Eesti Noorsooteater: teater noorele vaatajale

25. sept. 2020 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit
Mirko Rajas. Foto: Taavet Mark Kirja

Sellest hooajast kannab NUKU teater nime Eesti Noorsooteater. Uue nimega harjumine võtab publikul veel aega. Meedias on sellest küll üsna palju juttu olnud, kuid küsin siiski: teatri kunstiline juht MIRKO RAJAS, miks oli vaja teatri nime muuta?

Tulin teatrisse kümme aastat tagasi ja saan rääkida ajast, mil ma ise siin olen töötanud. Võin kinnitada, et kogu selle aja vältel on nime muutmist arutatud, aga kuuldavasti oli teema õhus juba varem.

Kolm hooaega tagasi kunstilise juhi kohale kandideerides analüüsisin teatri hetkeseisu ja esitasin oma nägemuse, kus tõin välja, et meie teatri tegevusala on aastatega palju laiemaks läinud. Koos loomenõukoguga võtsimegi üheks eesmärgiks viia nimi ja sisu omavahel kooskõlla. Arutasime ja püüdsime kogu kollektiiviga sõnastada, mis on need peamised alustalad, mis meie teatrit iseloomustavad. Toimus mitmeid kohtumisi ja põhjalik analüüs trupi liikmetega.

Jõudsime ühiselt selleni, et üks oluline alustala on missioon tegelda noore vaatajaga – alates väikelastest kuni täiskasvanuikka jõudnud noorteni. Teine alustala on visuaalteater, vormiotsingud. Jõudsime ühisele otsusele, et kõige paremini on teatri senise tegevuse ja arenguga kooskõlas nimi Eesti Noorsooteater.

Kuidas kollektiiv nime muutmisse suhtus?

Arutelud olid pikad ja sisukad. Kollektiiv oli nime muutmise suhtes üsna üksmeelne, samas inimestele, kes on teatris pikalt olnud ja siin oma elutöö teinud, oli see otsus arusaadavalt emotsionaalselt raske. Oluline on väärtustada varem tehtut, tihtipeale annabki just see võimaluse leida omanäolisus praeguses ajas. Aga kuna teater on ajaline kunst, peab see olema ka nende inimeste nägu, kes seda teevad.

Trupis on palju noori, kas see tähendab, et nad vajavad ka teistsuguseid väljakutseid?

Seda ka. Viimase kolme aastaga on teatrisse tõesti palju noori tulnud, suurem osa näitlejaid on vanuses 25-40. Aga see ei ole väärtus omaette, meil on ka väga häid väärikas eas näitlejaid. Arvan, et üks, mida iga näitleja vajab, on võimalikult mitmekesine repertuaar ja vaheldusrikkad tööülesanded. Meie teatris on see võimalik, et näitleja teeb kaasa väikelastelavastustes, koguperelavastustes, täiskasvanutele mõeldud lavastustes ning on valmis mängima nii nuku- kui ka füüsilise teatri lavastusi – see kõik toetab tema arengut ja loomingulist teed.

Kuidas repertuaar eri vanusegruppide vahel jagunema hakkab?

Hoiame repertuaaril kogu aeg pilku peal. Meie teatri eripära on, et meil ei ole keskmist vaatajat, vaid on esindatud mitu vanusegruppi. Repertuaaris on üsna palju lavastusi väikelastele, samuti 5–10-aastastele. Tuleb tõdeda, et vanusegruppidele 10–12 ja 12–15 on kõige keerulisem leida head materjali, mis ei tegeleks pelgalt olmeprobleemidega, vaid kannaks ka vaimseid väärtusi, mida ellu kaasa võtta. Kindlasti me analüüsime ja jälgime neid proportsioone. Praegu on eesmärk tuua juurde rohkem noortelavastusi, kuid seda ei ole tinginud nimevahetus, see on meil ammu plaanis.

Kas nukud ja nukulavastused jäävad?

Jah, kindlasti jäävad nukud ja nukulavastused oluliseks osaks meie teatrist. Nukuteatrikunsti edendamine ja traditsioonide hoidmine on meie teatri pärisosa. Tean, et teatris leidub inimesi, kes suudavad ja tahavad nukulavastusi teha. Lisaks tegutseb teatris juures Nukuteatrimuuseum.

Kui lihtne või keeruline on noori teatrisse saada?

Õnneks on teater selle küsimusega tegelnud juba mõnda aega ja sellega probleemi pole. On tõsi, et sageli toovad õpilasi teatrisse õpetajad. Soovime jõuda sinna, et noor teeks ise selle otsuse. Ehk aitab teatri uus nimi samuti natukene kaasa, et kui õhtul otsustatakse sõpradega teatrisse minna, valitakse just meie teater. See sõltub muidugi repertuaarist, meie sisulisest tegevusest ja avatusest, kuidas noorteni jõuda. Eesti Noorsooteatri jaoks on kahtlemata väga tähtis leida viise, kuidas noortega otse suhelda.

Kas teater lähiajal veel kasvab?

Füüsilises mõttes enam mitte. Mulle teeb rõõmu, et enam ei ole vaja juurde ruumi ega suuremat truppi, vaid oleme jõudnud punkti, kus saame keskenduda sisulisele arengule. Tunnen, et loominguline potentsiaal meie majas on suur ning tehnilised võimalused ja meeskond väga heal tasemel. Kõik tingimused on loodud ja nüüd jääb vaid üle jätkata maja sisuga täitmist.


Loe ka:


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!