Oskused on usaldusväärsem edukuse mõõt kui kirgede tagaajamine

24. apr. 2020 Kaire Viil TalTechi Virumaa kolledži humanitaarainete töörühma juht, andragoog - Kommenteeri artiklit

Cal Newport selgitab oma raamatus „Ole nii hea, et nad ei saa sind ignoreerida”, miks on õigesti töötamine olulisem kui südamelähedase töö leidmine. Töö ja hobi peaks autori arvates olema lahus, sest inimene vajab vaheldust ning peale tähenduslikku tööpäeva on hea tegelda harrastustega.

Raamatus on juttu sellest, milliste kriteeriumide järgi valida eriala, töökohta või uut elukutset. Miks aastakümneid mantrana korrutatud soovitus „Vali selline töö või eriala, mis sulle meeldib!” ei ole tegelikult kuigi hea mõte. Soovitan Cal Newporti kirjutatud raamatut tööelust, enesearengust ja motivatsiooni tõstmisest lugeda igaühel, kellele läheb korda kogeda tööst õnnetunnet ning kes peavad inimesi karjäärivalikul juhendama.

Karjäärinõustajad ning eneseabiraamatud ja -artiklid on aastakümneid soovitanud järgida oma kirge ning valida eriala või töökoht selle järgi. Niisuguse mõtteviisiga on tööturule tulnud juba mitu põlvkonda, kuid tööjõu-uuringute järgi pole rohkem kui 60% inimestest oma tööle pühendunud ega sellega rahul. Digiajastul on suhtumine kutsumusse ja selle järgimisse muutunud, kuna enamik inimesi ei tea, mis on nende põhitegevus kümmekonna aasta pärast.

Eduelamus tõstab motivatsiooni

Cal Newport kirjutab oma raamatus, miks hobi ja kirg ei peaks elukutse ja töökoha valikul olema prioriteet. Ta ütleb, et inimene on õnnelikum siis, kui hobi jääb toredaks vaba aja tegevuseks, kuna inimene vajab vaheldust ning tööväline aeg võiks kuluda teistlaadsetele harrastustele. Kui inimene on suurema osa päevast hõivatud ühtemoodi tegevusega, võib peagi tekkida tüdimus ning rutiin. Valides ameti hobi järgi, võib inimene oma valikus kiiresti pettuda, kuna päris tööpäevad ei pruugi olla sellised nagu harrastusega tegelemine.

Kui paljud saavad olla elukutselised tantsijad, lugejad, sportlased või melomaanid? Lugeja võiks mõelda sellele, mida talle meeldib teha, ja valida erialaks või töökohaks hoopis midagi muud.

Kuidas siis leida tööelus kirge, kui eriala või amet pole esialgu nii põnev kui vabaaja tegevus? Cal Newport soovitab oma raamatu pealkirjas saada oma valdkonnas selliseks tipptegijaks, et teid ei saa eirata. Autor kirjutab uurimusest, kus näiliselt kuivade ja rutiinsete ametite pidajad hakkasid pingutama ning püüdsid iga päev oma ülesandeid täita kasvõi ühe protsendi võrra paremini kui eile. Nii on võimalik väljuda mugavustsoonist ning end iga päeva lõpus tunnustada.

Seda võtet saab kasutada igaüks – teen täna veidi paremini kui eile ning igapäevane eduelamus tekitabki töö suhtes kirge. Kompetentsus, õigesti ja hästi töötamine tekitab motivatsiooni ning tõstab enesekindlust. Iga inimene tahab olla professionaalne. Sellise hoiakuga töötaja on harjunud iga päev leidma aega ning tahet omandada midagi uut.

Vilumus tuleb harjutades

Autor soovitab tööotsijal, õppuril ja spetsialistil oma mõttemustreid muuta. Selle asemel et küsida: „Mida see töökoht mulle pakub?”, võiks juurelda selle üle: „Mida mina saan organisatsioonile pakkuda?” Võtke selleks mõtteharjutuseks aega ning pange kirja 15 mõtet, kuidas saate töökohale kasulik olla. Selline mõtteviis innustab pingutama ning eduelamust saama. Tööalane õnn peitub paljuski väga heades oskustes. Valdkonna asjatundja on lugupeetud inimene, kes saab ise oma tegemisi kontrollida.

Autor soovitab enne kannapöörde tegemist, uue eriala valimist, lisatöö leidmist vajalikud oskused endise töö kõrvalt selgeks õppida ning end pidevalt täiendada. Soovitatakse õppida haruldasi oskusi, võtta ette järjest keerulisemaid ülesandeid. Vilumused tulevad harjutades, tagasisidet saades ning enda tegevust analüüsides. Enesearengule on kasulik, kui töötad väga tugevas meeskonnas. Võimekad inimesed innustavad pingutama ja sama tubli olema.

Tippspetsialistidelt saad väärtuslikku tagasisidet. Paraku on paljud inimesed mugavustsoonis, väldivad proovikivisid ega koge seetõttu tööõnne ega eduelamusi. Kui tunned, et ülesanded on veidi keerulised, ebamugavad, ongi need parasjagu motiveerivad. Autor toob näite, et sportlastel ja muusikutel on teadmustöötajatest veidi lihtsam töötulemusi näha. Neil on karjäärikapitali kogumine motiveerivam – töö ja pingutuse tulemused on nähtavamad ja lihtsamini mõõdetavad.

Autor soovitab spetsialistidel oma teadmisi ja oskusi jagada – blogida, artikleid kirjutada, õpitubasid juhendada. Ka need tegevused kasvatavad karjäärikapitali, mõjukust, eneseteadlikkust ning aitavad saada oma valdkonna arvamusliidriks. Cal Newport kutsub üles end ja oma aega väärtustama. Pange tööpäeva tegevused kirja, et mõte ei hajuks ning vähem tähtsad mugavustsoonis olemise tegevused ei ahvatleks. Soetage endale kvaliteetsed töövahendid, kuna needki innustavad endast parimat andma.

Iga päev professionaalsemaks saamine, oluliste asjadega tegelemine, õhinapõhine eneseareng teevad inimese spetsialistiks, keda ei saa ignoreerida.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!