni.

Võimalik kasutusele võtta koolituseta kohe.

Tasuta veebiseminar kiireks käimasaamiseks ja harjumuste tekitamiseks kooliperele uues olukorras.

6. Opiq

1.‒12. klassi õpetajad, õpilased ja lapsevanemad.

1.‒12. klassi digiõpikute platvorm.

Kuidas ettevõte aitab?

Kuni kõik Eesti koolid on koduõppel, pakub Opiq gümnaasiumi digiõpikuid õpilastele ja õpetajatele tasuta. Põhikooli digiõpikud on tasuta 2019/2020. ja 2020/2021. õa.

7. Foxcademy

7.‒12. klassi õpetajad ja õpilased.

7.‒12. klassi reaalainete õpiplatvorm.

Kuidas ettevõte aitab?

Kuni kõik Eesti koolid on koduõppel, pakub Foxcademy gümnaasiumi digiõpikuid õpilastele ja õpetajatele tasuta. Põhikooli digiõpikud on tasuta 2019/2020. ja 2020/2021. õa.

8. Nutisport

1.‒9. klass eelkõige; sobib ka gümnaasiumile põhikooli materjali kordamiseks.

Interaktiivne juhuslikult genereeritavate algandmetega matemaatikaülesannete lahendamise platvorm. Harjutused hõlmavad 1.‒9. klassi matemaatika õppekava. Kodulehel on ära toodud harjutuste seosed õppekavaga. Kasutusel rohkem kui sajas koolis. Õpilaste sooritused salvestuvad andmebaasi (koos tehtud vigadega), õpetajatel on võimalus igal ajal oma kooli õpilaste tulemusi ja vigu näha ning analüüsida. Võimalik ka ülesandeid genereerida töölehena ja õpilastele näiteks failina saata.

Kuidas ettevõte aitab?

Õpetajatel kodulehelt ligipääs juhendmaterjalile. Keskkonna tasuta (eriolukorras) kasutama hakkamiseks vajalik ühendust võtta meiega aadressil info@nutisport.eu.

9. Speakly

Põhikoolid, keskkoolid, kutsekoolid, ülikoolid, kursused.

Speakly on uudne keeleõppeprogramm, mis annab võimaluse õppida kõiki keele osaoskuseid mugavalt nii arvutis kui ka telefonis.

Kuidas ettevõte aitab?

Oleme valmis pakkuma tasuta pakette koolidele. Esialgu tasuta üheks kuuks, kui olukord jätkub, siis ehk pikemalt. Tavaolukorras on koolidele erihind.

10. Tutor.id

Eraõpetajad.

Tutor.id on eraõpetajatele mõeldud online-tööriist, mida on võimalik kasutada kaugõppe jaoks. Toetab 1:1 ja grupitunde. Aitab õpilastel leida õpetajaid.

Ühendab kalendri, maksed ja võimaldab õpilastega tunni õppematerjale ja tagasisidet jagada.

Õpetajad saavad pakkuda tundide pakette (lesson packages), kuupõhiseid tellimusi (subscriptions) ja ühekordseid tunde (one-off lesson bookings). Toetatud on ka tasuta näitetunnid.

Kuidas ettevõte aitab?

Tasuta premium tutor tööriistapakett eraõpetajatele, kuni COVID-19 kriis kestab. Lisaks ei võta Tutor.id sel perioodil tasu õpilaste leidmise ega tundide vahetamise eest.

Garage48 „Hack the Crisis“ ürituse raames (lõpeb 15.03.2020) tõlgitakse platvorm vabatahtlike abiga eesti keelde.

11. DreamApply

Tudengite vastuvõtu osakond ja kandidaadid.

DreamApply on tudengite vastuvõtu korraldamise tarkvara.

Kuidas ettevõte aitab?

DreamApply, mis juba on digiteerinud kõigi Eesti ülikoolide rahvusvaheliste üliõpilaste vastuvõtu, võimaldades mugavalt kodukontorist töötada, pakub vastuvõtu lõpuni kõigile Eesti ülikoolidele tasuta videointervjuude tegemise võimalust.

12. Loquiz

Koolid, aineõpetajad, kehalise kasvatuse õpetajad.

Loquiz võimaldab mängustada koolitükke nii toas kui õues. Loquiz seob koolitükid liikumisega ja kuna kogunemised on keelatud, saab Loquizi kasutades soodustada iga õpilase iseseisvat liikumist. 

Kuidas ettevõte aitab?

Avame Loquizi täispaketi koolidele tasuta piiranguteta kasutamiseks eriolukorra lõpuni. Kui koolil on minevikus pakett olnud, siis saab loodud sisu uuesti kasutusele võtta.

Veel lahendusi, mis võivad koduõppel abiks olla.

TaskuTark

Õppematerjalid 1.‒12. klassile. Eesti keel, matemaatika, geograafia, bioloogia, füüsika, keemia, ajalugu. Materjalid on koostatud õppekava järgi ja klasside kaupa. Palju teste ning teoreetilist materjali.

www.taskutark.ee

Tagasi Kooli

1.‒12. klassile, igale vanuseastmele on eraldi tunnid. 155 YouTube’i e-külalistundi, kus õpilased saavad õppida rahatarkust, meediaoskusi, tutvuda eri ametitega ja uute tehnoloogiatega jne.

Videoloengud on Tagasi Kooli YouTube’i keskkonnas.

Õpetajatele õppetöö juhendmaterjal Google Drive’is.

ELIIS

Lasteaedade infosüsteem ELIIS on lapsevanematele ja alushariduse õpetajatele tasuta. ELIIS-is jagavad õpetajad lapsevanematele informatsiooni, milliseid õppetegevusi tehakse lasteaias ja saab teha ka koduõppel. Õpetajad lisavad lastevanemate jaoks konkreetsed tegevusjuhised lastega koduses õppes olemise ajal. Lisaks on ELIIS suurepärane platvorm vahetamaks informatsiooni lasteaiasiseselt.

eliis.ee

Numro

Numro on nutirakendus, mis aitab lapsevanemal piirata lapse nutiseadme kasutust, jälgida lapse asukohta ning muuta nutiseadmes veedetud aega Numro arendavate ülesannete kaudu lapse jaoks harivaks. See mõjub positiivselt õppeedukusele. Matemaatikaülesanded on suunatud eelkõige algkoolilastele. Piiramisfunktsioon aga kõigile kooliastmetele.

www.numro.eu

Kõneravi

Interaktiivne keskkond eestikeelse kõne treenimiseks ja kõnehäirete leevendamiseks, arendatud koostöös juhtivate logopeedidega. Kasutusel juba 70 koolis ja lasteaias. Aprilli lõpuks lisanduvad kuus kogeluse leevendamiseks mõeldud harjutust ning palju uut funktsionaalsust.

www.koneravi.ee

Üleilmakool

1.‒9. klassi eesti keel, aga ka muid kursusi. Meie kursused on veidi lihtsamad, sest on mõeldud eeskätt välismaal elavatele eesti lastele. Eestis sobib ka matemaatika põhikooli kordamise kursus. Praegu 23 kursust ‒ https://yleilmakool.ee/oppetoo/.

www.yleilmakool.ee

eKool

eKool on koolihaldussüsteem, mis ühendab kooli ja kodu. eKool on elektrooniline päevik, kus on kirjas tunnikirjeldused, kodutööd, hinded, puudumised. Lisaks päevikule on eKoolis ka vestluste rakendus koos automaatselt genereeritud gruppidega. Lihtne viis suhelda oma klassi õpilaste ja nende vanematega.

Muud võimalused ‒ materjalide/failide vahetus ja haldus, teavitused, aruanded. Saadaval ka mobiilsed rakendused. 

https://ekool.eu


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!