Hea kunstikonkurss innustab isemoodi kunsti looma

21. aug. 2020 Kertu Sillaste žürii liige, kunstiõpetaja - Kommenteeri artiklit
Näiteid H. Chr. Anderseni konkursile esitatud paberlõike tehnikas teostatud töödest. Allikas: www.dki.lv/papercuts-competition-estonia

Taani kultuuriinstituudi ja Taani saatkonna korraldatud Hans Christian Anderseni muinasjuttude aineline konkurss „Paberlõiked“ suunas lapsi Anderseni paberlõikepilte uurima ja midagi samasugust looma.

Hans Christian Anderseni muinasjutuvaramu on rikkalik ja hästi tuntud. Kas otse originaalis või lühenduste, muganduste ja ümberjutustuste kaudu teavad lapsed hästi Pöial-Liisit, väikest merineitsit, vankumatut tinasõdurit, inetut pardipoega, metsluikesid, ööbikut ja keisri uusi rõivaid. See mitmekesine jutuvalik on suurepärane algus kunstikonkursiks.

Konkursi nimi „Paberlõiked“ viitab sellele, et kuulus muinasjutuvestja Andersen oli innukas paberväljalõigete tegija. Sageli kasutas ta neil motiividena samu tegelasi, keda/mida teame tema muinasjuttudest: luiged, baleriinid, lahku viidud armastajad, teatrilavad ja idamaised lossid. Huvitavaid näiteid tema töödest on netist küllaga saadaval.

Paberlõikega tegeldakse meil koolides enamasti alglassides. Võiks tegelda hiljemgi, sest näiliselt lihtne tehnika paneb kunstitunnis tööle ka need lapsed, kes joonistada väga ei armastagi. Tehnika võimaldab suuremat üldistust ja tulemus on sageli julgelt efektne. Kodustes tingimustes ei ole väljalõigeteks vaja imelisi erivahendeid, ära saab kasutada postkasti potsatavad reklaamlehed ja muu paberipahna. „Paberlõigete“ konkursil otsustasid mitmed noored autorid segatehnika kasuks: osa tööst on lõigatud ja kleebitud, peenemad detailid aga pärast peale joonistatud või maalitud.

Konkursitöid tehes võis siiski rakendada kõikmõeldavaid tehnikaid ja see on andnud lastele võimaluse teha eriilmelisi töid. Lisaks kollaažidele, maalidele ja joonistustele esitati võistlusele ka paar animatsiooni ja mõned skulptuurid. Kindlasti pakkus põnevust looduslikest materjalidest pildi kokku panemine.

Noorema rühma tööd võlusid lapseliku siiruse ja ehedusega. Vabalt võis pildile eksida mõni mitte Anderseni jutust pärit, kuid parajasti teles popp tegelane – ükssarvik või Ämblikmees. Hea on näha, kuidas laps pilti joonistades ise lugu edasi mõtleb.

Vanema rühma tööde enamuse moodustasid klassikalisest illustratsioonikoolist lähtuvad muinasjutupildid, kuid auhinnatud tööde hulgas oli ka muinasjutu teadlikku pungiks keeramist. Tore, kui noor autor mõistab, et muinasjutupilt saab alguse loost, kuid pilt ka täiendab lugu või muudab selle tähendust.

Massikultuur mõjutab lapsi palju ja alati saabub võistlustele ka otse raamatust kopeeritud ja korralikult ära värvitud Disney stiilis kaunitare. Auhinnatute hulka kopeeritud pildid ei jõua.

Konkursil osaledes areneb õpilase mõte ja meel. Nii ei ole ka auhinnata jäänud lapsed kaotajad – neil on meenutatud lugusid ja hea töö valmis tehtud. Sel korral avastasid paljud Anderseni kombel enda jaoks paberlõike võimalused ja võlud.

Keda paberlõikekunst huvitab, võib tutvuda taanlanna Karen Bit Vejle paberlõiketehnikas teostatud töödega https://papercutart.no/project/h-c-andersen/.)


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!