Urvaste kool ja Valgamaa KÕK laiendavad koos kutseõpet

29. mai 2020 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit

Urvaste koolis omandavad õpilased põhiharidust põhikooli lihtsustatud õppekava järgi. Pärast seda võib haridusteed jätkata sealsamas, õppides elukutset. Koolil on kolm kutseõppepartnerit ja sügisest alates saab omandada nelja ametit.

Mõne aasta eest pakkus Valgamaa kutseõppekeskus oma Valga linnas Loode 3 asuvas koolimajas lihtsustatud õppekavaga õpilastele puidupingioperaatori 3. taseme õpet. „Sellest hakkas meie peas tiksuma mõte, et kindlasti on ka õpilasi, kes sooviksid õppida 2. taseme õppekavadel,“ rääkis Valgamaa KÕK-i õppedirektor Hiie Taniloo.

Vastuvõtt täitis ootuse

Selle ideega mindi kutseõppekeskusest ligi poolesaja kilomeetri kaugusele Urvaste kooli oma mõtet tutvustama. Plaanil oli jumet, Urvaste kolleegidele mõte meeldis. Koostöö käivitus ning valmis köögiabilise 2. taseme õppekava õppeajaga kaks aastat. Vastuvõtt 2019/2020. õa suvel täitis algatajate ootusi ning sügisest alustas Valgamaa KÕK-i õppegrupp Urvaste koolis. Seal toimub igapäevane õpe ning õppurid elavad-ööbivad kooli ühiselamus.

Kuna õppima asunud noored on Valgamaa KÕK-i õpilased, korraldas vastuvõttu Valga KÕK. Kuigi 2. taseme õppekavade õppijatele ei ole haridusnõuet, toimusid vestlused kõigi õpilaste ja lapsevanematega, et selguks soovijate õpisobivus. Näiteks on köögiabilistel õppevahenditena kasutusel mitmesugused tööriistad ja seetõttu tuli kindlaks teha, et tulevased õppijad suudaksid eriala omandada. Kandideerijatega vestles Valgamaa KÕK-i sotsiaalpedagoog-õpetaja, kes asus ka uute õpilaste kursusejuhatajaks.

Väikerühmas toimuvasse õppesse võeti sügisel vastu seitse noort, kellest praegu õpib kuus. Neil on võimalik taotleda kõiki soodustusi ja toetusi – sõidukulude hüvitist, õppestipendiume jm –, mis on mõeldud kutseõppeasutuse päevases õppes täiskoormusega õppijatele.

Köögiabilised õpivad Urvastes. Ka suurem osa praktilisi tunde toimub Urvaste koolis, kus on õppeköök kõige vajalikuga. Õpilaste sotsiaalsete ja suurköögis toimetamise oskuste arendamiseks on neil aeg-ajalt praktilised tunnid ka Valgamaa KÕK-i peamajas asuvas õppeköögis.

Õppisid ka õpetajad

„Nagu ikka, oli algus raske, aga õppisime palju,“ ütles Taniloo. Tema sõnul laienes selle koostöö tulemusena kutseõppekeskuse inimeste silmaring ning muututi sallivamaks. Alustati ka oma õpetajate koolitamist koostöös Astangu kutserehabilitatsioonikeskusega, kes aitas korraldada praktilisi seminare suurema toetusvajadusega õpilaste õpetamisest.

KÕK-i sisekoolitusel omandati teadmisi sellest, kuidas rakendada individuaalset õppekava kutsekoolis. Sellel koolitusel oli Taniloo sõnul kolm õpiväljundit: analüüsida individuaalse õppekava (IÕK) ülesehitust ja osasid; arutleda IÕK rakendusvõimaluste ja vajalikkuse üle ning koostada õpetaja tööplaani kohandatud rakenduskava (IÕK lisa) õpilase hariduslikke erivajadusi silmas pidades.

Koolituse käigus õpiti vahet tegema tuge vajava õpilase ja haridusliku erivajadusega õpilase vahel, õpiti tundma sekkumise tasandeid (üld-, tõhustatud- ja eritugi) ning tutvuti värskelt jõustunud määrusega „Haridusliku erivajadusega õpilase kutseõppeasutuses õppimise tingimused ja kord“. Õpiväljundite saavutamiseks parendati kooli IÕK-vormi ning praktiseeriti õpetaja töökava koostamist HEV-õpilase toetamiseks. Koolitaja oli oma õppeasutuse sotsiaalpedagoog Britten Kerb.

Uueks õppeaastaks on Valgamaa KÕK-il kokku lepitud Maarja külaga koolitus „Praktikult praktikule“. „Saime uusi koostööpartnereid, kellest peamine on Maarja küla, tänu kellele avanes meile senitundmatu valdkond,“ rääkis Taniloo. „Maarja küla on meile justkui mentor. Nende käest saame nõu ja abi. Lisaks tutvustavad nad meie õppimisvõimalusi oma külas.“

Uus õppekava sai kinnituse

Valgamaa KÕK oli oma ettevõtmisega Taniloo sõnul siiski alles alguses. Köögiabilise eriala 2. taseme avamise järel hakati mõtlema poiste õpetamisele.

Valgamaa KÕK-il on õigus õpetada materjalide töötlemise (klaas, paber, plast, puit) õppekavarühmas, kuid kutsestandardit, mille alusel õppekava teha, polnud. Hea lahendus leiti koostööpartneri, Astangu kutserehabilitatsiooni keskuse näol, kus pakutakse õpet puidutöötleja teise taseme õppekaval.

Tänu nende abile ja mööblitootjate liidu toetusele valmis Valgamaa KÕK-i puidutöötleja 2. taseme õppekava, mis kinnitati HTM-is tänavu mais. Kavas on ette nähtud ka 390 tundi praktikat. See toimub tootmisettevõtetes ning kohad otsib kool koostöös õpilasega. Pärast kursuse lõpetamist saavad 2. taseme oskusega noored minna tööle puidutöötlusettevõttesse, kaitstud tööle või edasi õppima.

Koostöö kolme kutseõppeasutusega

Urvaste kooli juures on võimalus jätkata õpinguid pärast põhikooli lõpetamist lisaks Valgamaa KÕK-ile ka Võrumaa KHK ja Räpina aianduskooli (valikaasta) õpperühmades.

Urvaste kooli ja Valga Jaanikese kooli direktor Jaanika Käst rääkis, et kutseõppega alustati 2012. a sügisel ja esimene koostööpartner oli Võrumaa KHK. 2017. a sügisel lisandus Räpina aianduskool ja 2019. aastal Valgamaa KÕK. Sihtrühm on toimetulekuõppe läbinud noored. 2. septembril 2019. a sõlmiti pidulikult nelja kooli hea tahte koostöölepe.

Võrumaa KHK-s saavad noored õppida kahe aasta jooksul puhastusteenindaja abiliseks, omandades lihtsamate tööde oskused. Räpinas on võimalik õppida abiaednikuks.

2016. aastal tähistas Urvaste kool 40. aastapäeva. Koolis on tänavu 30 kutseõppurit. Jaanika Käst alustas direktorina 2018. a jaanipäeval.

Lisaks nüüd ka Ämmuste kool

Praegu õpib Valgamaa KÕK-is 693 õpilast ja käimas on uute õppurite vastuvõtt. Kui aasta tagasi alustati Urvaste õppegrupiga, siis nüüd oodatakse kutseõppijaid ka Ämmuste kooli. Seal saab õppida puhastusteenindaja abiliseks ja puidutöötlejaks. Urvaste koolis hakatakse õpetama puidutöötlejaid ning võetakse taas õppima ka köögiabilise erialale.

Ämmuste ja Urvaste kooli plaanitakse kokku vastu võtta neli õpperühma, igaühte kuus õpilast, kes kõik saavad omandada eriala 2. taseme.


Hea tahte leppele kirjutavad alla neli koolidirektorit, (vasakult) Tanel Linnus, Jaanika Käst, Kalle Toom ja Margus Ojaots. Foto: Urvaste kool

Hea tahte koostöölepe

2. septembril 2019, Urvastes

Valgamaa kutseõppekeskus (registrikood, aadress), Räpina aianduskool (registrikood, aadress), Võrumaa kutsehariduskeskus (registrikood, aadress) ja Urvaste kool (registrikood, aadress) lepivad kokku, et siin nimetatud kutseõppeasutused viivad läbi Urvaste koolis kutseõpet ja kasutavad selleks Urvaste kooli ruume, sh õpilaskodu. Koostöös ollakse lahenduskesksed ja suhtlemine põhineb vastastikusel austusel.

Leppele on alla kirjutanud Jaanika Käst, Urvaste ja Valga Jaanikese kooli direktor, Margus Ojaots, Valgamaa KÕK-i direktor,  Kalle Toom, Räpina aianduskooli direktor ja Tanel Linnus, Võrumaa KHK direktor.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!