Vastuvõtt Astangu keskusesse on põhjalik ja eriline

27. märts 2020 Ave Aun Astangu kutserehabilitatsiooni keskuse kommunikatsioonispetsialist - Kommenteeri artiklit
Pagari-kondiitri abi erialale kandideerijal tuleb töökatsel valmistada moonikukleid. Kutseõpetaja on kõrval ja juhendab. Foto: Astangu kutserehabilitatsiooni keskus

Astangu kutserehabilitatsiooni keskuses õpivad intellekti-, kuulmis- ja liikumispuudega ning autismispektri häire ja psüühikahäirega tööealised inimesed vanuses 16–64. Vastuvõtul selgitatakse välja iga õppima tulija õpimotivatsioon, võimed ja oskused. Põhjalik vastuvõtuprotsess erineb täielikult teiste õppeasutuste omast.

Astangule õppima tulekuks ei ole vaja esitada puuet või erivajadust tõendavat dokumenti, vaid piisab sooviavaldusest koos soovituslike dokumentidega (nt rehabilitatsiooniplaan, soovitus eelmisest koolist vms). Edasi järgneb vabas vormis tund-poolteist kestev vestlus, mille viivad läbi sotsiaaltöötaja ja kutseõpetaja. Räägitakse inimese soovidest, unistustest, eesmärkidest, hobidest, sõpradest ja vaba aja veetmise eelistustest, aga ka toa koristamisest, söögitegemisest ja muudest argistest asjadest. See annab ülevaate noore elust, suhetest, sotsiaalsetest ja igapäevaelu oskustest, samuti aitab välja selgitada, kas õppima tulek on tema enda või hoopis lapsevanema soov. Kui noorel on probleeme enese väljendamisega, täpsustatakse saadud info vestluses lapsevanematega üle. Vajadusel küsitakse eelmisest koolist, kuidas noor seal käitus ja toime tuli. Noore lähedastega vesteldes saab aimu ka kodustest suhetest, kodu toest ning sellest, milliseks võib kujuneda hilisem suhtlus keskuse ja lähedaste vahel. Võib selguda, et õppetöö jooksul tuleb tegelda ka koduste probleemidega, et need korda saada.

Tööõppekursustele või kutseõppesse soovijatele toimub vestlusega samal päeval eriala töökatse, mille viib läbi kutseõpetaja, kes on kogu aeg kõrval, aitab ja juhendab. Töökatse käigus on näha, kuidas noor tegelikus olukorras toime tuleb ja käitub. Ühelt poolt annab töökatse keskuse personalile ülevaate, kas eriala noorele sobib ja kas tal on võimeid seda õppida, teisalt saab noor ise ettekujutuse, mida konkreetsel erialal õppimine tähendab. Näiteks pagari-kondiitri abi erialale tulija peab valmistama 30 moonikuklit. Kutseõpetaja annab ette retsepti, juhendab ja aitab, samas näeb ära, kas noor oskab retsepti lugeda, juhiseid järgida, arvutada, koguseid kaaluda jne. Noor saab töökatse käigus teada, et pagariamet ei ole ainult maitsvate saiakeste nosimine, vaid tõsine töö, kus tuleb seista mitu tundi järjest jalul kuuma ahju ääres.

Pärast vestlust ja töökatset antakse seal osalenutele kahe nädala jooksul telefoni teel tagasisidet tulemuste kohta. Samuti saadetakse posti teel põhjalik kokkuvõte hindamisprotsessist ning soovitused edasiseks. Jaatava vastuse korral on hindamiskokkuvõte aluseks edasise tegevuse planeerimisel. Eitava vastuse puhul antakse noorele põhjalik tagasiside ja kokkuvõte koos soovitustega, kuhu ta edasi võiks minna ja millist tuge vajab.

Kohanemiskursustele kandideerijale töökatset ei toimu. Küll aga kutsutakse noor osalema üheks kuni kolmeks päevaks mõnda õpperühma ning pakutakse talle võimalust proovida elada õpilaskodus, kus elamine on tasuta. Samal ajal jälgivad keskuse spetsialistid noore käitumist ja teevad selle põhjal kokkuvõtte, mis saab aluseks vastuvõtmise otsusele ja hilisemate tugitegevuste planeerimisele.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!