Enne vaheaega klassiga muuseumidesse aega häkkima

25. sept. 2020 Jelena Tšekulajeva - Kommenteeri artiklit

Alates 10. oktoobrist on kõik klassid ning lastega pered oodatud laste ja noorte muuseumifestivalile „Avatud mänguväljad“.

Muuseumifestival „Avatud mänguväljad“ on muuseumide koostööprojekt, mis muuseumipedagoogide põhjaliku koolituse ja ühisloome tulemusena päädib näituste tutvustamisega muuseumides üle Eesti iga kord uuel, spetsiaalselt festivali jaoks loodud loomingulisel ja mängulisel viisil.

Mängujuhis, mille abil saab seigelda muuseumis ja linnaruumis, juhib festivalil osalejaid küsimuste ja tegevuste kaudu iseseisvalt või mitmekesi arutledes avastama, süvenema ja mõtestama muuseumi näitusi, sündmuste ja traditsioonide ajaloo- ja kultuuritausta. Festivali ajal saab osaleda ka töötubades ja teemapäevadel.

Mängud on loodud kolmele vanuseastmele:

  • roheline mänguväli – lõbus ja haarav mänguväli on jõukohane 4–7-aastastele;
  • punane mänguväli – tähelepanelikkust ja kaasamõtlemist nõudev mänguväli 6–11-aastastele, nooremate puhul sobib läbimiseks koos vanema saatjaga;
  • sinine mänguväli – mänguväli 8–14-aastastele on kõige põnevam, kuid veidi keerulisem käsitletud teema ja sisu sügavuse tõttu.

Festivalil pakuvad mänge Tallinna muuseumid: lastemuuseum Miiamilla, Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Tallinna Linnamuuseum, Fotomuuseum, Peeter I maja, Eesti Ajaloomuuseumi filmimuuseum, Eesti Tervishoiu Muuseum ja Rahvusarhiivi filmiaarhiiv; Tartu ja Tartumaa muuseumid: Eesti Rahva Muuseum, Jääaja Keskus, Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakooli muuseum, Tubina Muuseum ja Liivi Muuseum.

Viljandis ootab lapsi Viljandi Muuseum ja Saaremaal Kuressaare loss. Haapsalus on muuseumid loonud kaks eri keerukusastmega ühist ülelinnalist mängu, mille käigus saab seigelda Iloni Imedemaal, Haapsalu linnuses, Haapsalu raekojas, Rannarootsi muuseumis, Haapsalu lasteraamatukogus ja Lääne maakonna keskraamatukogus. 

„Avatud mänguväljade“ iga-aastane traditsioon on ühendada mängud väljakuulutatud kultuuriaasta teemaga. Selleaastase teema „Ajahäkkerid“ on inspireeritud nii Eesti rahvajutu teema-aastast kui ka digikultuuriaastast. Meie mõistes on ajahäkkerid need, kes suudavad näha esemete taga lugu, olgu see juhtunud paarkümmend aastat tagasi või sajandite eest. Digikultuuriaastale kohaselt on paberil mängujuhiste kõrval sel aastal olemas ka nutimängud. Nutimängud on ehitatud üles samal põhimõttel nagu paberil mängujuhised: need suunavad muuseumi keskkonda ja eksponaate lähemalt uurima, sest selleta ei saa mängu lõpuni mängida.

Nutimänge saab mängida oma seadmes, mis muudab muuseumikülastuse mugavamaks ja ohutumaks. Mõnes kohas, näiteks Rahvusarhiivi filmiarhiivis, saab nutiseadmeid laenata. Nutimängud on kättesaadavad LoQuizi rakenduses, mille saab alla laadida Google Plays või App Store’is. Mängu saab avada muuseumis QR-koodi abil.

Paberil mängujuhised leiab muuseumis kohapeal ning need on tasuta. Näitustele pääseb muuseumipiletiga. Kui plaanite muuseumi külastada klassiga, võtke palun eelnevalt muuseumiga ühendust.

Täpsem info ja kava www.avatudfestival.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!