Tartu ülikooli majandusteaduskond jagab koostöös LHV-ga teadmisi pangandusest

15. mai 2020 LHV Pank - Kommenteeri artiklit

Sel kevadsemestril avanes Tartu ülikooli tudengitel esmakordselt võimalus läbida vabaaine „Kaasaegse pangandusettevõtte toimimine LHV Panga näitel“. Aine populaarsus annab lootust ka edaspidiseks koostööks.

Tartu ülikooli majandusteaduskonna vabaainete hulka lisandunud loengusari kaasaegse pangandusettevõtte toimimisest LHV näitel osutus tudengite hulgas rekordiliselt populaarseks, kui esmakordselt loetud aine kursusele registreerus eri teaduskondadest kokku 54 tudengit.

LHV Noortepanga projektijuhi Liis Lepiku sõnul on see osa Noortepanga missioonist aidata kaasa Eesti noorte finantskirjaoskuse edendamisele. „Tegeleme iga päev noorte finantshariduse edendamisega. Külalistunnid koolides, artiklid meedias ning sotsiaalmeediapostitused ja videod on loomulik osa senisest tööst, mistõttu olime kohe nõus ka järgmise sammu astuma ning Tartu ülikooli majandusteaduskonnaga koostööd alustama,“ lausus Lepik.

Idee sellise vabaaine kokkupanekuks tekkis Tartu ülikooli rahanduse õppejõul Mark Kantšukovil, kes soovis kaasata praktikuid õppetöösse märksa sügavamal tasemel kui üksikute külalisloengute läbiviimine. „Minu mäletamist mööda on see esimene taoline aine TÜ majandusteaduskonna ajaloos, mille raames ühe äriettevõtte juhid annavad läbilõike ettevõtte toimimisest selle eri funktsioonide käsitlemise kaudu,“ selgitas Kantšukov. 

Kuivõrd koostöö on kulgenud edukalt ning senine tagasiside positiivne, loodetakse projektiga ka edasi minna. „Võimalusel soovime selle projektiga jätkata. Nüüd on esimene kogemus käes ja teatav põhi all, et ainet järgmine kord veelgi põnevamalt läbi viia. Lisaks jäi pooltel LHV töötajatest lektoritel rahvusülikoolis kohal käimata ning loeng tuli eriolukorra tõttu interneti vahendusel läbi viia,“ ütles Liis Lepik, lisades, et ootamatult alanud eriolukorrale reageeriti kiiresti ning veebi kolinud loengud takistuseks ei saanud.

Ka ülikoolipoolseks aine eestvedajaks olnud Kantšukov sõnab, et majandusteaduskonnal on selge soov koostööd jätkata. „Minu soov on, et järgmisel korraks saaks aine toimuda sajaprotsendiliselt auditooriumis – see võimaldab tudengite ja lektori vahel auditoorse diskussiooni teket ning kasutada ka vahetumaid hindamistegevusi, mida veebipõhiselt nii hästi kasutada ei saa,“ täiendab ta.

Majandusteaduskonna magistritudengina aine läbinud Sten Mirski sõnul jäävad loengud enim meelde spetsialistide kaasamisega. „Õppetöö praktilisus on ülikoolides pikaaegne probleem ja tihtipeale ei valmista kool tudengeid tööturule sisenemiseks piisavalt hästi ette. Usun, et sarnased ülikooli ja ettevõtete vahelised õppeained on kasulikud mõlemale – tudengid näevad, milliseid süsteeme ja meetodeid ettevõtted tegelikult kasutavad ning ettevõtjad saavad nii talendikat tööjõudu kui ka ülikoolisisest majandusharitust parandada,“ lausus ta.

Samuti vabaaine läbinud õigusteaduskonna esimese kursuse tudeng Anita Mutso ütles, et varem ta pangandusettevõtte toimimisest väga palju ei teadnud. „Olin kursis üldiste asjadega, mis puudutavad laenamist, investeerimist, lepingute sõlmimist jne, millega tavaklient igapäevaselt kokku võib puutuda. Peale selle aine läbimist ei ole aga pank pelgalt asutus, mis inimeste raha hoiustab ja valvab. Selles ettevõttes on palju erinevaid valdkondi, alustades juhtkonnast või juriidilisest toest kuni turunduseni välja, mis kokkuvõttes moodustabki panga kui terviku,“ kirjeldab Mutso.

„Tore oli kuulda rääkimas just inimesi, kes puutuvad selle valdkonnaga tööasjus igapäevaselt kokku. Kui paljud ainekavad on ajas muutumatud, siis kõnealuses aines omandasime informatsiooni, mis kirjeldas seda, mis toimub praegu pangandussektoris,“ lisas ta.

Kümne loengu jooksul andsid LHV töötajad ülevaate sellistest teemadest nagu panga funktsioonid tänapäeval, finantsjuhtimine, ettevõtete ja eraisikute finantseerimine, investeerimine, küberturvalisus ja IT panganduses, panga juriidika ning turundus ja kommunikatsioon.

Ka LHV Noortepanga projektijuht Liis Lepik nõustub, et just oma ala professionaalidest esinejad annavad ainele erilise väärtuse. „Lisaks pikaajalise kogemusega valdkonnaspetsialistidele jagasid oma teadmisi LHV Groupi juht Madis Toomsalu ning LHV Panga juhatuse liikmed Indrek Nuume ja Meelis Paakspuu. Ehk avastas mõni noor just selle aine raames oma kire panganduse vastu,“ lisab ta.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!