Iloni Imedemaa tähistab Ilon Wiklandi juubeliaastat

11. sept. 2020 Maarja Kõuts Iloni Imedemaa juhataja, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid - Kommenteeri artiklit
Kohvernäitusega tutvumine Iloni Imedemaa näitusesaalis. Foto: Hele Otti

Haapsalus Iloni Imedemaal tähistatakse Ilon Wiklandi juubeliaastat. Stockholmis elaval kunstnikul täitus veebruaris 90 eluaastat. Sel puhul avati juuni lõpus näitus „Lapsepõlvekodu Iloni piltidel“. Ilon Wiklandi originaaltöid on praegu Iloni Imedemaal vaatamiseks väljas rohkem kui kunagi varem. Lisaks muuseumikogus olevatele töödele saab näha haruldasi erakogudes leiduvaid töid.

Näitusel tutvustatakse Wiklandi loomingut lapsepõlvekodu temaatika kaudu. Kodukoht kui lapsele kindluse ja tugevuse andja, oma ja armas lastetuba, lemmikloomad kui armastatud pereliikmed, sõbrad ja mäng – need on märksõnad, mis näituse koostajatele Tea Tammelaanele, Krista Kumbergile ja Anne Suislepale inspiratsiooni andsid. Ilon Wiklandi loomingus on palju soojust ja südamlikkust. Ta on oma raamatuillustratsioonides tihti kujutanud lapse lähiümbrust. Neil piltidel on tajutav kunstniku enda lapsepõlvekodu Eestis.

Näitusele lisavad emotsioone Arvo Tarmula ja Mihhail Naumovi mustvalged fotod Ilon Wiklandi taaskohtumisest oma kodulinna Haapsaluga pärast 45 aastat eemalolekut. Samuti on Iloni sõbrannad ja kooliõed Evi Süsi ja Asta Nurmoja (sünd Tislerid) jaganud oma mälestusi ühistest mängudest, mis näitusel kajastamist leiavad.

Muude tuntud illustratsioonide seas saab näha ainulaadseid värvipilte Karlssonist.

Ilon Wikland on andnud Haapsalu muuseumile ühtekokku ligi 800 originaaltööd. Iloni Imedemaa külastajad on neid kõiki nüüdseks ka näha saanud. Praegu on neist vaatamiseks väljas umbes 300 tööd.

Haridusprogramm „Iloni lugu“ annab lasteaia- ja kooligruppidele võimaluse lisaks Iloni Imedemaa püsiekspositsiooni külastamisele ka juubelinäitusest osa saada. Tehakse tutvust Ilon Wiklandi põneva elukäigu ja tema loodud illustratsioonidega. Maailmakuulsa illustraatori detailirohke loominguga tutvumiseks kasutatakse erilist luubimängu. Lapsed saavad luubikujulistel töölehtedel leiduvad pildidetailid üles otsida näituse originaaltöödelt ning vastata küsimustele pildil nähtu kohta. Tunnis käsitletakse muuhulgas näitusel kajastatavaid teemasid: kodukoht, kodu, oma tuba, sõbrad ja mäng. Programmi kuulub meisterdus ja iseseisev mänguaeg. Haridusprogramm on kohaldatav kõigile vanuseastmetele.

Näitus „Lapsepõlvekodu Iloni piltidel“ jääb avatuks 2021. aasta sügiseni.

Näitus sai teoks tänu Eesti kultuurkapitali, Haapsalu linna ja kultuuriministeeriumi toetusele.

Oma ringreisi Eesti raamatukogudes jätkab ka juubeliaastaks loodud kohvernäitus „Pikk-pikk teekond“. Kohvernäitus valmis Eesti lastekirjanduse keskuse, Iloni Imedemaa ja Lääne maakonna keskraamatukogu koostöös. Värvilistesse kohvritesse pakitud tegelusnäitus jutustab mänguliselt lugusid Ilonist ja tema illustreeritud raamatutest. Ringi rändavad kolm ühesugust viie kohvriga komplekti, et näitus jõuaks korraga mitmesse Eesti paika. Kohvrid avatakse raamatukogude teematundides, mida viivad läbi kohalikud lastetöötajad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!