Mürtsub trumm ja pillid hüüavad

6. märts 2020 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Yamaha Class Band’i meetodi raames õpitakse pillimängu orkestris üheskoos ja saadakse ruttu esimene mängurõõm. Õpetajad Gunnar Pettaig (tagareas) ja Aveli Paide (esireas). Foto: Tartu Tamme kool

Tartu Tamme kooli õpetaja Gunnar Pettaig võttis esimesena Eestis kasutusele pillimängu grupiõppemeetodi Yamaha Class Band, kus esmased oskused saadakse tunnis orkestrina koos mängides. Klasside bändid on lühikese ajaga pillimängu juba sellisel tasemel selgeks saanud, et astuvad kooliorkestrina üles tähtsamatel sündmustel.

Kui Tartu Tamme gümnaasium ja põhikool mõne aasta eest koolivõrgureformi käigus lahknesid, oli oht, et koos vanemate õpilastega kaob majast ka 1949. aastast kestnud puhkpilliorkestri traditsioon. Juhtumisi kuulis orkestri juhendaja Gunnar Pettaig just samal ajal uudsest Yamaha Class Band’i (YCB) grupiõppemeetodist, tutvustas seda juhtkonnale, sai väljaõppe ja 2017. aastal läksidki pillitunnid muusikaklasside õpilastele käima.

Käesoleval õppeaastal tegutseb Tamme koolis neli muusikaklassi (3.–6. kl) bändi. Kokku osaleb pilliõppeprogrammis 74 õpilast. Erinevalt muusikakoolist, kus pilliõpe on individuaalne, omandatakse YCB meetodiga eri puhkpillide käsitsemise oskused üheskoos orkestrina. Seejärel hakatakse kohe koos õppima ühehäälseid lihtsaid ja tuntud muusikapalasid, mida enamik õpilasi on varem juba kuulnud, näiteks lastelaule.

Õpetaja Gunnar Pettaig õpetab vaskpuhkpille, õpetaja Aveli Paide puupuhkpille. Valikus on seitse enamlevinud vaskpuhkpilli (kornet, trompet, flüügelhorn, metsasarv, eufoonium, tromboon, tuuba) ja puupuhkpillidest klarnet, alt- ja tenorsaksofon. Grupiõppe tingimus on, et igat pilli õpib vähemalt kaks õpilast. Võimalusel arvestatakse pilli valikul õpilase sooviga. Kooli poolt on tunnis kasutamiseks valdavalt Yamaha pillitootja kvaliteetsed instrumendid. Noodimaterjal on nii paberil kui ka interaktiivsest pilliõppeprogrammist leitav.

„Pillimänguoskus on üldise harituse osa,“ sõnab Gunnar Pettaig. „Koos musitseerimine eri koosseisudes aitab noorel muusikuhakatisel sotsialiseeruda, leida uusi sõpru ning vaimustuda mängust. Sellest õppeaastast täidavad meie class band’ide koosseisud kooliorkestri rolli aktustel. Üles astutakse oma vanuserühma aktustel ja suuremate esinemiste tarbeks oleme moodustanud kuni 43-liikmelise kontsertkoosseisu, kuhu pääsevad esinema kõige tublimad. YCB on osutunud päästvaks meetodiks saada puhkpilliorkester uuesti jalule ja annab sellele nüüdisaegsema näo.“

Orkestri võimas hääl on kõlanud kooli kontsert-jumalateenistusel Pauluse kirikus, kevadkontserdil Tartu ülikooli aulas ja kooli sünnipäevakontserdil Vanemuise kontserdimajas.

Aktiivsemad mängijad osalevad igal aastal ka üle-eestilistes puhkpillilaagrites. „Viimases Livonia pillilaagris Lihulas osales 125-liikmelises noorteorkestris meie class band’ist 15 õpilast,“ tunneb Gunnar Pettaig uhkust. „Muusikakoolid otsivad õpilasi lausa tikutulega. Selle meetodi juurest võib igaüks ka muusikakooli edasi minna.“

Koolivaheajaks võivad lapsed oma pilli koju viia vanematele tutvustamiseks ja kodusele publikule esinemiseks. See on noortele muusikuhakatistele olnud sageli oluline pöördepunkt – kellel siis esmavaimustus vaibub või isu just kasvab.

Gunnar Pettaigil on meelde jäänud üks tore juhtum. Pärast vaheaega kurtis õpilane, et ei saa trompetit mängida, kuna see haiseb kala järele. Õpetaja kontrollis ja jutt vastas tõele – pill oli rasvane ja  lõhehõnguline. 

„Rõõmsaks tegi mind aga teadmine, et järelikult oli ta pilliga kodus esinenud kas vanematele või isegi jõuluvanale. Oli korda läinud, et pill koju sai,“ muheleb Pettaig.

Tamme kool on saanud hulga instrumente üle-eestilisest programmist „Igal lapsel oma pill“, samuti Tartu linnavalitsuse toel ning kool on ka ise pille muretsenud, kuid igal sügisel lisandub uusi mängivaid klasse ja pilliparki on veelgi vaja suurendada.

„Muusikaklasside lapsed moodustavad võimsa orkestri,“ lausub Tamme kooli direktor Vallo Reimaa. „Yamaha meetod võiks levida teistessegi koolidesse, see õpetab üksteisega arvestama, koos tegema. Ajame koos musitseerides ühist Eesti asja.“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!