Õpetajate Leht 21. augustil

18. aug. 2020 - Kommenteeri artiklit

Õpetaja olukord diktatuuri tingimustes

Õpetajad on sattunud Valgevenes tõelise surve alla, sest nad on diktatuuri hoidmisel suurepärane vahend – nende tagada on kasvatustöö koolis ja korralikke valimistulemusi tagama pidavad valimisjaoskonnad asuvad ka tavaliselt koolis. Valimiskomisjonidest päris paljud asuvad koolides ja valimisi viib päris tihti läbi koolipersonal. Keegi ei öelnud kuskil otse, et valimisvõltsimiste eest vastutavad õpetajad, vaid lihtsalt oiati, et need inimesed õpetavad lapsi.

Eduard Ahrensi konverents Kuusalus

Lauritsapäeval, 10. augustil tähistati Kuusalu pastoraadis Laurentsiuse seltsi kümnendat tegevusaastat konverentsiga „Kooli poole“. Urve Läänemets kirjutab, et Ahrensi seisukohti kooliküsimustes on tõlgendatud mitmel moel, kuid koolipidamiseks tingimusi loomata on hästi toimiv koduõpetus kehvast koolist kindlasti parem.

Uus juht toob ühendatud ametisse erasektori juhtimismudeli

Nelja asutuse liitmisega loodud haridus- ja noorteameti juhiks saanud Ulla Ilisson tunnistas teisel tööpäeval, et uue riigiameti juhtimine on tema jaoks väga suur vastutus ja väljakutse. Lähiajal ootab teda ees ridamisi kohtumisi haridustöötajatega, saamaks ülevaadet sellest, mis on süsteemis hästi ja mis vajab muutmist.

Ulla Ilisson on senine erasektori tippjuht, kes on töötanud põhiliselt finantssektoris turunduse ning digitaalsete teenuste kasutuselevõtu juhtimisega. Mis ootab ees õpetajaid ja koolijuhte?

Ajaloo suurim „Noored kooli“ lend on stardiks valmis

„Noored kooli“ 14. lennul tuli eriolukorra tõttu osa kolmekuisest ettevalmistuskoolitusest veebis läbida. Linnalaagris Narvas kohtuti õpilastega aga ikka näost näkku. 38 alustavat õpetajat on kooliks valmis.

Laager aitab erivajadusega lapse perel hoolduskoormusest puhata

Raske ja sügava puudega laste vanemate hulgas on hinnatud koolivaheaja hoiud ehk laagrid, kus laps on turvaliselt hoitud ja tegeleb meelepärasega. Õpetajate Leht käis külas Männirahu Mõttemajas Lääne-Harju vallas Keibu külas ja Eesti Diakooniale kuuluvas Inglitiiva lapsehoius Harkujärve kirikus. Kui seni on lapsehoiu- ja tugiisikuteenuseid rahastatud Euroopa sotsiaalfondist, siis sügisest on plaan üle minna uuele korraldusmudelile, millega suureneb kohalike omavalitsuste roll teenuste osutamisel.

Toredas koostöös sündinud näitused

Tartu Tammelinna raamatukogu ja Tartu Maarjamõisa lasteaed on teinud koostööd 2004. aastast. Alates 2016. aastast on igal aastal toimunud üle-eestiline laste omaloomingunäitus. Tänavuse näituse teema on „Minu lemmikraamatu tegelane“ ning seda saab Tammelinna raamatukogus vaadata suve lõpuni.

Lõimitud aine- ja võõrkeeleõpe: 1 + 1 on rohkem kui kaks

Tallinna ülikoolis algas 2018. aastal projekt „Aine ja võõrkeele lõimitud õpetamine Eestis“. Projekti raames analüüsitakse parimaid lõimitud aine- ja võõrkeeleõppe kogemusi, arendatakse didaktikat ning pakutakse õpetajaile ka koolitusi.

Kuidas teha head praktikat?

Maailma ülikoolides on akadeemilises õppes oluliselt muutunud praktika väärtustamine. Õpitud teadmiste ja oskuste töökohal rakendamise osakaal õppekavas pole veel oluliselt muutunud, kuid siiski on praktika tõusnud üheks näitajaks kõrghariduse kvaliteedi tagamisel. Kogemuse omamine on ka tööandjate tähtis valikukriteerium. Tartu ülikool on alustanud praktika ühtse raamistiku ehitamist.

Õpilased ja profid võistlesid palkmaja tappe tehes

Palkmaja ehitajad kogunesid Hiiumaale Suuremõisa, et oma oskusi võrrelda. Hiiumaa ametikoolis keskendutakse selle eriala õppes praktiliste oskuste omandamisele. Seetõttu oligi võimalik, et õppijad võistlesid omavahel, kuid tegid sama tööd, mida elukutselised. Õppurid on ettevõtetesse oodatud ning praktika ja töökoha leidmisega pole muret. Ka on selle eriala asjatundjad kaasatud nii kooli vastuvõtukomisjoni kui ka õpetamisse.

Eesti Energia on parim praktikakoht nii tudengitele kui kutseõppuritele.

Eesti tööandjate keskliit valis tänavu viiendat korda parimaid praktikaettevõtteid. Regionaalselt tunnustati tiitli vääriliseks Eesti Energia AS, kes pakub mitmesuguste erialade praktikakohti õppuritele üle Eesti ja teeb koostööd kõigi kutsekoolidega, kus ettevõtte jaoks vajalikke oskustega spetsialiste koolitatakse. Eesti Energia AS väärtustab praktikat ning pöörab sellele suurt tähelepanu. Praktikantide tegevus on juhendajate jälgimisel süsteemne ja hästi läbi mõeldud.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!