Koolitust mõõda kümme korda, vali üks kord 

17. juuni 2020 Madli Leikop EPALE täiskasvanuhariduse saadik - Kommenteeri artiklit
Õppijal (tarbijal) on õigus saada koolitusteenuse kohta vajalikku ja tõest teavet teadliku valiku tegemiseks.  Foto: erakogu

Valminud on tasuta õppematerjal „Vali koolitus targalt“, mis näitab täiskasvanud õppijale samm-sammult, kuidas hinnata pakutava koolituse kvaliteeti.

Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkonna EPALE ja Eesti töötukassa koostöös valminud õppematerjal koosneb õppevideost ja allalaetavast töölehest. Õppematerjalid on tasuta kättesaadavad EPALE kodulehelt bit.ly/koolitustargalt.

Koolitusturult leiab täiskasvanud õppija koolitusi alates kutsekvalifikatsiooni tõstmisest ja lõpetades liivamandala rajamise intensiivkursusega. Kuidas orienteeruda koolituste džunglis? Kuidas olla kindel pakutava kvaliteedis ja koolitaja usaldusväärsuses? Tundub ju, et kui koolituse teema läheb kokku õppija vajadustega, kuupäev on paigas ja hind vastuvõetav, siis ongi kõik korras, mine ja õpi. Kummati tuleks koolituse valikul palju rohkemale tähelepanu pöörata, alates kasvõi kõige nähtavamast: missugust infot leiab – või ei leia – koolitusfirma kodulehelt.

Koolitust saab muidugi valida ka ilma õppevideot vaatamata ja töölehte täitmata. Aga siis on suurem tõenäosus, et ostate kehva kauba. Tarbijad on vajanud kaitset näiteks murega, kus ettevõtja lubas koolitust läbi viia kahe-kolme kuu jooksul pärast arve maksmist, kuid lükkas koolituse aega pidevalt edasi. Et tarbijal oli koolitust vaja, valis ta teise firma, ent esialgne viivitas raha tagastamisega. Või koolitaja ei täida lubatud õppekava ning mõtleb välja järjest uusi asju, mida õppijad peavad koolituse lõpetamiseks ja tunnistuse saamiseks tegema, kuid millest varasemalt pole üldse juttu olnud. On ka juhtunud, et reklaamitakse üht koolitajat, aga õppijate ees on hiljem hoopis keegi teine.

Uuest õppevideost „Vali koolitus targalt!“ saab teada, kuidas hinnata koolituse vastavust õppija eesmärkidele, kontrollida koolitaja kogemust ja pädevust, analüüsida enda reaalseid võimalusi koolituse läbimiseks täies mahus; selgitatakse, miks pöörata tähelepanu koolituse toimumise kohale, ajale, teooria ja praktika mahule ning muidugi maksumusele.

Õppevideo vaatamisel ja huvipakkuvale koolitusele mõeldes saab märkmeid teha töölehele. Küsimustele saab vastata kas „jah“ või „ei“. On ju mõistetav, et kui ei ole selged koolituse eesmärgid; need ei kattu õppija eesmärkidega; õppijal ei ole näiteks vajalikku keeleoskust koolituse alustamiseks või pole teada, kuidas koolituse eest tasutakse, siis ei maksa valikut teha.

Õppevideos saab subtiitrid valida eesti, inglise ja vene keeles. Tööleht on valikus samuti kolmes keeles.

Koolitus on vahend eesmärkide täitmiseks. Õppijal (tarbijal) on õigus saada koolitusteenuse kohta vajalikku ja tõest teavet teadliku valiku tegemiseks. Võta viis minutit aega ning tutvu ja kasuta õppematerjali „Vali koolitus targalt!“ EPALE kodulehelt. Viis minutit on väike investeering kindlustamaks, et viis tundi, päeva, nädalat või kuud kestnud koolituse kohta saaks hiljem öelda: „12 punkti!“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!