Eurütmiakoolitus – ainukordne võimalus

12. juuni 2020 Virgi Ojap Eesti eurütmiakoolituse kolleegiumi liige - Kommenteeri artiklit

8. jaanuaril 2021 algab Viljandis eurütmiakoolitus. Osalemissoovist saab teatada 15. septembrini e-aadressil eurytmiakool@gmail.com.

Eurütmiakoolitus kestab viis ja pool aastat (2021–2026) ja toimub koostöös TÜ Viljandi kultuuriakadeemiaga. Kaasatud on välisõppejõud, mentorkooliks on Eurythmy West Midlands Suurbritannias.

Selle koolitusega luuakse Eestis võimalus omandada eurütmia baasharidus põhitöö kõrvalt, täiendusõppena. (Tavapäraselt tuleb sama koolituskava läbimiseks õppida 4–5 aastat statsionaarses õppes välisriikides.)

Uus liikumiskunst

Eurütmia on orgaaniliselt seotud kolme elemendiga: ilu, pedagoogika ja teraapia. Kreeka keeles tähendab sõna „eurütmia“ ilusat liikumist.

Eurütmia ei ole tants ega pantomiim. Eurütmiat nimetatakse nähtavaks kõneks ja nähtavaks muusikaks, kuna kuuldavad helid muudetakse liikumise kaudu nähtavaks.

Kunstid on kas plastilis-ruumilised (maalikunst, skulptuur jmt) või helilis-ajalised (muusika, draamakunst jmt). Eurütmia ühendab endas mõlemat – vormivat-plastilist ja ajalis-helilist. Eurütmia arendab neid kõige puhtamal, matemaatilis-kunstilisel viisil.

Aga mis on õpiväljund?

Lapsed õpivad liikumise kaudu orienteeruma geomeetrilistes vormides, mitmesugustes rütmides. Harjutatakse kaanon- ja vastandrütme, peegelvorme jmt. Selle kaudu muutub ka nende mõtlemine liikuvamaks, oluliselt tugevneb sisemine kujutlusvõime. Kindlasti ei olnud päris asjata Platoni akadeemia uksel kiri: „Ärgu astugu siit sisse see, kes ei tunne geomeetriat.“

Eurütmiaõpetaja teab, et tempo ja rütmide kombinatsioonidega saab haarata energia ülejääkidega lapsed mõtestatud liikumisse. Meloodia ilu toidab kurvameelset või enesesse tõmbunud hinge.

Eurütmiaga kaasneb muusikateooria algtasemel omandamine, sest liikumisse valatakse objektiivselt kõlavad helitoonid, intervallid, takt, rütm, meloodia ja kõik muu muusikas sisalduv. Kõneeurütmias muudetakse žestide abil nähtavaks häälikud ja sõnad. Avaneb keeletarkus ja sõna jõud. Kõik see on mitu korda sügavam ja jäävam kui paberile (ekraanile) kirjutatu või lihtsalt päheõpitu.

Lõiming

Eurütmia annab õpetajatele, koolitajatele, loomeinimestele võimaluse leida õppeainete, maailma nähtuste ja kunstielementide ühisosi. Nii teatab üks 8. klassi poiss eurütmiaõpetajale, et tahaks jälle teha Mozarti „Türgi marssi“, mida oli muusikatunnis kuulanud, teine, et Bach on lahe, ja kolmas, et kõige ilusam eurütmiapala põhikooli kestel oli ikkagi Pärdi „Alinale“. Seesama kapuutsi alla varjunud poiss paneb selga eurütmiarüü ja jälgib liikudes hoolikalt Schuberti meloodiajooniseid.

Ilu päästab maailma, on öelnud Fjodor Dostojevski. Eurütmias saame seda kogeda.

Rohkem infot koolituse kohta


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!