Võtame vastutuse ja teeme ära

21. aug. 2020 Rasmus Kits Tallinna 21. keskkooli õpetaja - Kommenteeri artiklit
Rasmus Kits.

Eesti haridus on saanud laineharjal purjetada juba pikalt. Oleme maailmas tegijad ja meilt õpitakse. Rahvusvahelised uuringud tõestavad seda samuti – meie haridusel on küljes kindel kvaliteedimärk.

Üheks tugevuseks peetakse meie haridussüsteemi eriilmelisust ja autonoomiat. Haridust ei suukorvistata – iga kool saab asju teha ise ja seda saab ka õpetaja. Õpetamise viisid on iga koolmeistri enda otsustada ja sellega käib kaasas väga suur vastutus. Vabadus teha asju oma parema äranägemise järgi tagab meile suurepärase haridusloome ja mitmekesisuse. Seda kõike on näha tulemustes.

September on juba koridoris hiilimas ja uksele koputamas. Esimesed sammud kostavad meedia kaudu, kus avaldatakse arvamust ja muret selle kohta, kuidas nüüd siis edasi minna. Oodatakse käsulaudu nii ministeeriumist kui veelgi kõrgemalt, valitsusest. See on justkui normaalsus, et keegi kuskil peab meile kogu aeg ütlema, kuidas midagi teha.

Kuidas siis nii? Me tahame ju olla oma otsustes ja tegudes vabad ning iseseisvad? Ärgem andkem ära seda eelist, mille oleme endale saanud. Ärgem oodakem järjekordseid juhiseid ja suuniseid ülevalt. See kõik oli ju alles nii pisut enam kui 30 aastat tagasi. Isegi mina mäletan natuke. Ärgem tahtkem seda aega tagasi!

Head õpetajad! Võtame üheskoos vastutuse ja õiguse ise otsustada, kuidas nüüd edasi liikuda. Teeme üheskoos selle töö ära ja muudame Eesti hariduse veelgi paremaks. Me oleme ju ise kõige paremad eksperdid – meid on palju ja meil on ka kogukonnad. Kaasame ettevõtjaid, eksperte, lapsevanemaid ja ärme karda nõu küsida ka neilt, keda me õpetame. Kuulame enda ümber tarku inimesi ja teeme õigeid otsuseid!

Jah, see kõik on suur töö, aga kes seda siis tegema peab kui mitte meie ise? Ja kui me üleüldse ootame ülevalt midagi, siis on see, mida me ise endale anda ei saa – kuidas töö, nõnda palk. Ja see on see koht, kus saab ministeerium ja ka valitsus ulatada oma abikäe. Ka nemad tahavad võtta vastutust ja anda oma panuse paremasse Eestisse.

Võtame vastutuse ja teeme asja ära! Teeme seda hästi ja niimoodi, et seda mäletavad veel paljud. Mina olen valmis panustama. Kas oled ka sina, hea õpetaja?

Rasmus Kitse üleskutset saab kommenteerida ja kommentaare lugeda Facebookis
https://www.facebook.com/rasmus.kits/posts/1654000774768204.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!