Nõuandeid haridustöötajale töökorralduse kohta eriolukorras

15. apr. 2020 Heldi Ruiso kommunikatsioonispetsialist - Kommenteeri artiklit

COVID-19 haigust põhjustav koroonaviiruse puhang on tekitanud eriolukorra. Õpetajad pöörduvad Eesti haridustöötajate liidu (EHL) poole üha enam küsimustega, mis puudutavad karantiinis olijaid ja töösuhte korraldamist kaugtööl. Keerulises situatsioonis on murelikud ka tööandjad. EHL-i jurist KÜLLI KRÖÖNSTRÖM jagab soovitusi, mis aitavad haridustöötajatel eriolukorras paremini toime tulla.

Kuna tegu on kriisiolukorraga, muutub see pidevalt. Seetõttu soovitab EHL-i jurist Külli Kröönström jälgida lisaks tema soovitustele ka riigi teadaandeid, sest eriolukorras võib riik kehtestada tavapärasest erinevaid elu- ja töökorralduse reegleid. Kröönström toob välja seadustest tulenevad vastused küsimustele, mis on õpetajate hulgas viimasel ajal päevakorda kerkinud.

Töötaja õigused, kui töötajale on tehtud ettepanek võtta palgata puhkus, tervisepäevad või iga-aastane puhkus

 • Seisuga 13.03.2020 kehtib töölepinguseadus. Kuigi kehtestatud on eriolukord, kehtivad hädaolukorra seaduse kohaselt töötajate õigused muutumatutena edasi. Olukord võib muutuda hädaolukorra seaduse alusel tulenevalt vajadustest ning seda otsustab Eesti Vabariigi valitsus.
 • Tööandjal ei ole õigust palgata puhkust ise määrata. Palgata puhkus antakse ja vormistatakse ainult poolte kokkuleppel. Eesti riik on teinud otsuse sulgeda koolihooned, aga õppetöö jätkub e-vormis. Seega, õpetajatel säilib nende senine töö.
 • Tervisepäevale jäämine sõltub alati töötaja enda initsiatiivist. Tervisepäevad pole riiklikult määratud (kui, siis on need kehtestatud kas kohalikus omavalitsuses või haridusasutuses). Tööandja ei saa otsustada ega ka teada, millal töötaja vajab arstiabi või haiguslehte ega seda, kas vaba päev oleks tervise huvides oluline või mitte. Tervisepäevale mineku otsustab ainult töötaja ise.
 • Tööandja peab kinni pidama kehtestatud puhkuse graafikutest. Iga-aastase puhkuse graafikut saab muuta ainult poolte kokkuleppel (töölepinguseadus § 69 lõige 4).
 • Kui 2020. aasta põhipuhkuse graafik on veel koostamata (puhkuse graafik peab olema kinnitatud I kvartali lõpuks) ehk on alles koostamisel, siis kehtib tavakohaselt printsiip, et puhkuse aja määrab tööandja, aga ta kuulab ära iga töötaja arvamuse. Kui töötaja soov on ühildatav õppeasutuse huvidega, siis töötaja soovi arvestatakse (töölepinguseaduse § 69 lõige 1).
 • Isikute ring, kellele peab andma põhipuhkust neile sobival ajal, on fikseeritud töölepinguseaduse § 69 lõikes 7.
 • Kui sulle on tehtud ettepanek minna palgata puhkusele, siis mõtle töölepinguseaduse § 37 rakendamisele. See õigusnorm annab tööandjale võimaluse vähendada töötajate töökoormust ja töötajate töötasu kuni miinimumpalgani, kui eriolukorrast tekkinud majanduslikel põhjustel on kokkulepitud töötasu maksmine tööandjale üleliia koormav. Tööandja peab sellest töötajat kaks nädalat ette teatama ja informeerima ka usaldusisikut.

Soovitused töösuhte korraldamiseks kõigile kaugtöö tegijatele ja karantiinis olijatele

 • Iga dokument, millele sa alla kirjutad, peab olema sinu tahe. Kui dokumendis on punkte, mida sa õigeks ei pea (näiteks palgata puhkus, töölt lahkumine jms), siis püüa läbirääkimiste teel saavutada endale parim lahendus.
 • Saavutada tööandjaga kokkulepe, et tehakse kaugtööd.
 • Ära tee ennatlikke kokkuleppeid. Riik on kasutusele võtmas töötukassa reserve just nende töötajate töötasu hüvitamiseks, kelle töökoormus ja seega ka sissetulekud on eriolukorra tõttu vähenenud ning kes on sunnitud koju jääma.
 • Lepi kokku iga-aastases palgalises puhkuses.
 • Kui inimene on haige, saab ta ise endale avada haiguslehe.
 • Võta tervisepäevi.
 • Äärmisel juhul nõustu tööandja kokkuleppega palgata puhkuseks. Seda ei soovita enne teha, kui eeltoodud juhud on ammendunud. Palgata puhkusele saab töötajat saata ainult töötaja enda nõusolekul. Nagu eespool mainitud, püüa antud olukorras läbirääkimiste tulemusena saavutada töölepinguseaduse § 37 rakendamist.

EHL pakub oma liikmetele tasuta tööalast juriidilist abi. Kirjuta e-aadressil kylli.kroonstrom@ehl.org.ee. Sellelt lehelt leiad ametlikult kinnitatud infot ja juhiseid uue koroonaviiruse puhangu kohta: Töölepinguseadus. Tööinspektsiooni koduleht jagab samuti värskeid uudiseid ja nõuandeid, kuidas tööd korraldada.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!