Kodukoolist koolmeistriks

30. apr. 2020 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Sirje Pärismaa.

Loodan südamest, et distantsõpe toob tublisti lisa meie ülikoolide õpetajakoolituse tänavustele vastuvõtunumbritele. Selleks on mitu eeldust.

Esiteks on tuhanded lapsevanemad saanud eriolukorras proovida koolmeistriametit. Eriti just paaril esimesel nädalal, kui uus õppekorraldus oli võõras nii õpetajaile kui ka õpilastele ning ülesannete maht ja koormus kasvas üle pea. Paljudest kodukontoris töötavaist vanemaist saidki õpetajad, ja mitte ainult ühe aine omad, nagu koolis kombeks, vaid laia profiiliga.

Ajapikku on kodus õppimine paika loksunud, osapooled harjunud ja loodetavasti jäänud vähemaks neid emasid-isasid, kes arvavad, et lapse hinded ja edasijõudmine on tema au, töö ja kohustus. Nagu võib lugeda sotsiaalmeedia postitustest, on paljudele vanematele omal nahal selgeks saanud, kui raske on õpetaja töö, ja nad on siiralt imestunud, kuidas õpetajad suudavad klassis ohjata paarikümmet õpilast.

Aga küllap on olude sunnil koduõpetajaks saanute seas ka neid, kes avastasid just nüüd, et nende õige koht on hoopis klassi ees ja nad võiksid teha karjääripöörde, sest neis peitub õpetajageen, jagub kannatlikkust ja pikka meelt, selgitamis- ja veenmisoskust, huumorisoont. Esimeseks proovile paneku võimaluseks kodusest auditooriumist suurema seltskonna ees on etteaste külalisõpetajana. „Tagasi kooli“ kutsub ka eriolukorras jätkama külalistundide andmist online-keskkonnas, et tuua õpilasteni teadmisi töömaailmast ja anda edasi elulisi oskusi. Youtube’is korraldab otseülekandeid „Tagasi kooli“ enda tiim ja nendest tundidest saavad osa võtta kõik soovijad. Zoomi keskkonnas korraldab külalistunde õpetaja oma klassi õpilastele. Veel maikuus jõuab külalisõpetamise ära proovida.

Kes tahab aga saada tõeliseks koolmeistriks, sel on mitu võimalust. Muidugi Tartu ja Tallinna ülikoolide õpetajaerialale astudes. Ei maksa peljata, et oled alustamiseks liiga vana. Viimaste aastate õpetajahariduse statistikast nähtub, et õppima asunute keskmine vanus on kõvasti tõusnud. Samuti pakuvad ülikoolid mitmeid võimalusi paralleelselt töötada ja õppida. Aga võib valida ka kiirema võimaluse klassi ette jõudmiseks – programmi „Noored kooli“ on samuti hakanud tulema „vanemaid“ noori.

Karjääripöördeks võib põhjuse anda ka elu ise, kui kodukontoris olles on töö päriskontoris ära kadunud. Kui ikka tunned, et sinus on pedagoogiverd, siis miks mitte teha julgeid, erilisi otsuseid sel erilisel aastal?


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!