Opiqu enesekontrolliga ülesanded ehk Päriselt individualiseeritud õpe

21. aug. 2020 Raivo Juurak toimetaja - Kommenteeri artiklit
Opiqu avalehekülg. 

Et õpet on vaja individualiseerida, seda on toonitatud juba aastakümneid, kuid alles Opiq pakub selleks reaalseid võimalusi.

Uues haridusstrateegias toonitatakse personaalse ja individualiseeritud õppe tähtsust. Tänu veebi viidud õppematerjalidele hakkab individualiseeritud õpe muutuma ilusast ideest ka päriselt võimalikuks. Kuid missuguseid konkreetseid õppe individualiseerimise võimalusi see keskkond pakub? Oma arvamust avaldavad juba pikemat aega Opiqu materjale kasutanud õpetajad Aive Annuste, Merle Rekaya, Sirje Lulla, Helle Kiviselg ja Ester Muni.

Opiq toetab lugema õppimist

Are kooli 2. klassi õpetaja Aive Annuste õpilased avastasid distantsõppe ajal, et Opiqu tekste saab lasta ka kõnesüntesaatoril ette lugeda, ning lugemisraskustega õpilased hakkasid seda võimalust aktiivselt kasutama. Nii said nad teada, kas nad olid loetud tekstist õigesti aru saanud. Kui oli vaja mõnd Opiqu teksti jutustada, laskis mõni õpilane seda kõnesüntesaatoril endale isegi mitu korda ette lugeda, et kõik korralikult meelde jääks. Tulemus oli see, et nõrgemad lugejad hakkasid teistele järele jõudma.

Opiq meeldib autistlikele lastele

Aive Annuste lisab, et autistlike tunnustega lastele meeldis distantsõppe ajal kodus Opiqu tekstide järgi õppida palju rohkem kui klassis teiste laste hulgas. Neile meeldis, et nad said õppida omas tempos ja et näiteks tunnikell vms nende mõttelõnga ootamatult ei katkestanud. Neile sobisid ka Opiqu enesekontrolliga ülesanded, sest arvuti ees ei olnud neil piinlik eksida – nad lihtsalt proovisid uuesti, kuni said õige vastuse. Algaval õppeaastal kavatsebki õpetaja Annuste anda just autismitunnustega õpilastele senisest rohkem Opiqu enesekontrolliga ülesandeid.

Aitab olümpiaadiks valmistuda

Kuressaare gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja Merle Rekaya toob esile Opiqu kirjandusõpikute lugemistekste. Tema hinnangul on sinna valitud väga häid tekste – justkui Lauri Leesi oleks need valinud! Lisaks on seal nende tekstide kohta esitatud häid suunavaid küsimusi, mis panevad õpilast mõtlema kirjanduse kõrval ka vastava perioodi kultuurile, ajaloole, inimese enesetunnetusele ja rollile ühiskonnas. Kirjandusest rohkem huvitatud õpilastele, näiteks olümpiaadidel käijatele on Opiqu maailmakirjanduse tekstid suurepärane süvaõppe materjal.

Õpetaja Rekaya hindab kõrgelt ka Opiqu arvutihinnatavaid keeleharjutusi. Ta peab neid niisama heaks kui EIS-i enesekontrolliga keeleharjutused, mis on samuti hea õppematerjal olümpiaadideks valmistujale. Kuid need harjutused sobivad ka keskmistele ja nõrgematele õpilastele, sest enesekontrolliga ülesandeid saab rahulikult ja omas tempos lahendada – kuni asi on selge.

Toetab sportlaste iseseisvat õppimist

Lümanda põhikooli loodusõpetuse ja bioloogiaõpetaja Sirje Lulla märgib, et sportivad õpilased vajavad individuaalset lähenemist, sest neil on vähe aega ja nad käivad ka tunni ajal võistlustel. Tänu Opiqu enesekontrolliga ülesannetele saavad nad siis teemasid iseseisvalt ette või järele õppida. Opiq hoiab õpilastel ka aega kokku. Näiteks koduseid ülesandeid lahendavad Lümanda kooli spordipoisid ja -tüdrukud mõnigi kord nutitelefonis bussiga trenni sõites. Sama käib õpetaja kohta. Opiqu puhul mahuvad õpilaste kõik vihikud ja töövihikud ära õpetaja arvutisse ja ta saab selle kõik oma reisidele kaasa võtta.

Samas leiab Sirje Lulla, et Opiq saaks pakkuda õppe individualiseerimiseks veel rohkem võimalusi, kui õpetajad saaksid sinna üles panna spetsiaalselt omaenda klassi õpilaste jaoks tehtud ülesandeid, milles Opiq parandaks õpilaste vead automaatselt ära ja näitaks ka õpitulemuste statistikat.

Hoiab aega kokku

Opiq saaks veelgi rohkem õpilase ja õpetaja aega kokku hoida, lisab õpetaja Lulla. Näiteks õpilaste hinnete teada saamiseks peab õpetaja praegu iga teema kohta tehtud töö eraldi lahti tegema. Edaspidi võiksid kõikide peatükkide hinded Opiqus tabelina ette tulla ja tabel võiks anda ka automaatselt koondhinde.

Sirje Lulla on kindel, et asjad selles suunas liiguvadki, sest ta on Opiqu meeskonnaga korduvalt ühendust võtnud ja õpetajate ettepanekuid on seal alati arvesse võetud.

Rahustab esinemisvajadusega õpilasi

Järveotsa gümnaasiumi loodusainete õpetaja Helle Kiviselg toob välja, et Opiqu materjale saab kasutada n-ö esinemisvajadusega õpilaste rahustamiseks. Nimelt selgus distantsõppe ajal, et klassis tihti teisi õpilasi seganud õpilastel läksid hinded paremaks, kui nad kodus üksinda Opiqu materjalide järgi õppisid. Kodus said nad keskenduda, Opiqu enesekontrolliga ülesanded meeldisid neile ning kindlasti arendasid ka funktsionaalse lugemise oskust.

Õpetaja Kiviselg toob esile ka seda, et Opiqu ülesannete puhul ta näeb oma arvutist, kes tema õpilastest on oma ülesandeid juba tegema hakanud, kes on juba valmis saanud jne. See tähendab, et õpetaja näeb kogu aeg väga selgelt, kes tema õpilastest vajab individuaalset abi, kellele on vaja anda süvendatud lisamaterjali jms. See kõik aitab õpet individualiseerida.

Õpetab proovima ja katsetama

Ka Elva gümnaasiumi matemaatikaõpetaja Ester Muni hindab Opiqu puhul kõrgelt just enesekontrolliga ülesandeid. Ta ütleb, et tänapäeva õpilased on kärsitud. Mõni loeb ülesannet ainult selle kohani, kust alates ta enam kohe aru ei saa, ja teatab siis rutakalt, et tema ei oska. Seega on vaja jõuda selleni, et õpilane loeks ülesande lõpuni, uuriks, mida ta siiski oskab, ning prooviks erinevaid lahendusi. Õpetaja Muni märgib, et lahenduste proovimiseks sobivad väga hästi just Opiqu enesekontrolliga ülesanded. Seni õpilane katsetab ja proovib, kuni arvuti ütleb, et leitud vastus on õige. Ester Muni soovitab algaval õppeaastal anda õpilastele Opiqu enesekontrolliga ülesandeid lausa igas tunnis, et õpilased harjuksid vastuste leidmiseks katsetama ja proovima ega kuulutaks juba esimese tõrke puhul, et nemad ei oska.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!