Naissoost tippteadlaste portaali AcademiaNet lisandub 80 Eesti teadlast

6. apr. 2020 Eesti Teadusagentuur - Kommenteeri artiklit

Eesti teadusagentuur esitas edukate naissoost teadlaste portaali AcademiaNet 80 Eesti teadlase nimed.

Naisteadlaste nähtavust ja rahvusvahelist koostööd toetavat prestiižset portaali kasutatakse konverentsiesinejate, projektipartnerite ja välisekspertide leidmiseks. Nii üleilmselt kui ka Eestis on tihti märgata soolist tasakaalutust näiteks mitmesugustes vestlusringides – just naised on tihti alaesindatud või sootuks puudu. AcademiaNet pakub suurepärast võimalust otsida teadlasi, filtreerides neid uurimisvaldkondade ja asukoha järgi, et hõlpsalt leida soovitud piirkonna eksperte. Portaalist leiab iga teadlase kohta info tema karjääritee, spetsialiseerumisvaldkonna, publikatsioonide, peamiste projektide, uurimishuvide jms kohta.
Eesti teadusagentuuri juhatuse esimehe Andres Koppeli sõnul on väga oluline, et naisteadlased saaksid teaduse edendamises samaväärselt meestega kaasa lüüa. „Rahvusvahelises võrdluspildis näeme praegugi üsna head välja. Fakt, et AcademiaNeti oli võimalik esitada nii pikk nimekiri, näitab seda, et meil on eri teadusvaldkondades palju tugevaid naisteadlasi. See aitab soolõime edendamisele tublisti kaasa, aga kindlasti annab teha veelgi enam. Seetõttu tegelemegi teadusagentuuris aktiivselt soolõimealase info kogumise ja analüüsimisega,“ ütles Koppel.

Portaali jõuab Eesti naisteadlaste paremik vaid teadusagentuuri nominatsiooni kaudu. Esitamisel lähtuti teadlaste edukusest riiklike rühmagrantide taotlemisel ja tehti koostööd positiivselt evalveeritud teadusasutustega, kel oli lisaks õigus omalt poolt nominente esitada. AcademiaNetis olevad teadlased peavad olema silmapaistva akadeemilise kvalifikatsiooniga ja iseseisva uurimisrühma juhi kogemusega. Varasemalt, alates 2018. aastast on teadusagentuur portaali esitanud 16 Eesti naisteadlast ja plaanib nende nomineerimist jätkata ka järgnevatel aastatel. 

AcademiaNet on aktiivne alates 2010. aastast ja avatud kasutamiseks kõigile teadushuvilistele. Kokku on Swiss National Science Foundationi hallatavas portaalis esindatud rohkem kui 2800 teadlast üle kogu maailma.

Eesti teadusagentuur tegeleb viimastel aastatel aktiivselt soolise võrdõiguslikkuse teemaga. Möödunud aastal liitus teadusagentuur rahvusvahelise soolõimeprojektiga „GEARING-Roles“, mille raames luuakse teadusagentuurile ka soolise võrdõiguslikkuse kava.  

Aprillis AcademiaNet  portaali  lisanduvad Eesti teadlased:
Riina Aav, Tsipe Aavik, Kessy Abarenkov, Mare Ainsaar, Eva Liina Asu, Irina Blinova, Irina Didenkulova, Piret Ehin, Krista Fischer, Marina Grišakova, Katrin Heinsoo, Aveliina Helm, Irina Hussainova, Kaire Innos, Anneli Kaasa, Veronika Kalmus, Helle Karro, Kaja Kasemets, Margit Keller, Külli Kingo, Kai Kisand, Maia Kivisaar, Karin Kogermann, Anneli Kolk, Kairi Kreegipuu, Maarja Kruusmaa, Kristi Kuljus, Tiiu Kull, Tatjana Kuzovkina, Dagmar Kutsar, Kristin Kuutma, Mare Kõiva, Triinu Kõressaar, Marin Laak, Liisi Laineste, Äli Leijen, Liina Lindström, Liina Lukas, Endla Lõhkivi, Krista Lõhmus, Lembi Lõugas, Raili Marling, Helle Metslang, Lili Azin Milani, Reet Mändar, Anu Noorma, Tiina Nõges, Ilona Oja Açik, Ester Oras, Elin Org, Ivika Ostonen-Märtin, Tiina Paalme, Renate Pajusalu, Kaia Palm, Eva Piirimäe, Ulrike Plath, Kaija Põhako-Esko, Kaja Põlluste, Riinu Rannap, Ana Rebane, Triinu Remmel, Kristiina Ross, Ellu Saar, Virve Sarapik, Mari Sarv, Karin Sein, Tuul Sepp, Andra Siibak, Margit Sutrop, Pille Taba, Pire Teras, Oive Tinn, Tiia Tulviste, Anneli Uusküla, Maaja Vadi, Merike Vaher, Heili Varendi, Triin Vihalemm, Katrin Õunap ja Maarja Öpik.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!