Eriolukord tõi Pallasesse julguseaasta

9. apr. 2020 Maiken Austin kõrgema kunstikooli Pallas arendusjuht - Kommenteeri artiklit
Foto: Eva Kram, Pallase fotograafia osakonna tudeng

Kõrgem kunstikool Pallas korraldab lõputööde kaitsmise ja uute üliõpilaste vastuvõtu planeeritud ajal.

„Juba eriolukorra esimesel päeval ‒ muide, see oli 13 ja reede ‒ otsustasime, et jätkame oma tegevust varem kinnitatud akadeemilise kalendri kohaselt ja midagi edasi ei lükka,“ ütles Pallase rektor Vallo Nuust. Kriisi esimesel päeval kokku kutsutud Pallase erakorraline rektoraat otsustas, et kõrgkooli lõpetamise või vastuvõtu edasilükkamine ei ole mõistlik, kuna keegi ei tea, kui kaua eriolukord kestab.

„Viivitused võivad takistada soovijatel kandideerida magistriõppesse Eestis või välismaal,“ kinnitas Pallase õppeprorektor Kristina Tamm. Neid, kes tahavad oma haridusteed jätkata, on lõpetajate hulgas olnud kuni kolmandik.

Pallas suutis juba esimese nädala jooksul paika panna kursi, kuidas harjumatus olukorras õppetööd läbi viia.

„Suur tänu kokkuhoidmise, loovate lahenduste ja positiivsuse eest,“ kirjutas rektor Nuust esimest nädalat kokku võtvas infokirjas. „Tundub, et oleme pealesunnitud olukorraga suutnud üsna hästi kohaneda. See ON vajalik, sest taoline töövorm jääb meie pärisosaks veel mõneks ajaks.“

Õppeprorektor Tamme sõnum üliõpilastele pärast kahte distantsõppe nädalat oli ühene: hindamised, kaitsmised ja suvevaheaeg tulevad hoolimata kõigest õigel ajal. Mõtleme kindlasti selle peale, kuidas hoida lõputöö kaitsmist ja kõrgkooli lõpetamist ka eriolukorras erilise ja piduliku sündmusena.

Desertööre pole

Praktiliste kunsti-, disaini- ja restaureerimisainete distantsilt õpetamine on olnud Pallase õppejõududele suur väljakutse, samas on reageeritud väga kiiresti. Kasutusele on võetud kaugtöö keskkondi ja sündinud ideid, mida saab edasi arendada ka olukorra normaliseerudes.

Näiteks andis maastikufoto kursust juhendav Peeter Laurits zonevs.eu kaudu teada: „Osavõtt ja innukus on täiesti ok. F17 osaleb in corpore, desertööre ei ole, viilijaid ei ole. Esimesed kavandid juba kukuvad. Juhendan Kütiorust, Skype’ist kolisime üsna kohe Zoomi, need ei ole üldse võrreldavad platvormid. Ideekorje käib praegu Fleepis, järgmisel nädalal hakkame kolima ilmselt Trellosse, vaatame ka Notioni ja Threadsi võimalusi.“

Praeguseks on Pallase õppetöö korraldatud nii, et kõik kevadsemestri õppeained viiakse lõpuni, arvestades, et sügissemestril võib erialamooduli ja valikmooduli ainete läbiviimisel olla suurem kaal praktiliste oskuste omandamisel. Õppekava vaadeldakse tervikuna, vajadusel ollakse paindlikud ja ükski oskus õppeaja jooksul omandamata ei tohiks jääda Lõputööde tegemine jätkub ajakava järgi ning kaitsmised toimuvad vastavalt olukorrale, kas tavapäraselt või internetikeskkonnas.

Pallase skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski võttis kaugtöö teise nädala kokku nii: „Olukorra totaalsus on kohale jõudmas, samuti sellega seotud muudatused. Eelmise nädala aktiivne pealelend on asendumas süvenemisega töösse eriolukorras.“

Pallasesse saab riigieksamiteta 

Pallase vastuvõttu riigieksamite võimalik edasilükkamine ei mõjuta, kuna riigieksamite nõudest sisseastumisel loobus kõrgkool juba kümme aastat tagasi.

Pallas võtab uusi üliõpilasi vastu sisseastumiskatsete tulemuste põhjal ja nõutav on keskharidus. Pallasesse pürgijad sooritavad erialaeksami, mis sisaldab mitmesuguseid ülesandeid ning meedia- ja reklaamidisaini õppekavale kandideerimisel ka portfooliot. Samuti on vaja teha motivatsioonieksam, mille käigus hinnatakse kandidaadi eeldusi valitud õppekaval õppimiseks, eneseanalüüsioskust, loovust ja silmaringi.

„Sel aastal rakendame vajadusel tingimuslikku vastuvõttu. Sisseastumiskatsetele saavad tulla ka need noored, kel on vastuvõtuperioodiks keskharidus veel formaalselt lõpetamata,“ kinnitas õppeprorektor Kristina Tamm. „Oluline on, et kandidaatide keskhariduse omandamist tõendavad andmed on jõudnud infosüsteemi SAIS uue õppeaasta alguseks.“

Järgmisel aastal jätkab Pallas uue arengukavaga ning plaanis oli alustada uut perioodi teema-aastaga „Julgus“.

„Näib, et veel kavandamisel olev arengukava algas olude sunnil enne tähtaega ja julguseaasta juba käib,“ ütles rektor Nuust. „Praegu on aeg, kus tuleb julgeda teha kiireid otsuseid.“

Pallas on võtnud eesmärgiks läbida eriolukorra aeg parimal võimalikul viisil – võttes sellest kaasa ideid edaspidiseks ning mitte midagi tegemata jättes teha teistmoodi.

Eriolukord võib isegi pakkuda teemasid, millega kunstitudengid nüüd tegelda saavad. „Dokumentalistikaalgavale kursusele on praegune olukord kätte mänginud pingestatud ja huvitava püstituse – kuidas pandeemilist keskkonda visualiseerida,“ kommenteeris Pallase fotograafia osakonna juhataja professor Peeter Linnap. „Mis on selles visuaalne ja mis jääb nähtamatuks? Mis muutub käitumises ja psüühikas, kui muutused sotsiokultuurilises keskkonnas on sedavõrd suured?“

Pallasesse astumise avaldusi infosüsteemis SAIS saab hakata esitama juunis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!