Eesti Rahva Muuseumis on nii aja- kui muinaslugu

11. sept. 2020 Kaari Siemer ERM-i hariduskeskuse juhataja - Kommenteeri artiklit
Lapsed muinasjutunäituse programmis valminud loomamaskidega. Foto: ERM

Päikseline suvi asendub peagi sügisese asjalikkusega – on aeg teha plaane uueks õppeaastaks, ikka uljalt ning lootusrikkalt. Näiteks otsida välja seitsmepenikoormasaapad või tellida treppi lendav vaip, sättida pähe kroon ja vöö vahele mõõk ning võtta suund Eesti Rahva Muuseumi muinasjuturadadele.

Elamuslik muinasjutunäitus „Elas kord …“ viib külalise muinasjutumetsa kangelaste ja kangelannade, rääkivate loomade-lindude, ootamatute abiliste ning imeesemete maailma. Muinasjutu põhitõed saavad selgeks muuseumitundides „Jüri ja Mari muinasjutumetsas“, „Kriimsilm, karuott ja reinuvader“, „Läbi seitsme maa ja mere“ ning „Tark mees taskus: muinasjutu eetikakoodeks ja seadused“. Uurime, millest muinasjutud koosnevad, milliseid väärtushoiakuid kannavad ning miks nad rändavad.

Muinasjutuline meeleolu jätkub legendaarse raamatuillustraatori ning plakatikunstniku Siima Škopi sajandat sünniaastapäeva märkival näitusel muuseumi galeriis ning maailma suurimal Muhu sukkade näitusel osalussaalis.

Loodushoid, tervis ning elukeskkond on teemad, mis kutsuvad üha enam kaasa mõtlema. ERM-i haridusprogrammid „Rahvakalendri aastaring“, „Leiud keskaegsest jäätmekastist“, „Kuidas taltsutada plastmassi?“ räägivad nii talupojatarkusest kui ka ökoloogilisest jalajäljest, plastmassi kasutamise võludest ja valudest ning vastutustundetu käitumise tagajärgedest ühiskonnas. Covid-19 pandeemia olukorras on aktuaalne rühmatöid ning rollimängu hõlmav gümnasistide muuseumitund „Tants epideemia ümber“, kus mõtestatakse epideemiaga kaasnevat nii indiviidi, ühiskonna kui keskkonna vaatepunktist.

Uutes muuseumitundides arutletakse Eesti riigi ja rahva ajaloo ning olemuse üle. Nooremale koolieale mõeldud „Meie lipu lugu“ tutvustab riigilipu sünnilugu ning riigi sümboolikat. Gümnasistide „Usurikas Eesti“ vaatleb ristiusu voolude ning rahvausu rolli Eesti aja- ja mõtteloos.

ERM-iga iseseisvalt tutvumiseks soovitame marsruudikaarte „Pärandusejaht. Otsimismäng muuseumis“, „Mere teekond“, „Avasta arheoloogiat“, „Avastusretk keelesugulaste juurde“ ja „Keelekatel kutsub“.

Kevadine eriolukord innustas mõtlema, kuidas koole distantsõppel toetada. Pakume veebituure Eesti ja soome-ugri püsinäitusel ning võimalust osaleda online-muuseumitunnis „Viie kodu lood“.

Tervet kooliaastat kõigile!

Infot programmide ning e-õppe kohta leiab lehelt www.erm.ee/haridus. Lisainfo ja tellimine e-aadressil hariduskeskus@erm.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!