Kolleegidelt on alati õppida

11. märts 2020 Urva Läänemets haridusekspert - Kommenteeri artiklit

5. ja 6. märtsil toimus Tallinnas Eesti ja Venemaa logopeedide ühine hariduskonverents, mis oli tähelepanuväärne mitmes mõttes: saadi kokku ühiseks aruteluks küsimuste üle, mis tänapäeval on kõikide riikide eriline prioriteet. Tahame, et kõik lapsed oleksid terved, tugevad ja tublid, õpiksid hästi ning tunneksid rõõmu oma kooliajast – see on elus toimetuleku alus. Paraku teame sedagi, et oleme ka erinevate huvide ja võimekusega.

Humanistlik pedagoogika aktsepteerib arusaadavalt inimeste erinevaid haridusvajadusi ja püüab luua selleks võimalikult mitmekesiseid ja toetavaid keskkondi. Nende küsimuste üle konverentsil arutletigi. 

Konverentsil osales üle 150 logopeedi, pedagoogi ja haridusjuhi. Kuulasime ettekandeid nii Venemaa kui ka Eesti hariduspoliitikast laste õiguste kaitsel ja erivajadustega õpilaste sotsialiseerumise toetamisel. Olen nõus, et õpetaja võimuses pole muuta õpilase meditsiinilist diagnoosi, ent ta saab aidata erivajadusega lapsel kohaneda oma keskkonnas ning aidata leida need viisid ja vahendid, mis lubavad tal õppida, ikka vastavalt tema võimekusele ja suutlikkusele. Tuleb arvestada ka sellega, et sageli vajab nii laps kui ka hilisemas elus erivajadusega täiskasvanu mõlemat – meditsiinilist ja pedagoogilist tuge, nende ühiskasutuseks ongi vaja teada nüüdisaegseid süsteeme.

Erilist tähelepanu väärivad rehabilitatsioonisüsteemid. Iga ühiskonnale võidetud ja oma eluga enam-vähem toime tulev inimene on ressurss. Prioriteediks on alusharidus, kus koolivalmiduseni peaksid jõudma kõik õpilased, kuid varajane erivajaduse märkamine on koolieelses eas väga oluline, samuti töö hariduslike erivajadustega laste vanemate ja nende laste tugiisikutega.

Konverentsil osalesid Venemaa haridusministeeriumi laste õiguste kaitse osakonnajuhataja Julia Satško ning Venemaa korrektsiooniinstituudi juhtivteadurid Darja Karpova, Tatjana Košetškina, Olga Gribova, Jelena Vorošilova. Saatkonna abiga oli korraldatud defektoloogiaalase kirjanduse näitus. Külalistele pakkus erilist huvi Eesti aasta tugispetsialisti Larissa Tsõganova ja tema kolleegi Jelena Rovnjakova esinemine logopeedi ja muusikaõpetaja koostöö võimalustest. Toimusid ka töötoad kõnehäiretega laste diagnoosimisest, erivajadustega õpilaste koolivalmiduse hindamisest ja vaegnägijaile sobivate õppekeskkondade loomisest.

Teisel konverentsipäeval tähistasime koos üleeuroopalist logopeedide päeva ning külastasime Kadaka põhikooli ja Kadaka lasteaeda. Tutvustati meie eripedagoogide tööd lastega, esinesid ka õpilased. Võimalus tutvuda praktilise tööga on alati kõige väärtuslikum.Tänusõnad hästi korraldatud vastuvõtu eest mõlemale haridusasutusele. Rõõmustav oli näha, et soovitakse kohtuda edaspidigi.

Kuna kavas on arendada koostööd eripedagoogika valdkonnas ka riigi tasandil, siis septembrist 2020 avanevad õppimisvõimalused nii BA kui MA tasemel Peterburis ja Moskvas. Sellekohast infot saavad nii gümnaasiumilõpetajad kui ka tegevpedagoogid HTM-ist. Loodame korraldada edaspidi täienduskoolitust eri sihtgruppidele ja tõlkida erialakirjandust. Kolleegidelt on alati õppida ja see on vastastikku rikastav. Erivajadustega lapsi on vaja toetada õigel ajal ja õigel viisil.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!