Õpilased kujundavad Pärnu linnaruumi

12. juuni 2020 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit
Siinmaa pargi kavandid, mis valmisid gümnasistidel õppetöö käigus. Foto: PÜG

Pärnu ühisgümnaasiumi õpilased kavandasid ja teostasid 3D-kujul kooliesise pargi projekti, mis anti kooliaasta lõpul üle linnavalitsusele. Ideede teostumisel saab Pärnu tuntuima arhitekti Olev Siinmaa nime kandev park uue väljanägemise.

Pärnu ühisgümnaasiumi õpilased, kes sel õppeaastal kuulasid maaülikooli lektori, maastikuarhitekt Kadi Maikovi loenguid ja omandasid teadmisi aiakujundusest, kujundasid oma koolihoone ees asuva väsinud ilmega pargi uuel moel.

Pärnu linnaarhitekti Olev Siinmaa nimelises pargis pole enam kui paarkümmend aastat palju muutunud. Puude varjus on Siinmaa projekteeritud ja 1941. aastal valminud koolimaja.

Pärnu tuntuima arhitekti Olev Siinmaa nimeline park asub tema enda projekteeritud praeguse Pärnu ühisgümnaasiumi ees. Sinna kogunesid Eesti lipu päeval õpilased, õpetajad ja linnavalitsuse liikmed pidulikuks sündmuseks, kus gümnasistid tutvustasid oma ettekujutust, milline võiks Siinmaa park välja näha. Noorte eesmärk on muuta atraktiivsemaks haljasala, kust praegu ainult läbi kõnnitakse. Visioon anti dokumendina üle abilinnapeadele, hariduse, kultuuri ja sotsiaalvaldkonna abilinnapeale Varje Tipule ja rahanduse abimeerile Meelis Kukele.

Kunsti- ja arhitektuuriõpetaja Marika Ristmäe rääkis, et õpilased hakkasid pargi uuendamise ideedega tegelema 2018. aastal. Nad kuulasid loenguid pargi- ja aiaruumi tähendusest ning valmistasid pargi 3D-maketid.

Kooli projektijuht Liis Raal-Virks nimetas selle ettevõtmise juures kõige tähtsamaks asjaolu, et noored kasvavad sel viisil tegutsedes aktiivseteks kodanikeks.

12. klassi õpilased Kaileen ja Johanna lugesid ette ideid, mida on vaja pargis ellu viia: uuendada valgustust ja pargiteid, luua vestlusalasid ja istumiskohti, istutada taimi, puid ja põõsaid, rajada joogikohad lindudele jne. Noored tahavad, et park kutsuks seal aega veetma ja mitte ainult läbi kõndima. Pargi keskne kujunduselement võiks olla voolava veega purskkaev.

Pärnu linnaaednik Anu Nurmesalu toetas noorte ideed ja tunnistas, et see on tal esmakordne kogemus, kus õpilased tahavad kujundada linnaparki. Idee on linnaaedniku sõnul töömahukas, alustada võiks valgustusest ja teedest. Nurmesalu lisas, et linn on valmis pargis töid juhendama, kui koolinoored kaasa löövad.

Meelis Kukk ütles, et õpilaste kavandatut pole praegu linna arengukavasse planeeritud. „Kui asjad arenevad, peab sellele ka rahanumber juurde tulema,“ sõnas abilinnapea. Järgmise aasta eelarvet pole linn veel koostama hakanud, seda tehakse sügisel.

Õpilaste pargiideed said alguse 2018. a alanud arhitektuuriteemalisest Erasmus+ projektist „Meie roheline Euroopa linn“ („Our Green European Town“), mille eestvedaja on Pärnu ühisgümnaasium, ja sellele aasta hiljem lisandunud projektist „Ehitame homset elukeskkonda“ („Construisons l’espace de vie de demain“).


Pärnu ühisgümnaasiumi hoone

1925. aastal plaaniti Riia eeslinna, nagu tol ajal Pärnu Riia maantee äärset linnaosa nimetati, ehitada koolimaja ja korraldati arhitektuurivõistlus. Praeguse Pärnu ühisgümnaasiumi hoonet hakati ehitama linnaarhitekt Olev Siinmaa projekti järgi 1937. aastal. Koolimaja valmis lõplikult 1941. Maja ees olev park kandis 1942. kuni 1980-ndateni Miina Härma nime ja sai Siinmaa-nimeliseks 1980-ndate lõpus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!